דרמת חוק הגיוס: כינוס חירום של ראשי המפלגות החרדית

לאור החלטת בג"ץ על ביטול הסדר הגיוס, מחר (שלישי) יתקיים כינוס חירום של ראשי המפלגות החרדיות, שהעבירו מסר לנתניהו על כך שלא יתפשרו וידרשו להגביל את בג"ץ

ראשי המפלגות החרדיות מתכוונים לשלוח מחר מכתב חריף לנתניהו בו יכתב כי הם "דורשים לפתוח את מושב החורף בחקיקת חוק המשילות – בג"צ לא ימשיך עוד במתכונתו הנוכחית",

לאור החלטת בג"ץ על ביטול הגיוס מחר יתקיים כינוס חירום של ראשי המפלגות החרדיות, שהעבירו מסר לנתניהו על כך שלא יתפשרו.

כאמור, החכים החרדים העבירו מסר כבר הערב לרה״מ בארגנטינה בו ידרשו: ״משמעת קואליציונית לתיקון החוק לשביעות רצוננו״, נאמר בהודעה.

סגן השר פרוש מסר הערב בתגובה להחלטת בג"ץ: האקטיבזם השיפוטי של בג"ץ מרוקן כליל את חשיבות החקיקה בכנסת שהופכת לאות מתה. הפסיקה היום הינה המשך לתקיעת היתדות בארון המתים. בג"ץ להוט למלחמת גוג ומגוג.

במשך שבעים שנה לא היה מטעם המדינה שוויון כלפי הציבור החרדי מול הציבור הכללי, החרדים יודעים שהם מופלים וזה המחיר של עצמאות.

יור סיעת יהדות התורה ח"כ מוזס אמר כי בג"צ שב ומוכיח כמה הוא מנותק ממסורת ישראל ועד כמה עמוקה שנאתו לכל דבר שקרוב ללומדי התורה ולשומרי הדת. בגצ ממשיך פעם אחר פעם להתערב בהחלטות הכנסת באופן שערורייתי. הגיעו מים עד נפש והגיע העת להחזירו לגודלו הטבעי.

סיעת יהדות התורה תיוועץ עם גדולי ישראל ובמקביל נפעל לחוקק חוק שיגן עלינו מפני פסיקותיו הזחוחות של בגצ.
תורת ישראל תמשיך ותתקיים ולומדיה ימשיכו לשבת וללמוד באהלה של תורה על אף ולמרות פסיקתם.

ח"כ הרב ישראל אייכלר הגיב הערב לפסק הדין בעתירה שהוגשה נגד בני הישיבות: "בג"ץ ממשיך לכרוך את החבל סביב מקורות חמצן הלגיטמציה הציבורית שלו. תופסי הכיסאות בבג"ץ הוכיחו היום כי המניע היחיד שמאחורי פסיקותיו הוא תאוות שלטון דיקטטורי, נגד חוקי הכנסת הנבחרת.

יו׳ר ועדת הכספים ח׳כ משה גפני: מסר בתגובה במהלך כל ההיסטוריה של העם היהודי היו רבים מתוך העם ומחוצה לו שניסו למנוע מתלמידי הישיבות להמשיך את תלמודם, חלקם ניסו זאת בכוח, חלקם בדרכים אחרות. לעולם לא הצליחו לפגוע בלימוד התורה, וגם עכשיו לא יצליחו. לומדי התורה ימשיכו בתלמודם עם בגץ או בלעדיו. אני דוחה מכל וכל את פסיקת בגץ ובמהלך השנה הקרובה נתקן זאת על אפם וחמתם של השופטים שאין להם שום מושג מה המשמעות של לומדי התורה וכל זכות הקיום שלנו כעם תלוי בתלמידי הישיבות וכך העולם כולו, ׳אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי׳.

בפסק הדין נתנו השופטים את חוות דעתם בחשיבות צה״ל כצבא העם ומחייבים את הממשלה לתקן את החוק החדש שעבר במסגרת ההסכם הקואליציוני עם החרדים כאמור.

על פי קביעת בג"ץ החוק שנחקק בעזרת הח"כים החרדים הוא "בלתי מידתי ובלתי חוקתי". "כשבוחנים את הוראות ההסדר נדבך על גבי נדבך מתברר כי קיים כשל עמוק ביכולתו לממש את המטרה של צמצום משמעותי של אי השוויון בחלוקה בנטל השירות הצבאי", נכתב בהחלטת השופטים.

ההסדר לוקה בחלק ניכר מהפגמים האינהרנטיים שמהם סבל הסדר הגיוס הקודם, שהובילו לקביעה כי הוא אינו חוקתי", נכתב.

הנשיאה כתבה בהחלטתה כי בשש השנים הראשונות להפעלתו – תקופת ההסתגלות הראשונה – הסדר הגיוס החדש הוא וולונטרי לחלוטין ונעדר סנקציות. "דהיינו, בתקופה זו כל תלמיד ישיבה למעשה יכול לעשות כרצונו", כתבה. "בנוסף בשלוש השנים שלאחר מכן – תקופת ההסתגלות השנייה – יישומו של החוק הוכפף במידה רבה לשיקול דעתו של שר הביטחון".

השופט אליקים רובינשטיין תקף בחריפות את החוק ואמר כי המילה היחידה לתאר את הנושא היא "ייאוש". "השירות הצבאי בצה"ל שכשמו כן הוא, צבא הגנה, הגנת כולנו, אינו ברירת מחדל, כתב רובינשטיין. "כל עוד יישאר ברירת מחדל דחויה כך בעולם החרדי, תימשך הסאגה הנוכחית, חוק ילך וחוק יבוא, ותחושת אי השויון הקשה תימשך. אכן, לא יתכן חולק על חשיבות לימוד התורה, וקולה של התורה כמגינה ומצילה, ובוודאי כהמשכיות קיומנו כעם, יוסיף להישמע כערך מערכי המדינה – אך עניין השירות בצה"ל, המצפון והמוסר, וההגינות כלפי כולנו, מה יהא עליהם?".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.