מחשוב ענן למשרדים – בעד או נגד?

אין כמעט אדם היום שלא שמע בשנים האחרונות את הביטוי "מחשוב ענן". כיום, עסקים רבים, ארגונים ואנשים פרטים מבססים הרבה מהשימוש שלהם בשירותים ותוכנות על מיחשוב ענן וכן מתמשים בו לצורכי שמירה וגיבוי של מידע. אז מה זה אומר בעצם, מחשוב ענן?

מחשוב ענן הוא שם כללי לשירותי מחשוב שונים שמתבצעים באמצעות רשת האינטרנט מבלי שיהיה צורך להתקין תוכנות מסוימות או חומרה. ה"ענן" נמצא למעשה בשרתים שמחוברים אחד לשני באופן המעניק להם כוח מחשוב , שטח איחסון וזיכרון  גדולים מאד. אם בעבר עסק, משרד או ארגון היה רוכש שרת ומחבר אליו פיזית את כל המחשבים הרי שהיום אין צורך בכך – הענן מאפשר לעשות כל הפעולות דרך באינטרנט. היום, הקמת רשת מחשבים שמחוברת לענן היא משימה פשוטה מאין כמוה.

שירותי ענן מספקים משאבי מחשוב שנמצאים ברשת וכל אחד יכול לגשת אליהם גם ממחשבים מרוחקים (למשל, ניתן לאפשר לעובדים במשרד גישה לרשת של המשרד גם כשהם נמצאים בבית). בצורה כזאת,כל מי שיש לו גישה לענן יכול להתחבר אליו כל מקום. ענן כלשהו יכול להיות פרטי (הגישה אליו ניתנת רק לגורמים מורשים), ציבורי (לכולם יש גישה) או שילוב של השניים (למשל, חלק מהנתונים/שירותים שיש בענן יהיה פתוחים לכולם וחלק רק לאנשים מסוימים).

. האם כדאי להשתמש במחשוב ענן?

היתון היחס של שרת פיזי הוא שקל יותר לטפל בו – אם הוא לא תקין ניתן להחליפו, ניתן לכבות ולהדליק אותו וכו' – מה שמאפשר לנו שליטה בלעדית עליו. שירותי ענן, לעומת זאת, מופעלים על ידי גורם חיצוני שאין לנו שליטה עליו ולעתים (רחוקות אמנם) עלולות להתרחש תקלות..

אולם, למחשוב ענן יש גם יתרונות רבים. ראשית, הוא חסכוני מאד – אין צורך לרכוש שרת פיזי וציוד נלווה, ולבנות מערך מיחשוב שלם שיתחבר אליו – ניתן לשכור שירותי ענן שימלאו את כל הפונקציות החשובות לנו. בנוסף, מדובר בהוזלה משמעותית של עלויות צריכת החשמל שכן חדר שרתים סטנדרטי, שנזקק לחשמל ומיזוג, צורך חשמל רב. כמו כן,  מחשוב ענן מאפשר גמישות רבה לעסקים – לא חייבים להגיע למשרד כדי לעבוד כשהחומר זמין מכל מקום, ניתן לעבוד מהבית גם מחוץ לשעות העבודה, ועובדים שנוסעים לחו"ל בענייני עבודה יכולים לגשת  לחומרים הנחוצים להם מכל מקום. גיבוי ענן הוא גיבוי לכל דבר – אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שכל החומרים שבענן שלכם יישמרו לאורך זמן – בניגוד לשרת פיזי, שיכול להינזק, להתקלקל או להיגנב וכך מידע רב עשוי ללכת לאיבוד. כמו כן, ניתן להקצות הרשאות לשימוש בענן וכך לפקח על משתמשי הקצה שלא יעשו בו שימוש לא מורשה.

לסיכום, מחשוב ענן הוא שימושי, יעיל, זמין וחסכוני, ומאפשר לבצע פעולות רבות שאינן מתאפשרות לביצוע בלעדיו. אין ספק שהעתיד נמצא בענן, ולמעשה, כבר היום הוא חלק גדול מההווה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.