מטורקיה לרצועה: תושב עזה ניהל את מערך התרומות למימון הטרור

הותר לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי, בסיוע משטרת ישראל, נעצר לפני כחודש מחמד מורתג'א, תושב רצועת עזה בן 40.

העצור ניהל את הסניף בעזה של ארגון TIKA – ארגון סיוע הומניטארי של ממשלת טורקיה.

 

הותר לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי, בסיוע משטרת ישראל, נעצר לפני כחודש מחמד מורתג'א,  תושב רצועת עזה בן 40.

העצור ניהל את הסניף בעזה של ארגון TIKA – ארגון סיוע הומניטארי של ממשלת טורקיה.

בחקירה התברר שיציאתו דרך ישראל להכשרה מטעם ארגון TIKA הטורקי,  נועדה,  בין היתר,  לשם השגת מידע שיסייע לחמאס לשפר את דיוק הרקטות המשוגרות לעבר ישראל.

בנוסף לחברותו ופעילות האקטיבית בשורות ארגון הטרור חמאס, מורתג'א ניצל את משאבי הארגון ההומניטרי ותקציביו,  שהיו מיועדים לפרויקטים הומניטריים משמעותיים ברצועת עזה, עבור הזרוע הצבאית של חמאס. ההונאה בוצעה במעורבות הדרג הבכיר בחמאס ברצועת עזה, ובראשו אסמאעיל הניה.

שיטת פעולה נוספת של מחמד מורתג'א, שנחשפה בחקירה, הביאה להעברת מיליוני ש"ח עבור פעילי החמא"ס הצבאי, תוך כדי ולאחר הלחימה במהלך 'צוק איתן'. כך, לדוגמא, חבילות מזון שבמקור נתרמו על ידי ארגון  TIKA עבור האוכלוסייה הנזקקת ברצועת עזה, הועברו לפעילי החמאס הצבאי. בנוסף, בתום מבצע  'צוק איתן' מימן ארגון TIKA  אירוע פומבי, במהלכו זכו פעילי חמאס צבאי למענקים והטבות.

עוד העלתה החקירה, כי ארגון IHH הטורקי – שעמד מאחורי משט ה"מרמרה" הזכור לשמצה – סייע לממן באופן ישיר את פעילותה של הזרוע הצבאית של החמאס. החקירה חשפה כי מהמט קאיא, המשמש כראש סניף ה- IHH ברצועת עזה, העביר לידי בכירי החמאס, אסמאעיל הניה וראאד סעד, כספים במזומן שהגיעו מטורקיה והיו מיועדים לזרוע הצבאית של החמאס. הכספים שהעבירה ה- IHH לחמאס הצבאי שימשו,  בין היתר,  להקמת מתקן לאימוני הכוח הימי במוצב חמאס, וכן לרכישת ציוד ואמצעי לחימה. בדרך זו העביר ארגון ה- IHH לזרוע הצבאית של החמאס, באופן שיטתי ובמשך שנים, כספים ששימשו להתעצמות הצבאית של חמאס.

בחקירתו, סיפק מורתג'א מידע רב על תוואי-מנהרות, שיטות הפעולה של חמאס בחפירת מנהרות, תכניות פעולה בלחימה,  וכן ייצור אמצעי לחימה.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי הפעילות של העצור מצטרפת למאמצים הניכרים שמשקיע חמא"ס בהכנות לעימות צבאי עם ישראל, על חשבון המצב ההומניטרי ברצועת עזה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.