מטלטל: 2 הורים שנלחמים על תינוק אחד (וידאו)

פרשת "תינוק המריבה" – האב מדבר בכאב: "הילד הזה שלי, לא שלכם". ממש כמו משפט שלמה המלך, מריבה שמטלטלת 2 משפחות על תינוק קטן בן 10 חדשים. סיפור קורע לב שהבג"צ יצטרך להכריע. {משפט שלמה 2016}

משפט שלמה 2016: שתי משפחות נלחמות על ילד אחד: מצד אחד האב הביולוגי צעיר, שמרגע שגילה שאשתו ממנה התגרש ואח"כ נישאו שוב מחדש, מסרה את בנם לאימוץ ללא ידיעתו נלחמים להשיבו אליו.

מנגד, זוג חשוך ילדים שאינם יכולים ללדת ילדים, נקשרו אל התינוק בן 10 חודשים לאחר תקופת המתנה ארוכה לאימוץ.

וכעת ביניהם עומד בית המשפט העליון, שיצטרך להכריע מי יקבל את הפעוט שמשמעו מי זוכה לגדל את הבן.

צפו בכתבה

האב הביולוגי בראיון מיוחד וכאוב לכתבת חדשות 2 רותי שילוני: "אני רואה ילדים ואבות בגנים – ואני בוכה". מאשים, "העובדת הסוציאלית הייתה יכולה לדבר עם אמא שרית, עם השכנים – אם קצת היו מתאמצים היו מוצאים אותי".

אחות האב שחשפה את הימצאות התינוק טוענת, "מעניין אותם רק תיקי האימוץ העתידיים – לא אנחנו, לא ההורים המאמצים ולא התינוק" ושואלת, "מה אם בגיל 18 הילד יפתח את תיק האימוץ ויגלה שההורים הביולוגיים שלו נלחמו עליו ורק בגלל המדינה הוא נשאר בבית שלו? 'טובת הילד' היא לאו דווקא בגיל 10 חודשים, אלא גם קדימה".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "אין שחר לטענות ששירותי הרווחה פעלו שלא כדין. מסירתו של הילד למשפחה המיועדת לאמצו נעשתה לפי החלטת בית המשפט. החוק קובע לתהליך האימוץ לוחות זמנים ברורים כדי להגן על הילדים ולמנוע מצב של אי יציבות וחוסר ודאות לאורך זמן. עמדת משרד הרווחה הייתה ועודנה שטובת ילדים לגדול בבית הוריהם הביולוגים כאשר הם ידועים, מוכנים ומסוגלים לגדלם. ברגע שאין הורה כזה בנמצא, נדרשות הרשויות למצוא משפחה שתדאג לשלומו של הילד ולמצוא משפחה שתגדל אותו".

מהאפוטרופסיות המייצגות את התינוק מטעם משרד המשפטים, עורכות הדין מאיה חונגר ולידיה רבינוביץ', נמסר בתגובה: "אנו מונחות רק על ידי השאלה מה הלקוח שלנו, פעוט בן עשרה חודשים, היה מבקש מאיתנו לעשות אם יכול היה לדבר? אנו סבורות שהיה מבקש שנדאג לעתידו, ושתערך בדיקה יסודית ואחראית היכן ידאגו לו ויאהבו אותו – ומעל לכל, היכן לא יפגעו בו או ינטשו אותו שוב. החלטת בית המשפט לענייני משפחה לא נהגה בלקוח שלנו בכבוד מינימלי, עסקה רק בסוגיות משפטיות, ולא התייחסה אליו ולו במילה, לכן לא היה מנוס מהגשת ערעור. כדי לגבש עמדה, אנו מבקשות מבית המשפט לאפשר לנו לבצע בדיקת 'מסוגלות הורית' להורים הביולוגיים, ולבדוק מידע חשוב שהגיע אלינו ובית המשפט לא התייחס אליו".

ומה אומרים ההורים המאמצים. "קיבלנו את הילד המתוק הזה כחוק", לטענתם, "לאחר בדיקות קפדניות של שירותי הרווחה שמצאו אותנו ראויים להיות הורים מאמצים. חיכינו שנים רבות לילד, וכשהודיעו לנו שיש תינוק, כל כך שמחנו וחיכינו לרגע המיוחל. מרגע שהגיע התינוק לביתנו הוא ספג כמויות עצומות של חום ואהבה שהתנקזו אליו משנים רבות של השתוקקות וכמיהה לילד.

"כבר תשעה חודשים, מאז שהיה בן חודש ימים, רואה ומכיר התינוק אותנו כהוריו. תינוק הוא לא חפץ שמעבירים ממקום למקום – גם חפץ עלול להיסדק ולהישבר כשמטלטלים אותו, קל וחומר ילד שיכול להיגרם לו משבר. לכן צריך לשקול היטב מה עלול לקרות למתוק הזה אם יטלטלו אותו פתאום לבית חדש".

"אנחנו מאוד מבינים את כאבו של האב הביולוגי שלא ידע על קיומו של בנו, וברגע שנודע לו, החליט שהוא רוצה לגדלו, וזו בהחלט נקודה לזכותו. אבל אם הוא באמת רוצה בטובתו, הוא צריך לשאול את עצמו, עם יד על הלב, מה עלול לקרות לילד הזה אם יטלטלו אותו, איך זה ישפיע עליו בהמשך חייו, והאם הוא מסוגל להעניק לילד את מה שהוא מקבל אצלנו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.