מידע על הפקת חשמל מאנרגיה סולרית ומונה נטו

על המושג אנרגיה סולארית בוודאי שמעתם ולא פעם אחת, שנת 2013 הייתה שנת שיא בכל הקשור בתעשייה סולארית ויותר ויותר חברות ותעשיות עוברות לשיטה זו. לא סתם נטען כי אנרגיה סולארית בדרכה להפוך לאחד ממקורות האנרגיה המרכזיים עבור העולם.

אז מהי אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית הינה מקור של אנרגיה חלופית ומתחדשת שמקורה בקרינת שמש. איך זה עובד? מתקני אנרגיה סולארית ממירים את הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית או לחשמל.

מונה נטו הינו שילוב בין תשתית ייצור חשמל מאנרגיה סולרית ובין הסדר מיוחד עם חברת החשמל. כאשר צריכת החשמל גבוהה מיכולת הייצור של המערכת הסולארית, המבנה עובר להשתמש בתשתית של חברת החשמל, ואילו כאשר יכולת הייצור גבוהה יותר, העודפים נמכרים חזרה לחברת החשמל בהתאם לתעריף רצפה.

כיום מיועדת המערכת בעיקר ללקוחות עסקיים, להתקנה על גגות של מבני ציבור, משרדים ומפעלי תעשייה. מבחינת תעריפי החשמל, החיסכון במונה תעו"ז במתח גבוה הוא 0.58 ש"ח לקוט"ש ו – 0.48 קוט"ש במונה תעו"ז במתח נמוך. כמו כן, מחיר החשמל הבסיסי בהסדר זה (0.37 ש"ח לקוט"ש) הוא מוגן באופן יחסי מפני שינויים חיצוניים כמו השקעות וחובות של חברת החשמל עצמה או עליית מחירי חומרי הגלם ברמה הגלובאלית (נפט גז וכו').

כמה ניתן לחסוך? בהנחה שגודל הגג עולה על 1500 מ"ר, החיסכון החודשי הצפוי לאחר ההחזר על השקעה (תוך 5 שנים בדרך כלל) צפוי להיות דו ספרתי. לקבלת הערכה מדויקת יותר, ניתן להשתמש במחשבון סולארי.

כיצד נקבעים מחירי הרצפה למכירת העודפים?

החל מחודש מרץ 2013, תעריף הרצפה הקבוע נקבע ל – 33.32 אגורות והוא צמוד למדד המחירים לצרכן. עם זאת, המחיר עשוי להשתנות גם בהתאם לרכיבי הייצור שחברת החשמל מכירה בהם.

הצפי הוא כי מחירי הרצפה יאיצו את קצב הבקשות שנשלחות לחברת החשמל מכיוון שאחד מהחסמים העיקריים למתן הלוואות להקמת המערכת נוצר עקב העובדה שהבנקים לא יכלו להעריך נכונה את יכולת הסיכון של הלווים מבלי שנקבע מחיר רצפה אחיד (גם אם הלווים בעצמם לא תכננו להפיק יותר אנרגיה מהדרוש להם).

כפר סבא בראש

אחת הערים הראשונות בארץ בה נקבעו תקנות המעודדות הפקת חשמל מאנרגיה סולארית היא כפר סבא, שם הכריז ראש העיר יהודה בן חמו על תקן בניה חדש שלפיו מבני תעשיה ומפעלים יחויבו להקצות לפחות 50% משטח הגג להקמת פאנל סולארי או גינה ירוקה.  מעבר להפקת החשמל בצורה ירוקה, הגגות גם יגבירו את הבידוד של המבנה ויחסכו את עלויות השימוש במזגנים בתקופות החמות של השנה, כך שהחיסכון בחשמל יהיה אפילו רב יותר.

עדיין רחוקים מהשיא העולמי

למרות המגמה החיובית, יש לציין שמתוך מכסה כוללת של 200 MW, נכון לאמצע מרץ 2014, נותרה עדיין מכסה פנויה של לערך 164 MW עם מגבל של 5 MW לכל לקוח. (את הנתונים המעודכנים ניתן למצוא באתר חברת החשמל).

רק לצורך ההשוואה, בהודו כבר מתכננים פרויקט סולארי מיוחד שיפיק לא פחות מ – 4000 MW, שווה לערך לתפוקה של ארבע תחנות כוח גרעיניות…. ואם נודדים מערבה אל עמק הסיליקון מגלים כי החברות הגדולות כבר מספקות את רוב צריכת האנרגיה שלהן באמצעים סולאריים: אינטל מובילה את הטבלה עם 100% ואחריה מיקרוסופט שכמעט והכפילה את היקף השימוש באנרגיה סולארית לעומת התקופה הקודמת (46% מול 80%).

חברות נוספות שהצטרפו "למירוץ" בשנה זו הן אפל (שמשתמשת גם בביו גז) וגוגל שהשקיעה סכום אסטרונומי של 2.25 מיליארד דולר בחיבור תשתית השרתים לאנרגיה סולרית, למרות שנכון להיום שהתפוקה שלהן עדיין נמוכה יחסית (נמדדת במיליון קוט"ש לעומת מיליארד קוט"ש אצל הראשונות).

המאמר נכתב על-ידי חברת גרינקו אנרג'י – המתמחה במערכות לאנרגיה מתחדשת

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.