כעת: אובמה ונתניהו נפגשים בבית הלבן

בדקות הקרובות יפגשו ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית ברק אובמה,בבית הלבן. על השולחן יניח אובמה חבילת הפיצויים למדינת ישראל בתמורה לסיכומים סביב הסכם הגרעין עם אירן {הצטרפו לשידור החי}

לאחר מתיחות רבה בין ישראל לארצות הברית: בדקות הקרובות יפגשו ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית ברק אובמה,בבית הלבן.

על השולחן יניח אובמה חבילת הפיצויים למדינת ישראל בתמורה לסיכומים סביב הסכם הגרעין עם אירן ולשתיקה של נתניהו בנושא .

על רקע רצף ההתנגשויות בין אובמה לנתניהו, דיפלומטים ובכירים לשעבר בשירות הציבורי מעלים תהיות בנוגע ליכולתה של ירושלים לשקם את יחסיה עם וושינגטון בשנה האחרונה לכהונתו של אובמה בבית הלבן.

הצטפרו לשידור החי – באדיבות רשת

"לשקם את היחסים האלה כבר אי אפשר", אומר אלון פנקס, לשעבר הקונסול הכללי בניו יורק. "זה כמעט לא אנושי לחשוב שאפשר לתקן את חוסר האמון וחוסר ההערכה ההדדית שבין השניים. לראייה, כל מה שקרה במזרח התיכון בשנה האחרונה והמנהיגים נפגשים פעם אחת בלבד וזה מעיד על היחסים". פנקס מונה את ההתפרקות של סוריה, הצמיחה של דאע"ש ואת המצב עם הפלסטינים, במסגרת האירועים שהיו מחייבים את הידוק ביחסים שבין המנהיגים, שמסתפקים כעת בפגישה אחת בלבד. "בכל צמדי המנהיגים שהיו לפניהם זה היה אחרת", הבהיר פנקס. "אנחנו היום במצב של שיחת טלפון פעם בשבוע, ושלוש-ארבע פגישות בשנה. לבוש ואולמרט, למשל, הייתה שיחה שבועית".

יועז הנדל שימש בעבר כראש מערך ההסברה הלאומי ומכיר היטב את הרגישות שביחסי המנהיגים, אך גם לתפיסתו האינטרסים הם אלה שגוברים על המתיחות האישית בין השניים. "היחסים האישיים גרועים, אי אפשר להסתיר את זה. אבל יחסים טובים אינם תמיד ערובה לפעולה ברגע האמת", אמר הנדל. "לשרון ואולמרט היו יחסים טובים מאוד עם הנשיא בוש, אבל בזמן אמת זה לא עבד כשעל פי פרסומים זרים אולמרט ביקש לתקוף בסוריה והוא שלח אותו לקונגרס. היחסים האישיים הם חשובים ונותנים את האווירה ואת הצבע אבל לא קובעים את המדיניות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.