מיומנה של גברת B – לנצח בקרב על המסך

כמה זמן נותר לי לשרוף אל מול המסך המרצד, ולמה אם המלחמה הזו גדולה עלי אני בכל זאת מנסה להיות מוארת, מעניינת ומרצדת בדיוק כמו האויב שלי. יומן האושר של גברת B

 

ובחלומי, אני נכנסת הביתה בסוף יום עבודה עמוס מתיישבת על הספה עם כוס קפה מהביל, מוקפת בבעלי וילדיי המשוחחים על הקורות אותם וגומאים בצמא זה את דברי זה…

ואז, הטלפון מצלצל במשרדי ומקיץ אותי בבהלה מבהייה במסך המרצד. הבן הקטן שלי מעבר לקו: ״אמא, אבא לידך?״ לא חמוד, אני עונה, ושומעת את ההתלבטות בקולו.

מה רצית מאבא? להיות במחשב הוא עונה לי בקול ענות חלושה. אבל התקשרת אלי?! אז למה אתה לא מבקש ממני? כי את בוודאות לא תסכימי. כרגיל.

הוא קטן, והוא חמוד, וזה מצליח להעלות בי חיוך אך אני מתעשתת מיד ומצליחה לגנוב עוד מטלה אחת בטרם אאפשר לו לצלול למסך הגדול.

״תקרא ספר״ אני אומרת לו ואחר כך יש לך את המחשב ……לשעה.

לאחרונה אני מוצאת את עצמי שוב ושוב דרוכה והודפת את בקשותיהם של ילדיי לשבת על המחשב, לשחק בפלאפון הנייד, לבהות מול הטאבלט וגו׳.

מה נהיה איתם? ומה נהיה איתנו?

אם אתם בסביבות גיל הארבעים, נותרו לכם לחיות בערך 438,000 שעות (סך השעות בחמישים שנים) מתוכם 109,500 שעות שינה (לפי 6 שעות בלילה). 109,800 שעות עבודה (לפי 186 שעות לחודש עד הפנסיה ו-186 שעות קופת חולים אחרי הפנסיה) מה שמותיר אותנו עם 217,800 שעות פנאי שנותרו בקדנציה זו.

עכשיו שכל אחד מאיתנו יעשה חשבון נפש חרישי כמה מתוך מאגר הזמן הזה הוא עומד להשמיד, לשרוף ולאבד מול מסך מרצד, תוך התחשבות בגרף ההתמכרות העולה שלנו.

אותי האמת זה מדאיג ומעציב. אבל המלחמה הזו גדולה עלי. היא גדולה על כולנו. ולכן אני מנהלת קרבות קטנים וסיזיפיים על זמן האיכות עם ילדיי, זמן האיכות עם בעלי. זה דורש ממני להיות מוארת מעניינת ומרצדת בדיוק כמו האויב שלי. אחרת התבוסה לא מאחרת לבוא.

אך לא אני שאכנע. וכשועל קרבות ותיקה הכנתי אסטרטגיה הכוללת חמישה כללים לפי סדר האלף-בית (שיהיה קל לזכור) לניהול זמן מסך:

א– אלטרנטיבה: אם אתן רוצות לגרום לאהוביכם לעזוב את המחשב-תנו להם סיבה טובה! אם לא הבנתן את זה עד היום, אז להיות אמא זה גם להיות שרת התרבות הספורט והפנאי.

ב– בחירת תכנים: גם כשאת מאפשרת לילדייך לשבת במחשב תדאגי להיות את זו שבוחרת ומסננת להם את התכנים שהם רואים. אל תסמכי רק על האינטרנט הכשר והמסונן שיש לכם. ישנם סרטים ותכניות רבות שגורמות לשאיבת איי.קיו. ואף אחת מאיתנו לא רוצה שהמוח של יקיריה יהפוך עד סוף החופש ל׳פירה׳ וגם הוא מהסוג שח שקיות האינסטנט הלא ממש מעוררות תיאבון.

ג– גבולות: תשקיעו ברכישת שעון מעורר הוא יעזור לכם להקצות זמן מסך מוגבל. אני יודעת שבשביל להרוויח קצת זמן איכות שלך עם עצמך המחשב נראה לפעמים כפיתרון הנגיש והזמין ביותר להפנט בו את ילדייך. אך הצבת גבולות ברורים ועמידה בהם ללא מיצרים תקל על ההתמודדות בהמשך. הילדים יבינו מהר מאד שהגבולות פה בשביל להישאר !

ד– דוגמא אישית: צר לי אמהות ואבות יקרים. ללא דוגמא אישית לא תצליחו להנחיל לילדיכם ולו תובנה אחת מכל מה שנאמר כאן. זה הכלל הראשון בחינוך ילדים בכלל ובנושא זה בפרט. עם חזרתכם מהעבודה-שמים את הפלאפון בצד ומשקיעים זמן במשפחה. מישירים עיניים זה לזה. מתעניינים באמת זה בזה. מכינים ארוחה יחד ואוכלים אותה בנחת. מחזירים את התקשורת האמיתית לחיינו.

ה-הבנתם? אז אם הבנתם למה אתם עדיין פה?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.