מיקי לוי על התקציב לישיבות: "תקציב הבטלה"

האברכים בטלנים? ח"כ מיקי לוי מיש עתיד תקף את הצלחת חברי הכנסת החרדים להחזיר את התקצוב רטרואקטיבית לטובת בחורי הישיבות ואמר כי מדובר בתקציב בטלה. {ההסתה חוזרת}

הבוקר פורסם בעיתון הכלכלי דה מרקר כי התקציב שיקבלו ישיבות וכוללים בעבור תלמידים בדצמבר 2015 (שישולם בינואר 2016) יהיה גדול פי שמונה מהתקציב ביולי האחרון. ההעברה בעבור אברך כולל תהיה 3,517 שקל, לעומת 432 שקל ביולי, וההעברה בגין תלמיד ישיבה גדולה תהיה 1,954 שקל — פי שמונה מההקצבה ביולי, 240 שקל. זאת עקב הגדלה רטרואקטיבית, מתחילת 2015, של התעריף לכל אברך ותלמיד ישיבה.

ח"כ מיקי לוי מיש עתיד שיתף את הכתבה וכתב כי "ככה נראה תקציב להגדלת העוני. במקום להרחיב את מענק העבודה, מכפילים את תקציב הבטלה. טירוף מערכות. הממשלה הזו איבדה את כל הבלמים ומביאה לשיא חדש את כל התקציבים הסקטוריאלים. פשוט מקומם".

מנכ"ל העמותה לחופש דת ושוויון (חדו"ש), עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לדה מרקר כי "ממשלת נתניהו עושה הכל כדי לחבל בשילוב גברים חרדים בעבודה, ונכנעת לדרישותיהן הסחטניות של המפלגות החרדיות. העברת תקציב גדול פי שמונה בדצמבר ופי שניים באופן קבוע עולה על כל דמיון.

"צריך להיות ברור: תקציב הישיבות הוא בעצם תקציב להגדלת העוני. ביד אחד משקיע משרד הכלכלה מאות מיליוני שקלים בהכשרה מקצועית לגברים חרדים וביצירת מקומות עבודה בעבורם, וביד השנייה מעבירה הקואליציה הקצבות עתק שנועדו להשאיר את האברכים בישיבות כשהם עניים, תלויים בפוליטיקאים שלהם וצייתנים".

רגב ציין, ש"אם בממשלות קודמות נאלצו יהדות התורה וש"ס להיאבק כדי לקבל תקציבי עתק לישיבות ולבתי הספר ללא ליבה, החידוש בקדנציה הזאת היא הקלות הבלתי נסבלת של הסחטנות. נראה שנתניהו השלים עם כך שהמחיר של קואליציית 61 המנדטים שלו היא מכירת חיסול קבועה של התקציב, על חשבון הקופה הציבורית. כל מה שהמפלגות החרדיות מבקשות הן מקבלות".

לדבריו, "חמורה לא פחות שתיקת האופוזיציה, שמאפשרת להעביר את ההקצבות המזיקות האלה ללא כל מאבק ציבורי משמעותי. כשיגיעו הבחירות, יצטרכו מפלגות האופוזיציה להסביר לבוחר היכן היו כשההקצבות לישיבות הוכפלו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.