מי אתה פרופ' דן שכטמן? "נהפוך למדינה של מקבצי נדבות"

מי אתה פרופ' דן שכטמן? נברנו בארכיון וגילנו הפרופסור שמקושש קולות מהחרדים התבטא בעבר בצורה חריפה על החרדים: "הורה שמונע מילדיו לימודי ליבה, גורם להם עוול. הוא הופך אותם לפושטי יד, מקבצי נדבות ולכן מתעלל בהם. הורה שמתעלל בילדיו צריך להיענש על פי חוק", הוסיף שכטמן בהתייחסות לתלמידים במערכת החינוך החרדי שאינם לומדים את מקצועות הליבה.

מי אתה פרופ' דן שכטמן? הישראלי העשירי שזכה בתואר חתן פרס נובל הוא המעומד לנשיאות המדינה דן שכטמן.  הפרופסר המכובד מכתת את רגליו בין חדרי הסיעה של יהדות התורה לש"ס ומתחנן לכל הפחות לאצבע חרדית שתשלשל את הפתק שלו לתוך התיבה שתוצב במשכן הכנסת.

ובכן נברנו בארכיון לגלות מי אתה דן שכטמן?, מהצצה לנאום הזכייה שלו עולה כי האיש לא אוהב את השיטה החרדית שמחנכת לדרך התורה,  "אין חשוב מן החינוך בשביל לבנות מדינה", אמר שכטמן ל-TheMarker ביום שלאחר הזכייה. "יש שני נושאים חשובים: החינוך והיזמות הטכנולוגית והמדעית. בתחום החינוך מתרכז שכטמן בחשיבות שבלימודי הליבה בבית הספר – ודעותיו בנושא צריכים לקבל לימודי ליבה", אומר שכטמן בהתייחסו לתלמידים במערכת החינוך החרדית שאינם לומדים מקצועות ליבה. "הורה שמונע מילדיו לימודי ליבה, גורם להם עוול. הוא הופך אותם לפושטי יד, מקבצי נדבות ולכן מתעלל בהם. הורה שמתעלל בילדיו צריך להיענש על פי חוק", הוסיף שכטמן בהתייחסות לתלמידים במערכת החינוך החרדי שאינם לומדים את מקצועות הליבה.

"אני לא צריך להסביר מה קורה לעם שכל אנשיו הם מקבצי נדבות. לאט לאט אנחנו חוזרים אל המאה ה-19 בישראל, שבה חלק גדול מהאנשים היו חיים על כספי תרומות מהגולה. אנחנו לא רוצים לחזור למצב הזה".

שכטמן התייחס לנושא גם בראיון שערך עם קרן נויבך בתוכנית סדר יום  ברשת ב' של קול ישראל. "חלק גדול מהאוכלוסיה לא מקבלת חינוך כללי בכלל. הם לא יודעים לספור. את הדברים האלה צריך לתקן. לימודי הליבה לא נלמדים בחלק מבתי הספר. העם לא יכול להמשיך לחיות בצורה כזאת. אפשר להתפלל לחסדי שמיים אבל זה לא מביא לחם לשולחן והגנה על המדינה. אנחנו לא יכולים לאפשר למצב הזה להידרדר יותר".

"בעוד כמה שנים לא נוכל לשנות את המצב הקיים וזה יהיה רע מאוד. צריך לשנות את זה עכשיו. למצוא את הדרך לעשות את זה נכון בלי לפגוע באף אחד אבל לא בתהליך שהורס את המדינה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.