מי יכתב: בחרנו ספרי הקומיקס המובילים בתשע"ד

גם השנה הוכיח עם הספר את דבקותו בספרים, וספרי הקומיקס החרדיים לילדים ונוער שברו שיאי מכירות. צוות "קוקר" יצא לחנויות לסקור את ספרי הקומיקס המובילים של השנה שחלפה

 

ללא ספק ילדי הציבור החרדי אוהבים קומיקס. הם אינם חשופים (ב"ה) למדיות כמו אינטרנט או סרטים מצויירים, והקומיקס הוא כלי זורם, מהיר, צבעוני, עם שילוב של טקסטים וציורים. ספרי הקומיקס נוחלים הצלחה רבה בחנויות, ובניגוד למיגזר הכללי שבו יוצאים מדי שנה 5 ספרי קומיקס, הרי שבמיגזר החרדי יוצאים מדי שנה עשרות ספרי קומיקס חדשים, למרות ההשקעה הגדולה הכרוכה ביצירתו של ספר קומיקס.

יצאנו ללקט עבורכם נתונים אודות ספרי קומיקס מומלצים ומובילים שבלטו בשנה האחרונה על המדפים, קומיקסים כאלו שלדברי בעלי החנויות משלבים תוכן משובח עם רמה עיצובית גבוהה. ובקיצור: מידגם של ספרים איכותיים מהשורה הראשונה, שכל ילד היה רוצה לקרוא, וכל הורה היה רוצה שהילדים שלו יקראו. העדפנו ספרים המתאימים לאורך כל השנה, ולא כאלו המיועדים לחג מסויים. וכמובן, מקוצר היריעה מדובר ב"טעימה" בלבד, כך שישנם גם ספרים טובים ואיכותיים שלא נכללו כאן, ועם מחבריהם הסליחה.

unnamed (1)

 

  1. "נח ודור המבול"

זהו ללא ספק הקומיקס היפה ביותר של השנה האחרונה: הספר מציג את תולדות חיי נח בצורה ספרותית, וכולל שילוב של עלילה מרתקת יחד עם חומר תורני רב ומקיף. הספר נערך על ידי הסופר הוותיק הרב מרדכי חלמיש (מחבר סידרת הקומיקס התורני של יפה נוף), וצוייר בידי הציירת האומנית המובילה דבורה ברזון-בנדיקט. הציורים חיים ומוחשיים, ותיבת נח קמה לתחיה יחד עם מאות ואלפי בעלי החיים המצויירים מזוויות מענגות ומשמחות. חגיגה לעיניים לכל ילד ונער, וגם להורים. גם הרמה העיצובית גבוהה במיוחד.

 

כריכה_השחקן

  1. "השחקן"

זהו פרוייקט קומיקס ייחודי של הסופר החרדי ואיש החינוך הרב חיים ולדר, לצד הספר "בן תחת בן". לאחר הצלחתן העצומה של הסידרות "ילדים מספרים על עצמם", ו-"אנשים מספרים על עצמם", החליט הסופר להפוך את הספרים לחוויית קומיקס, עם ציורים משובחים, והעלילה הופכה לחיה ומרתקת שבעתיים. ספריו של חיים ולדר מאופיינים בהיותם משלבים סיפור מותח יחד עם תובנות אנושיות מתוך הלב, והסופר יודע להביא את הקוראים לשיאים של דרמה רגשית מטלטלת, המשאירה חותם עוצמתי על הקורא. ללא ספק מדף ספרי הקומיקס הולך להתעשר בשנים הבאות בספרי קומיקס מבית חיים ולדר, והציבור כולו יצא נשכר מכך.

 

"אל העולם החדש"

זהו ספר ברמת יצירה כמעט בלתי תיאמן: המחבר חיים ולדמן, אומן בתלת-מימד, מצליח להחיות את תקופה האינקויזיציה ואנוסי ספרד ופורטוגל בצורה מדוייקת: כל הדמויות, הבגדים, המבנים, כלי הרכב וכדומה – הכל "שוחזר" בצורה מדוייקת ומופיע בתמונות תלת מימד ממש כמו בחיים האמיתיים. סיפורם של בני משפחת קוריאל, העוברים הרפתקאות מסעירות ומרתקות, ונלחמים על חייהם ועל יהדותם במסירות נפש, גורם לכל הקוראים שלא להניח את הספר מידיהם עד תומו, ובכך הם מקבלים חויה מרתקת יחד עם ידע רב ומקיף בכל ההיסטוריה של התקופה. ספר זה מצטרך לרבי המכר של חיים ולדמן, כגון סידרת "מלכודת בחלל" האגדית, והספר "שרוליק ושמוליק במלחמת הפרטיזנים" שהפך לרב מכר היסטרי בהיותו מקיף בצורה ייחודית את ההיסטוריה של תקופת השואה באופן המתאים לילדים ולנוער.

 

  1. "אלישמע ואפרים במדבר סיני"

הצייר דוד ביכמן, המאייר הוותיק של סידרת הקומיקס התורני של יפה נוף, מפתיע בספרו האחרון "אלישמע ואפרים במדבר סיני", עם ציורים שמעולם לא צויירו – ענני הכבוד, הבאר, המן, השלו, מלחמת עמלק, ועוד המוני אירועים המסופרים בחומש שמות, מהתקופה הסמוכה ליציאת מצרים – והרב ביכמן מגיש אותם ביצירתיות ייחודית המשלבת השקעה עצומה בכל פרטי-הפרטים, במאות דמויות, ובאווירה של קדושה ויראת שמים שהוא אחד מיחידי האומנים בדור שיודע להעניק במכחולו. זהו ספר המשלב תענוג ספרותי יחד עם לימוד תורני מעמיק, וההורים שירכשו את הספר לילדיהם (כולל רבותיהם של הילדים בחיידר) מגלים שהילדים הפכו בקיאים ולמדנים להפליא בחומש שמות. למרות היות הספר עוסק בנושאים למדניים, הוא הותאם לכל המשפחה וגם הילדות והבנות נהנות ממנו מאד. בקיצור: ספר שהוא שכיית חמדה.

כריכה_משלי_שועלים_למשעולי_החיים_לחתוך_צד_ימין

  1. "משלי שועלים – למשעולי החיים"

אל רב המכר הראשון בסידרה, "משלי שועלים – הקומיקס" מאת איש החינוך והסופר ר' שי מנצר, נוסף השנה רב מכר חדש – "משלי שועלים – למשעולי החיים". הספר החדש מכיל עשרים וחמישה סיפורי קומיקס שנערכו באופן משובח ביותר, הן מהצד הספרותי והן מהצד האומנותי, כאשר לכל סיפור יש מוסר השכל שנכתב בצורה קלילה ומושכת. הסיפורים מגוונים ומכילים את מיגוון חיות היער, והם כוללים משלים של חז"ל ורבותינו הראשונים והאחרונים, וכן משלים ספרותיים עתיקים שקיבלו עיבוד חדש לחלוטין, והצד השווה שבכולם הוא שהם מרתקים ומענגים, ומותירים את הקוראים עם התקדמות מוסרית ושיפור במידות ובהנהגות. בחנויות מדווחים על הצלחה רבה, וללא ספק הציורים הייחודיים מבטאים "אנימציה" כאשר התכונות השונות של החיות מקבלות המחשה עזה. יחד עם זאת הקפיד היוצר שי מנצר, שלא להמחיש תמונות קשות של אלימות, והספר מעודן מאד ומתאים לכל גיל, ובהמלצת רבנים ומחנכים

 

  1. "הרשלה פודה שבויים"

מי אינו אוהב את סיפורי הרשל'ה? מי אינו מכיר את הסיפורים אודותיו? ובכן, הפלא הגדול הוא שבן דורנו הצליח ליצור ז'אנר חדש, ברמה גבוהה, של סיפורי הרשל'ה, שאינו נופל מהסיפורים הקלאסיים, ויש שיאמרו שאף עולה עליהם. ללא ספק זהו כישרון יוצא דופן יחד עם סייעתא דשמיא, של הסופר שוקי דיסקין שמגלה כישורי הומור נדירים ויוצאי דופן. את הספר איירה בכישרון רב בת שבע הבלין, בסגנון איור הומוריסטי ייחודי. הספר כובש באיכותו, ודמותו של הרשל'ה מקבלת עומק ומוארת בזויות בלתי שיגרתיות, המעשירות את הרגש ואת האינטליגנציה הרגשית. ההומור משמש בספר זה ככלי להעברת מסרים יהודיים בצורה קלילה וכובשת, ודמותו של הרשל'ה היא כמעט דמותו של "היהודי הנודד", אשר מתמודד מול הגויים העומדים עליו לכלותו, ויכול להם. ההצלחה הגדולה של הספר הביאה ליצירת ספר שני בסידרה העומד לצאת בעוד זמן קצר, ושמו  "הרשלה והאוצר בירושלים".

 כריכה_נפלאות_הבעל_שם_טוב_לחתוך_צד_ימין

  1. "נפלאות הבעל שם טוב ותלמידיו"

את הבעל שם טוב הקדוש זיע"א קשה מאד לצייר, באופן שיבטא את גדלותו העצומה, אולם הצייר האומן החסידי ר' יעקב ירחי, אשר קיבל לצורך כך את ברכות גדולי הדור, הצליח לעשות בספר הקומיקס הזה את הבלתי ייאמן: דמותו של הבעל שם טוב הקדוש, ודמותם של תלמידיו הגדולים, קורמים עור וגידים, באופן מרשים ומופלא, ואימרותיהם הנפלאות חודרות אל תוך הלב. כמעט כמו שיחה חסידית. הספר מכיל סיפורים מרתקים ומכוננים על גדולי החסידות, אבל בעצם מעבר לטעימה היסטורית על אחת התנועות החשובות ביותר בעולם היהודי, הוא מעניק גם טעימה מתוך תורתה של החסידות, ומקרב את הקוראים הצעירים והבוגרים כאחד אל משנתם המאירה והמזככת של גדולי החסידות. הספר זכה להסכמות רבנים הרואים בו כלי חינוכי ומוסרי, ועל פי המכירות הרבות ניתן להתרשם כי הוא אכן מותאם לכל ילדי ישראל ולאו דווקא למיגזר החסידי.

כריכה_הבריחה_מרוסיה

  1. "הבריחה מרוסיה"

ספר הקומיקס "הבריחה מרוסיה" מאת שמעון שפיצר, הוא ספר חוייתי, מרתק ומטלטל, המספר את סיפורו של מדען יהודי ואביו הרב, אשר מנסים להימלט מרוסיה הסובייטית ועוברים הרפתקאות רבות בדרכם. הספר משלב מתח והומור כובש, עם דמיון יוצא דופן שמרחיב אופקים, והוא מלמד אמונה ויהדות, מתוך תחושה של "אין עוד מלבדו" השזורה לאורך כל דפי הספר בצורה ספרותית איכותית. הספר מעניק חוייה אותנטית עזה, והציורים מכניסים את הקורא לאווירה של רוסיה הסובייטית, על כל הפריטים המצויירים בו, שכולם צויירו בדקדוק עצום ולאחר מחקרים מקיפים. הספר משלב גם מילים רבות ברוסית, והקוראים בו עוברים לכמה שעות לעולם אחר, חויה ספרותית משובחת.

 כריכה_אותי_הוציא_משם

  1. "אותי הוציא משם"

הספר "אותי הוציא משם" בציוריה של הציירת שירי כהן, מהווה חידוש מרענן בעולם הקומיקס: זהו ספר המספר על ילד המוצא את עצמו בתוך עולם עתיק, בתקופת מצרים העתיקה, וחווה על בשרו את אירועי שיעבוד מצרים ויציאת מצרים, באופן מוחשי, מטלטל ומסעיר, שגורם לכל אחד מהקוראים להרגיש "כאילו הוא יצא ממצרים". הספר נעשה בציורים מושקעים המביאים את הקורא לתחושה אמיתית, והקוראים הצעירים וגם המבוגרים מתחברים לעלילה החוזרת ועוברת בין התקופה הנוכחית לתקופת מצרים, ומרגישים את הניגודים באופן חווייתי שמותיר רושם רב בליבותיהם. ללא ספק ספר חובה בכל בית, וההצלחה בחנויות מעידה על האהדה שקיבל הספר מרבבות הקוראים.

 

  1. "אילו וכאילו"

על סופר הקומיקס האגדי מ. ספרא אין צורך להכביר מילים.  הסופר מ. ספרא אשר יצר את סידרת "קומיקסבא" המאלפת, יצר בשנה האחרונה את סידרת "אילו וכאילו" – סידרה מקורית במיוחד המשווה את ימי העבר עם ימינו היום. לפי שעה יצאו שני ספרים, האחד עוסק ביציאת מצרים אילו התרחשה בימינו, והשני עוסק בחורבן בית המקדש אילו היה בנוי ונחרב בימינו. הספרים נקראים בנשימה עצורה ומלאים חידושים ייחודיים ומקוריים. הכיתובים משלבים הומור וידע תורני, וכתובים בשפה קולחת ומרתקת, כך שהילדים וגם המבוגרים אינם יכולים להניח את הספרים מידיהם עד לתום הקריאה. גם הציורים של הצייר החדש יעקב חנן הינם מושקעים במיוחד וכובשים את ליבם של בני הנוער.

unnamed

  1. 12. לומדים לצייר

הספר "לומדים לצייר" אינו ספר קומיקס במובן הרגיל של המילה, אבל הוא ראוי להיכלל בקטגוריה הזו משום שהוא בהחלט מלמד לצייר קומיקס, וילדים רבים אכן יוצרים יצירות קומיקס מורכבות בעקבות הלימוד בספר. הספר הזה שנה בהחלט מכל הספרים המתיימרים ללמד ציור, (כשבעצם ברובם הגדול מלמדים את הילדים להעתיק ציורים בקווים פשוטים). בספר "לומדים לצייר" מלמדת הציירת האומנית דבורה ברזון-בנדיקט, את יסודות הציור – החל מבניית פרצופים, תווי פנים, אברי גוף, חפצים, בעלי חיים, באופן שהילדים מבינים ומפנימים את שפת הציור, והופכים לציירים חובבים אם לא למעלה מכך. לימוד הציור נעשה מתוך תענוג ומתוך שילוב כלים קבועים וקלים לתיפעול, כך שהילדים אינם מרגישים כורח כפוי, אלא מציירים בהנאה בכוחות עצמם ולא "מעתיקים". יתרון בולט זה הוא שהפך את הספר "לומדים לצייר" לאחד הספרים המבוקשים ביותר בחנויות הספרים, וכפי ששמענו אף ישנם מוסדות שרכשו את הספר ברכישה קבוצתית לכל התלמידים והתלמידות. ללא ספק, הספר החדש שהופך בצעדים בטוחים לאחד מרבי המכר של הציבור החרדי, ינפיק לנו עוד הרבה ציירי וציירות קומיקס שספריהם יעשירו את מדפי הספרות החרדית.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.