מי יתקן את הביוב שנסתם – אתם או העירייה?

ההבנה שמערכת הביוב בבניין שלכם סובלת מסתימה מתחילה לחלחל יחד עם הריח שמתחיל לעלות באפכם. כבר ימים אחדים שריח הביוב לא מרפה והוא רק מתחזק. אין ברירה – תצטרכו לבדוק את הביוב.

יחד עם הבדיקה עולה בראשכם התהייה מי אחראי לתחזוקת מערכת הביוב בבניין שלכם?

לפניכם מספר כללים שיעזרו לכם להבין מתי הטיפול באחריותכם ומתי העירייה צריכה לטפל בתקלה.

מי אחראי לטפל במערכת הביוב שלכם?

כאשר מתרחשת סתימה במערכת הביוב יש רצון להתגבר עליה בהקדם האפשרי. זהו מטרד לא נעים שמקשה על החיים בבניין ולא מאפשר אורח חיים תקין.

במקרה של סתימה בבניין נשאלת השאלה מי אחראי לסתימה. האם זה בגלל אחד הדיירים בבניין? האם זו אחריות של כלל הדיירים? ואולי הבעיה בכלל באחד הצינורות החיצוניים לבניין והאחריות היא של העירייה?

תחזוקת מערכת הביוב

סתימות בביוב יכולות להיגרם מסיבות שונות, אך הכל מתחיל מתחזוקה לא נכונה של מערכת הביוב. כאשר מקפידים על תחזוקה קבועה ונכונה של המערכת ניתן להימנע מסתימות בקלות.

תחזוקת מערכת הביוב צריכה להתחיל בשימוש נכון ובמקרים מסויימים של קווי ביוב ישנים, לכלול ניקוי ושאיבה של המערכת אחת לכמה זמן, רצוי בעזרת ביובית שהיא משאית קטנה שתפקידה לטפל ולהתמודד עם תקלות במערכת הביוב.

מערכות ביוב קטנות הקיימות בבתים פרטיים הם לחם חוקו של האינסטלטור, אך בבניינים גדולים יש מערכות ביוב גדולות יותר שדורשות התמודדות ברמה אחרת, ובוודאי כשמדובר במערכת הביוב ברחוב.

האינסטלטור לבדו יתקשה להתמודד עם מערכת ביוב גדולה כל כך, ובדיוק לשם כך קיימת הביובית.

מי אחראי למערכות הביוב?

ההשתדלות של הדיירים אולי תמנע סתימות במערכת שבבתיהם, אך בבניין ומחוצה לו קיימים צינורות גדולים יותר שדורשים תחזוקה רצינית יותר, אך מי אחראי, בסופו של דבר, על מערכת הביוב של הבניין?

צינורות הביוב המרכזיים של הבניין הם רכוש משותף בבניין והטיפול בו יהיה באחריות ועד הבית. על ועד הבית לדאוג לתחזוקה שוטפת של מערכת הביוב בבניין ולטפל בה בזמן תקלה. לעומת זאת, מערכות הביוב הצמודות לבניין הן נושא מורכב יותר.

כלל אצבע שיכול לעזור לכם להחליט אם להזמין את העירייה (תמיד שווה לנסות…) הוא מיקום הבריכה שממנה יוצאים השפכים.

מאחר שבמרבית המקרים, הסתימה מביאה להתפרצות הביוב מאחת הבריכות (אותם מכסי ביוב שמותקנים בקרקע), על ידי זיהוי המיקום שלה, ניתן להחליט מי אחראי על הטיפול בבעיה.

ככלל, אם ההצפה נובעת מאחת הבריכות בתחומי הבניין, האחריות לשכירת ביובית היא על הדיירים. אם לעומת זאת אתם סובלים מסתימה וההצפה נובעת מבריכה שמחוץ לתחומי חצר הבניין – העירייה צריכה לטפל בבעיה ולשם כך היא מחזיקה צי ביובית שלם שאחת מהן תגיע תוך שעות בודדות לפתור את הבעיה.

איך מטפלים בסתימה בקווי הביוב המרכזיים?

בביובית אמצעים מתקדמים שמאפשרים למפות את מערכת הביוב ולזהות בעיות עתידיות או קיימות. באמצעות סיב אופטי מצלמים את המערכת ומזהים היכן מתחיל להצטבר עודף לכלוך.

בעזרת צינור מים בלחץ גבוה שמותרן על גבי הביובית, ניתן לשטוף את הלכלוך ולנקות את הסתימה. משאבה גדולה ומיכל שאיבה משמשים במקרה של הצפה על מנת לשאוב את ההצפה ולפנות את השפכים לאתר שמוסדר לשם כך בחוק.

סתימות בביוב נגרמות מסיבות שונות. כך למשל, חלקי פלסטיק, פיסות מתכת וגרגרי חול נשטפים אל מערכת צינורות הביוב ועלולים לגרום לסתימה. בנוסף, שמן ושומן מצטברים בדפנות הצינורות ומצרים אותם.

כך הצינורות הופכים צרים יותר ויותר והשפכים מתקשים לזרום ואחרי זמן מה עלולה להיווצר סתימה. תחזוקה שוטפת של מערכת הביוב תכלול סקירה של המערכת לגילוי בעיות עתידיות ושטיפה שלה כדי לנקותה ולמנוע הצטברות יתר של לכלוך- כך תוכלו להימנע מסתימות.

בעיה נוספת היא שורשי עצים. מערכת הביוב עוברת בתוך הקרקע בקרבת עצים שונים. העצים שולחים שורשים אל תוך הקרקע ומחפשים מקורות מים. הביוב מצדו מספק להם מים ודשן ולכן הם נמשכים אליו.

הבעיה היא שצינורות הביוב עלולים להיסתם בגלל השורשים ואף להישבר. את בעיית השורשים ניתן לפתור בעזרת הביובית שתשטוף אותם ולטיפול מונע יש להוסיף גם חומר כימי שימנע התפשטות שורשים שנית בתוך המערכת.

טיפים בסיסיים לתחזוקה נכונה

את הבעיות הללו ניתן למנוע בעזרת תחזוקה נכונה של המערכת. על דיירי הבניין להקפיד להימנע מזריקת חומרים שעלולים להביא לסתימה אל הביוב. מגבונים למשל, יש לזרוק לפח, ולא לאסלה, כיוון שהם עלולים להביא לסתימה בצינורות. גם את שאריות האוכל והשמן יש לזרוק לפח ולא לתת להם לזרום מן הכיור אל הביוב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.