מי מבקש להרוס את העירוב בעיר ערד? (וידאו)

אייכלר דרש היום בכנסת לדעת מדוע מבקשים בערד להרוס את העירוב. כאשר שר הדתות אזולאי ענה כי ראש העיר כנראה לא מבין את המשמעות אמר השר ליצמן כי בגלל שהוא מבין, הוא מבקש להרוס. {המאבק בערד}

הסערה סביב המאבקים בין ראש העיר ערד לתושביה החרדים של העיר הגיע היום לכנסת כאשר ח"כ ישראל אייכלר הגיש שאילתא דחופה אל השר לענייני דת דוד אזולאי: עיריית ערד הוציאה צו הריסה לעירוב שבוצע על-ידי המועצה הדתית. מדובר בצו הריסה נגד "מבנה" שכולל שני חביות פח ועמודים וגם חוטים. רצוני לשאול: מה סמכותו של ראש עירייה למנוע עירוב שיאפשר לשומרי שבת לשאת חפצים בשבת?

אזולאי השיב כי עירוב, משמעותו ליהודי שומר תורה ומצוות שבלעדיו אינו יכול לטלטל בשבת; לא יכול להוציא שום דבר מהבית לחוץ ולא לשאת שום דבר ברחוב. זה מקשה עליו את החיים ואמהות אינן יכולות להוציא עגלות תינוק לרחוב. לכן בכל עיר צריך שיהיה עירוב. כל העירוב זה עמוד עם חוטים מסביב שמקיפים את העיר או השכונה. על פי ההלכה רק על סמך העירוב התקין אפשר טלטול מהבית החוצה בשבתות.

שר הדתות הוסיף כי נושא העירוב בערד נמצא כרגע בטיפולו של ראש המועצה הדתית בערד, מול הגורמים המקצועיים בעירייה. כרגע מתנהל משא ומתן עם המועצה הדתית ומע"צ, מאחר שחוט עמודי העירוב עובר מעל כביש 31. ראש המועצה הדתית ערד הרב חיים ברודז'ק, מנסה למצא פתרון אשר מקובל על כל הצדדים ולמנוע את הריסת העירוב. המשרד לשירותי דת מתקצב בניית עמודי העירוב במועצות הדתיות.

אך את הסוגיה המשפטית יש להפנות לשר הפנים שאמון על תפקוד ראשי הרשויות. אנחנו נעקוב אחרי הנושא הזה. דרשתי שהדבר הזה יבוצע כמה שיותר מהר עוד לפני השבת הקרובה. זאת כדי שלא ייווצר מצב שלא יהיה עירוב בשבת הקרובה.  יש לי הרושם, שאותו ראש עיר או מהנדס או היועץ המשפטי, בערד, כנראה לא יודעים מה זה עירוב. כדאי שנסב את תשומת לבם שייצאו ויראו מה זה עירוב.

בתגובה לדבריו אמר שר הבריאות יעקב ליצמן: אדוני השר, לצערי הרב, הוא יודע מה זה עירוב, ודווקא בגלל שהוא יודע מה זה עירוב הוא מקלקל לכל יהודי דתי חרדי וכולי". צפו בדיון בנושא ערד במליאת הכנסת:

אייכלר הציג  דעת של היועץ המשפטי של המועצה הדתית בירושלים עורך הדין אשר אקסלרוד יו"ר לשכת עורכי הדין בירושלים, שבעצם עירוב בכלל לא צריך בקשת היתר. מדובר בעמוד וחביות, ואין בזה שום צורך. יש פה חוות דעת מנומקת. לעומת זאת הגיש צו הריסה מנהלי של ראש העיר ניסן בן-חמו שמנהל מלחמה נגד התחרדות ערד. בצו ההריסה הוא כותב "להרוס את המבנה" אבל בפירוט "מבנה" הוא עצמו כותב "חביות עם עמודים".

"הווה אומר שיש פה מדיניות של אפליה. אותו ראש העיר והעירייה כתבו לבית המשפט ש"תפילה בבית הכנסת מהווה סכנה לשלום הציבור וסיכון חיי אדם". בית המשפט זרק אותו מהמדרגות מהטענה הזאת. כך שהמניעה של העירוב נועדה כדי למנוע מאנשים להגיע לבית הכנסת אליו נדרש העירוב כי הוא לא רוצה שיגיעו לשם.

"לכן זאת לא שאלה לשר הפנים על "מבנה" של חביות עם עמודים. זאת שאלה שכל אזרח צריך לשאול מה קורה שם בערד, שרודפים שם יהודים. יש שם אזרחים מכל היבשות, יש שם מסתננים מאריתריאה וסודנים. האם ייתכן שאיזושהי עירייה תעיז להצהיר בבית משפט ובציבור שמסגד זה סכנה לציבור עד כדי סיכון חיי אדם?! האם ייתכן שנאפשר לאדם שפעל בתנועה למניעת התחרדות ערד שהוא יהיה היועץ המשפטי, וירדוף את הציבור החרדי בכלים השלטוניים שבידו? מי שירדוף את הבדואים בנגב ואת המסגדים שלהם, יוכל להיות יועץ משפטי המקבל משכורת מן המדינה? זה כן עניין של המשרד לענייני דתות שתפקידו לאפשר ליהודים ללכת להתפלל, לפי ההלכה, עם עירוב. זאת לא שאלה של משרד הפנים כי משרד הפנים לא שייך למבנה של חביות עם עמודים".

איילר הוסיף: "השאלה היא מה אתה והממשלה עושים? האם יש לכם סנקציות להפעיל נגד ראש עיר שלוקח את הסמכות החוקית שיש לו לצווי הריסה, ומנהל מלחמה פוליטית. ברשות היושב-ראש, אומר לכל מי שמדבר נג ערד המתחרדת את מה שאמר שמעון המכבי לאנטיוכוס השביעי: "לא ארץ נכריה לקחנו, לא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו". אנחנו חיים בערד ובכל מקום בארץ ישראל בזכות אבות. רק בזכות האמהות החרדיות נותרה ערד עיר יהודית, כפי שהעידה בפני אחות, לשעבר, במחלקת תינוקות בבית החולים סורוקה בבאר שבע. – אמר אייכלר.

שר הדתות אזולאי סיכם את הדיון ואמר: "חבל מאוד שכך הוא מנהל מאבק בעניין עירוב. אני בכל אופן הולך להתערב. לא ניתן לו לעשות את זה. עם כל הכבוד לו, ערד שייכת לכלל ישראל. הציבור החרדי שהגיע לשם ליישב את המקום הזה שבמשך שנים היה נעדר מתיישבים. אז אנחנו רק צריכים לחזק את ההתיישבות במקומות האלה, ולחזק את אלה שנמצאים שם. לעניין העירוב, אדוני חבר הכנסת אייכלר, אני מודיעך ומבטיח לך שאני לא ארפה מהעניין הזה. אני אמשיך ואטפל, ואני לא אתן שיועץ משפטי כזה או אחר ימנע מהציבור שרוצה לקיים את השבת כהלכתה ולקיים עירוב כדי שיוכל לטלטל, שהוא ימנע את זאת. אני מקווה שזה לא יקרה, בכל אופן, לא אצלי" – אמר שר הדתות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.