מי רצח את רבין? המנכ"ל החדש משיב

אתר כלכליסט חושף הבוקר כי מנכ"ל משרד התקשורת החדש שלמה פילבר היה ממפיצי הקונספרציה של ברי חמיש שטען כי יצחק רבין נרצח על ידי השב"כ.

אתר כלכליסט חושף הבוקר כי מנכ"ל משרד התקשורת החדש שלמה פילבר היה ממפיצי הקונספרציה של ברי חמיש שטען כי יצחק רבין נרצח על ידי השב"כ.

שלמה פילבר, הוא מהדמויות המרכזיות שלקחו חלק בהפצת תיאוריות הקונספירציה לאחר הירצחו של רבין, עתה נתניהו ממנה אותו  לתפקיד ביצועי מרכזי בכלכלה הישראלית – מנכ"ל משרד התקשורת.

על פי כלכליסט ב-1995 היה פילבר סטודנט למשפטים וממפיצי תיאוריית הקונספירציה שנולדה לאחר רצח רבין. תיאוריה שביקשה לקבע כי הרצו הוא מזימה של בכירים בממסד הישראלי ובחוגי הביטחון. כחודש לאחר הרצח פילבר פרסם מאמר ארוך שכותרתו "כדורי סרק"  וכך הוא כותב: "תיאוריית כדורי הסרק מציעה מענה אפשרי לכל השאלות. היא אומרת שהרצח היה בעצם תאונת עבודה של השב"כ. היא מניחה שהשב"כ ידע הכול מראש: מי המתנקש, מתי תהיה ההתנקשות, ואיפה תהיה. התוכנית היתה לשתול באקדחו, ללא ידיעתו, כדורי סרק, ולהניח לו להגיע ממש עד לביצוע, לפתוח באש, ואז להיתפס על חם…". המאמר, הודפס על פני ארבעה עמודים בכתב העת נקודה, אחד העיתונים הנפוצים ביותר אז בקרב אנשי ימין וציבור המתנחלים.

 

לפי הגרסה של אנשי הימין דאז, בשב"כ ידעו הכל על יגאל עמיר ועל תוכניותיו, אך לא עצרו אותו מבעוד מועד מכיוון שביקשו להשיג לעצמם הישג הרואי של תפיסה על חם במבצע דרמטי. לפי התיאוריה הזאת מבצע כזה גם היה מספק לראש הממשלה הישג פוליטי אדיר. ההסתעפות השנייה של התיאוריה גרסה שהשב"כ תכנן לשתול כדורי סרק באקדחו של יגאל עמיר, אך עמיר החליף אותם ברגע האחרון בכדורי אמת מתחת לאפם של הסוכנים. על רקע הלך המחשבה הזה זכתה תיאורית הקונספירציה לשם "סרק סרק".

 

במאמרו מעלה פילבר תמיהות  אם אבישי רביב היה סוכן או מודיע של השב"כ, איך לא ידעו בארגון על חברו הטוב מאוד יגאל עמיר? אם השב"כ קיבל התרעה על “תימני קטן מבר אילן" שרוצה לרצוח את ראש הממשלה, איך לא עצרו את הרצח? מדוע אמר קצין משטרה לכתבים מיד לאחר הרצח שמדובר בכדורי סרק? מדוע איש מהמאבטחים לא ירה בעמיר? מדוע הרכב של ראש הממשלה לא נסע ישירות לבית החולים? ועוד ועוד.

 

"תיאוריית כדורי הסרק היא רצינית", כותב פילבר, "היא נותנת מענה מזעזע אבל הגיוני למרבית השאלות והתמיהות סביב רצח ראש הממשלה… היא אומרת שהרצח היה בעצם תאונת עבודה של השב"כ… היא מניחה שהשב"כ ידע הכל מראש: מי המתנקש, מתי תהיה ההתנקשות, ואיפה תהיה. התוכנית היתה לשתול באקדחו, ללא ידיעתו, כדורי סרק, ולהניח לו להגיע ממש עד לביצוע, לפתוח באש, ואז להיתפס על חם.

תגובת שלמה פילבר: "אני לא מאמין ולא האמנתי גם אז בתיאורית הקונספירציה. יגאל עמיר רצח את יצחק רבין בגלל מחדלים כאלה ואחרים של השב"כ שנחקרו. באווירת ההסתה הציבורית שנוצרה שבועות לאחר הרצח והאישום הקולקטיבי כלפי כלל תומכי הימין ומתיישבי יש"ע בפרט, ואחרי שהתחילו להתפרסם שמועות על הפעלת סוכן מדיח בקרב המתנחלים על ידי השב"כ (אבישי “שמפניה" רביב), החליט עורך נקודה דאז אורי אליצור (שנפטר לפני שנה, לימים היה ראש לשכתו של נתניהו) לפרסם את המאמר.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אולי הכתבה זה קונספירציה? לך תדע במדינה שלנו הכל יכול להיות…

    מיקי |
    הגב