מכה לאגודת ישראל: החוק הנורבגי אושר בממשלה; ליברמן יתמוך בו בכנסת

גלגל הצלה ממקום בלתי צפוי: יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגור ליברמן, הודיע כי מפלגתו תתמוך בחוק הנורבגי. המשמעות: ההתנגדות של אגודת ישראל לחוק לא תמנע את חזרתו של יעקב אשר לכנסת. במערכת הפוליטית מעריכים: ליברמן ביקש לנקום בליצמן ואייכלר על הבחירות בירושלים. לפני זמן קצר: החוק אושר בממשלה

בעוד המתח בין דגל התורה לאגודת ישראל שובר שיאים על רקע התגדותה של האחרונה לחוק הנורבגי, קיבלה הסיעה הליטאית גלגל הצלה ממקום בלתי צפוי: יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הודיע כי מפלגתו תתמוך בחוק הנורבגי – כך חושף הכתב הפוליטי של NRG, זאב קם.

המשמעות של הודעת ליברמן: לחוק צפוי רוב של 61 חכי"ם למרות שחברי אגודת ישראל יצביעו נגדו.

התמיכה המפתיעה של ליברמן בחוק, תמיכה שמגיעה אחרי הדיל שהוא רקם עם ראשי הקואליציה בענין הועדה למינוי שופטים, מלמדת – אולי – שלא מדובר בנקוטה חד פעמית אלא על התקרבות מתמשכת לקואליציה.

יחד עם זאת גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי יתכן ומדובר בצירוף מקרים בלבד, כאשר הרקע לתמיכתו של ליברמן בחוק הוא אחר לגמרי: הרצון לנקום בליצמן ואייכלר על הבחירות בירושלים, בחירות בהן הפסיד מועמדו, משה ליאון, לטענתו של ליברמן – באשמתם הישירה של אנשי חסידות בעלזא וגור.

בתוך כך, לפני דקות אחדות אושרה הצעת החוק בועדת השים לחקיקה וכעת ההצעה תעבור להצבעה בכנסת. הצבעה בה צפוי רוב אודות לתמיכתו האמורה של ליברמן.

כזכור, מוקדם יותר דיווחנו כי היום יתקיים דיון בישיבת הממשלה בעניין 'החוק הנורבגי הקטן' – אותו צפויים השרים לאשר.

החוק נועד לאפשר לח"כ שהתמנה לשר להתפטר מן הכנסת ולפנות את מקומו לבא אחריו ברשימה. חברי הכנסת שהצהירו שיתפטרו מן הכנסת לכשיעבור החוק הם שרת המשפטים איילת שקד ושר הכלכלה אריה דרעי.

מנגד, ביהדות התורה המצב סבוך ומתוח מתמיד. ח"כ יעקב ליצמן הודיע כי לא יתפטר לטוב ח"כ אשר, כשבמקביל פועלים בסיעה לסכל את החוק. הרקע: המחלוקת בין ח"כ משה גפני לח"כ ישראל אייכלר על המקום בועדה למינוי דיינים.

באגודת ישראל מבהירים כי כל עוד גפני לא יחזור בו בענין הועדה למינוי דיינים הם ימשיכו בקו שלהם בנושא החוק הנורבגי עד הסוף. מנגד, בדגל התורה תוקפים את את נציגי המפלגה החסידית, מאשימים אותם בחוסר אחריות ומאיימים – לא ברור באיזו מידה של רצינות – בפירוק השותפות בין המפלגות.

כאמור, ההתפתחויות האחורנות בגיזרת ליברמן טרפו את הקלפים והפכו את ההתכתשות הפנימית ביהדות התורה – למיותרת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.