בית המשפט הכריע: החוזרים בשאלה לא יקבלו פיצויים

בית המשפט דחה את תביעתם של החוזרים בשאלה לקבל כספי פיצויים מהמדינה בגין "הנזק" שנגרם להם על כך שלא למדו לימודי ליב"ה במוסדות החרדים. הפרטים המלאים

תביעת החוזרים בשאלה נגד מוסדות החינוך קיבלה היום מכה אנושה מבית המשפט, לאחר שבית המשפט דחה את תביעתם לקבל כספי פיצויים מהמדינה בגין "הנזק" שנגרם להם על כך שלא למדו לימודי ליב"ה במוסדות החרדים.

לפני מספר חודשים, קבוצה של 52 תובעים, בוגרי מוסדות החינוך החרדיים אשר החליטו לנטוש את אורח חייהם החרדי, הגישה תביעה נזיקין כספית למול המדינה.

התובעים טענו כי נגרם להם נזק נוכח אי אכיפת תכנית הליבה על מוסדות החינוך ואי העמדת תכנית השלמה לחוזרים בשאלה.

המדינה, מצידה, הגישה הודעת צד ג' לעשרות תלמודי תורה וישיבות קטנות וכן הורי התובעים, בדרישת שיפוי כספי.

משרד כבירי-נבו-קידר-בלום ושות', המייצג קבוצה של למעלה מ-50 מוסדות חינוך שצורפו לתביעה ואוגדו על ידי איגוד מנהלי הישיבות, הבהיר מפורשות לבית המשפט כי הן לתביעות החוזרים בשאלה והן להודעת המדינה נגד המוסדות אין כל בסיס משפטי ועובדתי.

כך, הובהר כי תביעה זו אינה אלא ניסיון נוסף, לאחר שניסיונות קודמים כשלו פוליטית, חוקתית ומשפטית בערכאה השיפוטית העליונה – בג"ץ, לקעקע את אושיות החינוך החרדי, בדרך עקלקלה של תביעה כביכול נזיקית.
זאת, בניגוד לפסקי הדין מאת בית המשפט העליון ובניגוד להודעות המדינה עצמה בהליכים קודמים.

נוכח זאת, התבקש בית המשפט הנכבד להורות על מחיקתה על הסף של ההודעה לצד שלישי בהיעדר עילה, נוכח טורדנותה והגשתה בחוסר ניקיון כפיים.

כמו כן, הבהיר משרד עורכי הדין כי דין מרבית התביעה להימחק לאור התיישנות שחלה עליה. כך, כל תובע אשר היה בן 25 במועד הגשת התביעה, וחלפו 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18, התיישנה תביעתו.
לאחר התדיינות משפטית ארוכה בנושא, קבע היום השופט משה בר-עם כי הדין עם המוסדות ויש למחוק את תביעת התובעים הבוגרים.

עו"ד אורי קידר מסר בתגובה" "בעקבות קבלת טענת ההתיישנות מטעמנו, מרבית המוסדות שיוצגו על ידינו ימחקו מן ההליך ויזכו לתשלום הוצאות מידי התובעים. זו עדות נוספת לחשיבות הרבה כי מוסדות חינוך ימצו את זכויותיהם המשפטיות."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.