מכה לכחלון: זינוק של 6.3% במחירי הדיור

על פי בנק ישראל, של האוצר כחלון נחל כישלון בניסיון להוריד את מחירי הדירות שעלו במהלך השנה בשיעור של 6.3%, לצד התייקרות בשכר הדירה .{ בנק ישראל}

דו"ח בנק ישראל לשנת 2016 מתפרסם היום לציבור, לאחר שהוגש קודם לכן על ידי הנגידה לנשיא המדינה, ראש הממשלה ושר האוצר.

על פי בנק ישראל, של האוצר כחלון נחל כישלון בניסיון להוריד את מחירי הדירות שעלו במהלך השנה בשיעור של 6.3%, לצד התייקרות בשכר הדירה .

הכישלון של כחלון להוריד את מחירי הדיור לא צלחו למרות שהיקף העסקאות בדירות למגורים פחת לעומת היקפן ב-2015.

מהדוח עולה כי מצב הגברים בשוק התעסוקה במהלך 2016 הוטב,  גם בשכר וגם בשיעור אבטלה נמוך. בנוסף עולה כי חלה עלייה במספר שעות העבודה למועסק ובשיעור המשרות הפנויות

מספרן של התחלות הבנייה עלה בשנתיים האחרונות בהשוואה למספרן בארבע השנים הקודמות, ורמתן נותנת מענה לצורכי הדיור השוטפים במשק. מלאי הדירות החדשות הפנויות למכירה המשיך לגדול יחסית לגידול האוכלוסייה.

·       מנהל התכנון המשיך לאשר תוכניות בקצב גבוה, אך הדבר עדיין אינו ניכר בהיקף הקרקעות שמכרה הרשות למקרקעי ישראל.
·       התוצר בענף הבניה גדל ב-5.4%, יותר מאשר התוצר הכולל, אך הפריון (התוצר לעובד) הוסיף לרדת.
·       הביקוש לדירות עלה בקרב הרוכשים לראשונה. מספר הדירות שהם רכשו השנה דמה למספר בשנים האחרונות, וכמו כן נרשמו כ-75 אלף זכאים להגרלות במסגרת "מחיר למשתכן".
·       "מחיר למשתכן" הוזילה לזוכים את מחירי הדירה, במיוחד באזורי ביקוש. נראה כי רבים מהזוכים שזכו בדירות מרוחקות מאזור מגוריהם יעדיפו להעמידן להשכרה, והדבר עלות להגדיל את היצע הדירות להשכרה באזורים מבוקשים פחות.
·       על מנת להיערך בעוד מועד לביקוש בעתיד החליט קבינט הדיור להכין לשנים 2017 – 2040 תוכנית אסטרטגית לבניית מיליון וחצי דירות. התוכנית החשובה כוללת גם את תמ"א 38 ואת "פינוי-בינוי", והאחרונה משרתת את יעדי הציפוף טוב יותר מהראשונה.

מבנק ישראל נמסר:"מצבה הכלכלי של ישראל הוא ללא ספק טוב, הממשלה סיימה את שנת 2016 עם גירעון נמוך משמעותית מתקרת הגירעון שנקבעה בתקציב. אם מתייחסים לשורה התחתונה של ממצאי דו״ח בנק ישראל, הכלכלה הישראלית מראה סימני חוזקה ביחס לכלכלות העולם וצלחה את המשבר העולמי בצורה מיטבית. יחד עם זאת, לא הכל ורוד.

ישנן מספר נקודות חולשה לכלכלה הישראלית, לכן, עלינו לעקוב בערנות אחר התהליכים הכלכליים להמשיך קדימה, לשפר להוביל.

אני מאמין בחשיבות השמירה על עצמאותו של הבנק המרכזי בין אם בקביעת המדיניות המוניטרית, בייעוץ הכלכלי לממשלה, או בפיקוח על יציבות המערכת הפיננסית.אני רוצה להודות לך, גבירתי הנגידה ולכם, עובדי בנק ישראל, על הדו"ח החשוב והמקיף. יישר כח!"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה"התמונה של המשק הישראלי שעולה מהדוח הזה ומדוחות אחרים שאנחנו מקבלים היא טובה מאוד. ישראל היא כלכלה שמנוהלת היטב וצומחת היטב והצמיחה זה הבסיס לשאר הדברים שאנחנו רוצים לעשות. קודם כל, הורדת אי השוויון, שילובם של אנשים בעבודה זה גורם מרכזי, העלאת השכר שזה חדשות טובות, זאת אומרת, גם ירידה באבטלה וגם עלייה בשכר זה שילוב טוב מאוד שמתבצע במדינת ישראל, אבל אנחנו חייבים להבטיח את המשך הצמיחה ושאר המשאבים שאנחנו רוצים לתת לתשתיות, לחינוך, על ידי הבטחת המשך הצמיחה וזה בעצם היעד העיקרי שלנו, כולל על ידי פתיחת שווקים חדשים עצומים ברחבי העולם. זה בסוף מגיע לכיס של האזרח הישראלי – בהפחתת יוקר המחיה, במקומות עבודה, אנחנו מייצרים מאות אלפי מקומות עבודה במהלך השנים האלה ונמנעים מהמכות האיומות של האבטלה ההמונית שאנחנו רואים אצל מבוגרים וצעירים במיוחד במדינות אירופה. אז ישראל במובן הזה היא כלכלה חזקה, אנחנו נדאג שהיא תהיה עוד יותר חזקה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.