מכה ל'מעריב' ו'הארץ': הוצאו מרשימת 3 העיתונים הגדולים

לאור התמורות שחלו בעשור האחרון בשוק העיתונות בארץ, החליט שר הפנים להוציא את 'מעריב' ו'הארץ' מרשימת העיתונים הנפוצים, ולהכניס במקומם את 'ישראל היום' ו'ישראל פוסט'. המשמעות: פרסומי המכרזים הממשלתים יעברו ל'עיתונים הנפוצים' החדשים ע"ח מעריב והארץ

כאילו לא די בקשיים של העיתונות המודפסת בישראל, ספגו היום 'מעריב' ו'הארץ', שנים מהעיתונים הוותיקים במדינה, מהלומה נוספת: שר הפנים החליט להוציא אותם מרשימת 3 העיתונים הנפוצים במדינה, ובכך לשלול מהם את הזכיינות על פרסומים ממשלתיים.

ההחלטה של סער באה על רקע סקרי ה-TGI שפורסמו, מהם עלה כי העיתונים המובילים בישראל מבחינת החשיפה הם: 'ישראל היום', 'ידיעות אחרונות' ו'ישראל פוסט'.

על פי חוקי התכנון והבניה חלה חובה לפרסם מודעה בשני עיתונים יומיים בשפה העברית שלפחות אחד מהם מוגדר כנפוץ. את ההגדרה עיתון נפוץ קובע שר הפנים מדי שנה, אך בעשור האחרון למרות השינויים בתחום הפרינט, לא שונו הגדרות העיתונים, ומאז 2005 מוגדרים העיתונים ידיעות, מעריב והארץ כעיתונים הנפוצים.

בעקבות השינויים הדרמטים שחלו בשוק התקשורת בעשור האחרון (בעיקר ההשתלטות של ישראל היום, הצמיחה של ישראל פוסט וההתרסקות הטוטאלית של מעריב), פנו 'ישראל היום' ו'ישראל פוסט' לשר הפנים בדרישה שיבחן מחדש את הגדרת העיתונים הנפוצים. לאחר בחינה של הפניה, החליט השר סער, כשהוא נתמך על סקרי TGI של שנת 2013, כי העיתונים 'ישראל היום', 'ידיעות אחרונות' ו'ישראל פוסט' יוגדרו כעיתונים נפוצים, על חשבון 'מעריב' ו'הארץ'.

המשמעות הישירה של ההחלטה היא מכה קשה למעריב והארץ שייפרדו מפרסומי המכרזים בעוד ש'ישראל היום' ו'ישראל פוסט' יתחזקו משמעותית וייהנו מנתח השוק לפחות לשנה הקרובה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.