מכה לפרקליטות: הסיקריק שוחרר למעצר בית

בית המשפט דחה את בקשת הפרקליטות לעצור עד לתום ההליכים החרדי שאמר לראש אכ"א כי יש דין ויש דיין

בית משפט השלום בנצרת דחה את בקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו של הסיקריק משה איראם עד לתום ההליכים לאחר הוגש נגדו כתב אישום בגין כך שאמר לראש אכ"א כי יש דין ויש דיין ונטען כי ירק לעברו וכל זאת על רקע גיוס בנות דתיות לצבא.

הפרקליטות טענה כי מדובר במקרה חמור והפנתה לחומר הרב המלמד על השקפותיו של הרב איראם, נטען כי מי שמגיע להפגין מול בית של קצין בכיר, יש לעצור אותו עד לתום ההליכים. עו"ד איתמר בן גביר שהוזעק לייצג את איראם לאחר שהוגש כתב האישום טען בבית המשפט כי אין ראיות שאיראם ירק לעבר ראש אכ"א ואף ראש אכ"א בעדותו במשטרה לא טען דבר כזה אלא רק לאחר שנשאל שאלה מכוונת על ידי החוקר. בן גביר עוד הוסיף כי בסמוך לראש אכ"א עמדו עוד מספר שכנים ואיש מהם לא העיד באשר ליריקה ולכן יש לקבוע שאין ראיות בנושא זה. בעניין ההתבטאות של איראם כי יש דין ויש דיין הציג עו"ד בן גביר 50 החלטות של פרקליט המדינה שהורה לסגור תיקים נגד אנשי שמאל וערבים שקראו לדרוס כל דוס, לפגוע במתנחלים ואף ייחלו לתלות את שופטי בית המשפט העליון.
עו"ד בן גביר הדגיש כי אינו מסכים עם דעותיו של איראם, אך קשה שלא להתרשם שיש רדיפה משטרתית והתנכלות:"זה מדרון חלקלק שיפגע בחופש הביטוי" טען העורך דין.

העורך דין גם טען שאין עילת מעצר ובכל מקרה יש לשחרר את איראם לחלופת מעצר, אם כי לטעמו ניתן להסתפק בהרחקה מבית האלוף בכפר תבור.

השופטת אוסילה אבו אסעד קבעה כי באשר ליריקה היא נוטה לקבוע שיש ראיות לכאורה המקימות תשתית ראייתית נגד איראם לאור עדותו של האלוף חרף העובדה כי השכנים שעמדו לידו לא מעידים על ניסיון היריקה.
באשר לטענות בדבר האיומים קבעה השופטת כי הדברים ייבחנו בבוא היום" אך בשלב זה היא קובעת שקיימות ראיות לכאורה.

יחד עם אלה קיבלה השופטת טענותיו של עו"ד בן גביר כי אין מדובר בתיק חמור וכי ניתן להורות על שחרור בחלופה, אמנם השופטת ציינה כי איראם ארב לראש אכ"א ודחתה הטענות כי ניתן לשחררו רק בהרחקה מכפר תבור, אך בד בבד קבעה כי:"עלה בידי הסנגור לשכנעני כי יש בכוחה של חלופת מעצר הדוקה, כדי להשיג את מטרות המעצר בפועל, ובאיזון המתבקש בין חירותו של המשיב לבין שלום הציבור ובטחונו ראיתי להורות על שחרור המשיב לחלופת המעצר שהוצעה"

השופטת אף הוסיפה כי היא מורה לשירות המבחן לפגוש את איראום ולשקול הקלות נוספות במעצר הבית שלו. עם סיום ההחלטה ביקשה הפרקליטות לעכב ביצוע השחרור והודיעה כי בכוונתה לשקול הגשת ערר ושחרורו של איראם עוכב עד מחר

עו"ד בן גביר אומר הבוקר כי:" אני שבע רצון מהחלטת בית המשפט אם כי לטעמי היה מקום לשחרר ללא מעצר בית ואני שוקל להגיש ערר בעניין. המדובר במחאה על רקע גיוס בנות דתיות לצה"ל והדברים שאמר הרב איראם לראש אכ"א אינם איום. אני מסכים שניתן לחלוק על הסגנון, אך חופש הביטוי זה גם החופש של אנשים המקוממים ומרגיזים, וצריך להבין שהיום מבקשים לסתום את הפה של מי שאומר לראש אכ"א כי יש דין ויש דיין ומחר יגידו שגם אסור לצאת נגד גיוס בנות לצבא ומי שאומר את זה עובר עבירות קשות… נדהמתי לגלות כי הנאשם שהה במעצר יותר משבוע ימים ולאחר שקיבלתי את התיק טענתי שאין כאן מקום למעצר. אני מקווה שאם יוגש ערר לביתה משפט המחוזי כנגד החלטת השחרור הוא ידחה והשופט אף יקבל את הטענות שלי שאין מקום למעצר בית, ישראל אמורה להיות דמוקרטיה ולומר לראש אכ"א שיש דין ויש דיין זו אמירה שאין בה לטעמי כל חריגה מחופש הביטוי"

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מכה לפרקליטות: הרב איראם שליטא שוחרר למעצר בית. בית המשפט דחה את בקשת הפרקליטות לעצור עד לתום ההליכים החרדי שאמר לראש אכ"א כי יש דין ויש דיין…

  מכה לפרקליטות: הרב איראם שליטא |
  הגב
   • ראש הזה,

    העיתון של יתד נאמן אחרי המהפך ולפני תיקון חוק הגיוס (במרכעות) כתבו בשם מרן הרב שטינמן ש-חוק יעדים ומכסות זה גזירת שמד וזימה ונלחם בכל הכח עד שלא יהיה מצב כזה שאפילו בחור אחד מישיבה לא יוכל לשבת וללמוד וכל שכן יותר מאחד.

    מציגים עשרות קלסרים של אלפי!!! בחורים חרדים שהתגיסו, אז אפי' אם יתרצו על 500 בחורים תירוצים מתירוצים שונים אבל מה אם שאר "אלפי" בחורים בנחל החרדי של זימה. אין מה לעשות כהיום זה היתד שלנו, לקיים מה שנאמר: וְיָתֵד תִּהְיֶה לְךָ וכו' וְכִסִּיתָ אֶת צֵאָתֶךָ.

    למדן |
    הגב