משפט הולילנד מחר ב: 9:00 בבוקר – הכרעה רק לחלק מהנאשמים

ההכרעה במשפט הולילנד תתקיים מחר כמתוכנן – וזאת בניגוד לבקשת הפרקליטות שחתמה על הסכם עד מדינה עם שולה זקן.

שופט בית המשפט המחוזי דוד רוזן שמנהל את המשפט הכריע שלא לדחות את משפטו של אולמרט . מרבית הנאשמים בתיק, בראשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שנאשם בקבלת שוחד שנועד על פי כתב האישום לקדם את פרויקט הבנייה היוקרתי בעת שכיהן כראש העיר ירושלים.

בהחלטתו כתב השופט רוזן כי "הכרעת הדין תינתן מחר, אם לגבי כל הנאשמים, אם חלקם או שיתקיים דיון בבקשת הפרקליטות". אם כי השופט הכריע כי מחר הוא יחליט האם לדחות את משפט הולילנד, השופט לקח לעצמו אוויר לנשימה לישון על זה ולהכריע רק מחר בבוקר האם להמשיך את ההליכים.

ב'גלובוס' פורסם כי היום בצהריים ביקשו סנגורי אולמרט מהשופט רוזן כי לא ידחה את מתן הכרעת הדין בעניינו במשפט הולילנד וכי יקבל אותה מחר. "מעולם לא נתקלנו במצב בו נאשם אשר טרם הוכרע דינו, מוכפש ומושחר בבית המשפט באופן בוטה כל כך על ידי המאשימה, המצווה יותר מכל בשמירת זכויותיו ובהקפדה על טוהר ההליך המשפטי" – כתבו עוה"ד אלי זהר ורועי בלכר, סנגוריו של רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בתגובה לבקשת הפרקליטות משופט המחוזי בת"א דוד רוזן, לדחות את הכרעת הדין במשפט הולילנד שצפויה להתקבל מחר.

לדבריהם, ההכרעה צריכה להתקבל מחר ולא להידחות. כזכור, בקשת הפרקליטות הוגשה ערב הכרעת הדין במטרה לאפשר למזכירתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, שהפכה עדת מדינה, למסור עדות חדשה ומפלילה לכאורה נגד אולמרט. השופט דוד רוזן ימסור את החלטתו האם לדחות את הכרעת הדין היום.

"מצויים אנו ערב הכרעת דינו של מר אולמרט. אם לא די היה בדברי הכזב שפורסמו על ידי 'מקורביה' של גב' זקן בכלי התקשורת במהלך החודש האחרון, באה כעת המאשימה וכותבת לבית המשפט הנכבד, טרם הכרעת הדין, כי קיימות כנגד מר אולמרט ראיות חפציות מוצקות, לרבות קלטות, שעולה מהן חשד ממשי לביצוע עבירות שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה ובעדות", מוסיפים הסנגורים. לדבריהם, "הבקשה מאוחרת, שכן יום לפני פרסום הכרעת הדין, אין כל יסוד לשמיעתה מחדש של זקן, אשר עיקר עדותה מתייחסת לחשדות חדשים, שלא בא זכרם בהליך דנא, ואין מתקיימות אותן נסיבות חריגות שבחריגות, המצדיקות שמיעתו של עד שהעיד כבר בבית המשפט בשלב כה מאוחר של ההליך". הסנגורים מצהירים כי אולמרט נכון להיחקר בנוגע לכל חשד המופנה כלפיו, אך הוא מתנגד בתוקף לדחיית מועד הכרעת הדין בעניינו ולזימונה של זקן לעדות נוספת.

ללא קשר להחלטה של רוזן, בעקבות ההסכם עם זקן, אולמרט צפוי להיות מוזמן לחקירה נוספת באזהרה, בחשד לשיבוש הליכי משפט.

אם יתברר כי השופט רוזן דחה את בקשת הפרקליטות, תעצור המדינה מחר את נשימתה כשהוא ייכנס לאולם ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב וימסור את הכרעת הדין במשפט העוסק בפרשת השחיתות הגדולה ביותר (עדיין לכאורה) בתולדות ישראל. אם רוזן ירשיע את יזמי הנדל"ן במתן שוחד של מיליוני שקלים לאישי-ציבור בכירים בתמורה לקידום מיזמי נדל"ן, ייחשב הדבר להישג אדיר של הפרקליטות, שעשוי לתרום למיגור השחיתות השלטונית. אם הוא יזכה את הנאשמים ייחשב הדבר לכישלון חסר תקדים של מערכת אכיפת החוק. גם אפשרות של זיכוי או הרשעה של חלק מהנאשמים באה בחשבון.

משפט הולילנד, שהתנהל מאז חודש יולי 2012, היה דרמטי מאוד ורצוף סערות. בין היתר, בעיצומו של המשפט, ובמהלך חקירתו על-ידי סנגוריו של אולמרט, נפטר עד המדינה, שמואל דכנר, שעל בסיס עדותו מבוסס כתב האישום. כמו כן, החלטת זקן, מזכירתו ובת חסותו לשעבר של אולמרט, להפנות עורף לפטרונה לשעבר, ולהפוך לעדת מדינה, תמורת הודאה בלקיחת שוחד והפחתה משמעותית בעונשה (11 חודשי מאסר) הייתה דרמטית אפילו יותר.

אנשי צוות התביעה במשפט הולילנד, עוה"ד ליאת בן-ארי (פרקליטת מחוז ת"א מיסוי וכלכלה), יהונתן תדמור, אתי בן-דור וירון גולומב, הגישו את כתב האישום משום שסברו כי יש יסוד סביר להרשעת אולמרט. לדברי מקורבים לעבודת הפרקליטות, התחושה הזו הלכה והתחזקה ככל שהתקדם המשפט, והיום, יום אחד לפני מתן הכרעת הדין, לפי התכנון המקורי, הם כמעט משוכנעים שאולמרט יורשע בשוחד.

אמנם ללא עדות חדשה של זקן, לפרקליטות אין "אקדח מעשן" נגד אולמרט באף פרשה, אך לדבריה, שורה של עדויות וראיות מוכיחה לכאורה כי אולמרט אכן לקח שוחד במספר הזדמנויות ובאופנים שנטענו בכתב האישום.

מנגד, בסביבתו של אולמרט לא שוררת אופטימיות לקראת הכרעת הדין. לדברי מקורבים לצוות ההגנה, הסנגורים עוה"ד אלי זהר, רועי בלכר, ירון ליפשס, וליאת ארזי, משוכנעים שאולמרט חייב לצאת זכאי, אבל חשים שבשלב מסוים במשפט, השופט רוזן "תפס צד" נגדו. גם ההחלטה של זקן להפנות עורף לאולמרט והפרסומים בתקשורת של טענותיה החדשות והמפלילות לכאורה נגדו, שלא נכללו באישום אך נראה שהגיעו לאוזני השופט, עלולים לשחק נגד אולמרט.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.