מכולל 'חזון איש' עד 'העדה': פרשת העופות שמסעירה את הרחוב החרדי

מה עומד מאחורי הוויכוח ההלכתי הנוקב על סערת 'עוף הבראקל', בדקנו עבורכם הגולשים את השתלשלות מסכת האירועים

עולם הכשרות החרדי והרחוב גועש סביב סערת עוף הבארקל שעלה לסדר היום הציבורי ועשוי לשנות את כל כללי המשחק בענף העופות. קבוצה אחת מייחסת לו את הכשרות המהודרת ביותר, ואילו בצד השני הוא נאסר לאכילה. בדקנו עבורכם הקוראים שלא בקיאים בסערה  על פרטי הוויכוח ההלכתי הנוקב שמסעיר את גופי הכשרות.

הכל התחיל כאשר בבני ברק ישבה קבוצה של תלמידים מכולל חזון איש, שמייחסת לעצמם את היותם ״תלמידי החזון איש״, קבוצת האברכים ראו בעופות המשווקים בישראל  כמין הנדסה גנטית ולפיכך סברו שאין מסורת לגבי עופות הללו, וכי לא לכך דיברה תורה.

אותה קבוצה החליט לייבא לישראל עופות בארקל, שמקורם מטורקיה. העופות גדלים ללא התערבות גנטית והחלו לאכול אך ורק את העופות הללו.

גם "בעדה החרדית" הבחינו בביקוש הרב והחלו לרכוש גם כן את העופות הללו, עד ש… הרב משה ברסנדופר הודיע שהבראקל 'טמא'.

הרב ברנסדופר הדפיס חוברת שבה פירט את נימוקיו לטענה בין השאר טען כי אלה עופות שיש להם "כעין זקן", הרב ברנסדופר התבסס גם על צורת ההליכה והדרך שבה הם עפים, וטען שאבותינו לא אכלו אותו משום שזהו לדבריו, "עוף טמא" כאמור, ולכן אסור לאוכלו. אל הרב  ברנסדופר הצטרפו רבנים רבים שפסקו שאין לאכול את העופות שנקראים "הנזיר בארקל".

קבוצת התלמידים מבני ברק, שראתה כי תכף העוף שהם נוהגים לאכול כהידור הרבה שנים, הולך להפוך לטרף, גייסו רבנים רבים כדי לשכנעם שאדרבא עוף זה כשר במיוחד. הרבנים אף גייסו את הנגיד מלוס אנג׳לס מתלמידיו של הגאון רבי משה שטרנבוך שהחליט להקצות כשני מליון דולר כדי להגביר את המודעות להידור שבאכילת עוף הבארקל.

אלא שהתנגדותו של הרב ברנסדופר צברה התנגדויות נוספות מרבנים גבים, ביניהם של הרב שטרנבוך עצמו, שמקורביו תוהים איך בערל וייס שנחשב לתלמידו לא בא לשאול את רבו בטרם החליט להשקיע סכום עצום זה. הסברא הרווחת היא שמלבד תום הלב שבו פעל וייס, הסכום אינו משמעותי לאיש עסקים בסדר גודל של וויס ולכן לא ייחס לכך חשיבות.

נדמה כי עד להכרעת העדה החרדית בעניין, ובוודאי לאור החלטת הרב לנדאו לאסור את אכילת העוף, שיווקו נמצא בסכנה זאת חרף המאמצים לטעון להידורו דוגמת הפרסום ביום שישי בעיתון ׳יתד נאמן׳ שם התפרסמה הודעה חתומה על ידי הרב משה שאול קליין ורבנים גדולים ומוכרים נוספים בבני ברק שהודיעו כי עוף הבארקל והביצים שהיא מטילה כשרים והמהודרים ביותר.

הסכנה היא בעיקר בשל העובדה שהכשרויות שמחזיקות ב95% מהשחיטה הכשרה בציבור החרדי הודיעו כי הם אוסרים אותו, יחד עם זאת חשוב לציין כי הדיונים סביב העוף עדיין מתנהלים כל יום יום יום, אנשים שעוסקים בשחיטה טסים בכל העולם ונפגשים עם כל האדמורים והרבנים, מציגים בפניהם את העוף והם דנים בנושא בכובד ראש. עד להכרעה ההלכתית הצפויה, נדמה כי המאבק יימשך בפרט כאשר יש מימון לכל זה והאינטרסים בשני הצדדים -שלא פירטנו אותם כאן מפאת כבודם של מוסדות הגדרות בישראל- ברורים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. עוף בראקל

  לידיעתכם העוף שאנו אוכלים כיום גם מזן שהכליאו עם עוף טמא תבדקו את זה עם וטרינר מטעם משרד הבריאות

  אבי |
  הגב
 2. אבי

  על זה נאמר איסתרא בלגינה קיש קיש קריא אמרתי לכם כבר לפני חודש שהתחיל הדיון שהעופות כשרים וכבר שחטתי אני אישית לפני כ-30 שנה עופות כאלו בדיוק ואין שום הבדל בינם לבין עוף הנקרא "בלאדי" ועוד תראו פשוט שהם מחכים למי שיתן להם סולם לרדת מהעץ הגבוה שטיפסו עליו מה לעשות שבעל המאה בעל הדעה ואם אין לך ואתה לא כבד בממון אל תנסה להביע את דעותיך, תודה

  עוף ברקאל |
  הגב