הסיפור שמסעיר את אשדוד

ידיעות אשדוד' מפרסם הבוקר את סיפורה של אשה חרדית המצויה בהליך גירושים שנמצאת במעקב תמידי של משמרות הצניעות ושל מספר רבנים בקריה החרדית {מכתבים ומעקבים}

מכתבים ומעקבים: אשדוד סוערת בעקבות סיפורה של חרדית מאשדוד, אם לשמונה ילדים המצויה בהליכי גירושי ונמצאת תחת מעקב תמידי של משמרת הצניעות בעיר שעוקבת אחריה ושיגרה אף מספר מכתבי התרעה בדרישה שתעזוב את העיר.

'ידיעות אשדוד' מפרסם הבוקר את סיפורה של יעל שנמצאת בהליך משפטי כשברקע נציגים של משמרות הצניעות ושל מספר רבנים בקריה החרדית  באשדוד העבירו מכתב לאחד מילדיה ובו המלצה שהותירה אותה נסערת.

במכתב שהופץ בעיר נכתב: "ולא ייראה בך ערוות דבר" נכתב: "היות וידוע לנו, לאחר בירור מדויק ומוחלט בלא שום ספק, שאת מסייעת לדבר עבירה, דבר זה סותר את תורת ה' ופוגע רגשית בכל דיירי השכונה וסותר את הצביון הרוחני של השכונה. באנו לבקש מכם בכל לשון של בקשה להפסיק עם דבר עבירה חמור זה מיידית ולמצוא מקום מגורים אחר, לא בקריה".

על המכתב חתמו חמישה מרבני השכונה. לאחר מכן נשלח לה מכתב נוסף בו נכתב: "הננו להתרות בכם כי הנכם נדרשים לעזוב את הקריה. כל ההשלכות הינן על אחריותכם בלבד. ראו הוזהרתם".

יעל בשנות ה־30 לחייה מספרת. "החליטו החלטות תוך התעלמות מזה שיש לי שמונה ילדים וגם להם יש רגשות".

יעל ובעלה החליטו להיפרד לפני כשנה, ילדיהם לומדים במסגרות חרדיות,  מאז הפרידה הידרדר מצבה הכלכלי של יעל, שניסתה לעבוד בעבודות מזדמנות, ביניהן בניקיון בבתי השכנים.

"זה הגיע לרמה שאין אוכל בבית ולמצבים קשים, כי אין דברים מינימליים", היא מספרת. "אני כל הזמן נתונה לחסדים של אנשים. לא חשבתי שאגיע למצב הזה". לדבריה, חובותיה לחברת החשמל הגיעו לאלפי שקלים ולאחר שניתקו לה את השאלטר היא חיה מאספקת חשמל לפי סכום טעון מראש: "הרבה פעמים גם אין כסף להטעין. כל הזמן אתה סביב מעגל המסכנות".

על פי הפרסום בידיעות אשדוד ,יעל קיבלה לפני מספר חודשים שיחת טלפון מ"משמרות הצניעות", שעדכנו אותה לדבריה כי הם יודעים על דבריה, היא הגישה תלונה במשטרה אך זו נסגרה מאחר שלא היה עניין פלילי.

 

"בקהילה כזו", היא אומרת לידיעות אשדוד, "ברגע שיש החלטה הרי שהיא מתפשטת כמו אש בשדה קוצים. יש אנשים שלא מדברים איתי מאז הסיפור הזה ומסובבים את הראש. הם לא אומרים כלום, אבל עד היום הכירו אותי והיו חברים. פתאום ביום אחד נהיית 'שיקצה מוקצה' ולא מדברים איתך. זה לא הרוב, אבל יש כאלה".

עורכת הדין של יעל, רעות שירה מורד, שלחה מכתבי התראה לרבנים באשדוד, בהם ציינה כי דבריהם גובלים בהוצאת דיבה לכאורה. "האישה נתונה לאיומים, הטרדות ומעקבים מצד גורמים בחברה החרדית", היא אומרת. "היא מרגישה מאוימת ומוטרדת מפגיעה בביטחונה ובביטחון ילדיה. דווקא במגזר שאמור להיות עוטף, תומך ומרפד את האוכלוסייה החלשה, נראה כי כשאישה מגיעה למשבר זוגי בינאישי ידה על התחתונה ונגרעות ממנה זכויות בסיסיות כמו לומר את עמדתה או להכחיש טענות נגדה לכאורה. נערך לה משפט שדה על ידי ועד הרבנים של השכונה מבלי לשמוע אותה פעם אחת. גם החלטות הרות גורל כמו ביטחון אישי, חינוך הילדים, העתקת מקום מגורים והשלכות נוספות נובעות מהאשמה שאין לה כל שחר. לצערי, אני מתרשמת שכל חטאה בזה שהיא קמה והחליטה לפרק את מסגרת הנישואים.

"הוצאנו מכתבי התרעה לפני תביעה לרבנים החתומים על המכתב ובו דרישה להפסיק לאלתר את הכפשת שמה הטוב ושם ילדיה ולחדול מהאיומים. באופן אישי אני יכולה להעיד שבאחת מפגישות העבודה עם האישה במקום ציבורי, בבית קפה, עקבו אחרינו שני גברים בלבוש חרדי והתחקו אחר התנועה שלנו. פניתי אליהם לפשר נוכחותם בקרבתנו, הם ענו תשובה מופרכת ונאלצתי להזמין ניידת משטרה שליוותה את האישה לפתח ביתה. מאז היא חוששת לצאת בערב לבד ובודקת כל העת אם יש מעקבים ונוכחות חשודה אחריה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.