מלחמה בבנקים ובשוק האפור: הצע"ח המהפכנית של אילת שקד

ועדת השרים לחקיקה אישרה אמש את הצעת חוק "הלוואות חוץ-בנקאיות", שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד, ואשר נועדה להילחם בתופעת ההלוואות בריבית רצחנית שניתנות בשוק האפור ולהגביר את התחרות בשוק האשראי וההלוואות. כעת יונח החוק על שולחן הכנסת

ועדת השרים לחקיקה אישרה אמש את הצעת חוק "הלוואות חוץ-בנקאיות", שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד, ואשר נועדה להילחם בתופעת ההלוואות בריבית רצחנית שניתנות בשוק האפור ולהגביר את התחרות בשוק האשראי וההלוואות. כעת יונח החוק על שולחן הכנסת.

הצעת החוק נועדה לתקן שני כשלים חמורים הקיימים כיום בשוק: הראשון – גופים חוץ-בנקאיים מתקשים להתחרות בשוק ההלוואות כיום, ובכך משתמר מונופול הבנקים על שוק זה.

הכשל השני שבו מטפלת הצעת החוק הוא קיומן של ריביות לא מפוקחות בשוק האפור – ריבית נשך. במצב בו אנשים מתקשים לקבל הלוואות, ומספר השחקנים האופציונליים למתן הלוואות קטן, האזרח פונה לשוק האפור וחותם על עסקה עם ריבית גבוהה ביותר, אשר מכניסה אזרחים לא מעטים לצרות גדולות יותר. כיום אין הגבלה על גובה הריבית בהלוואות מסוג זה, והלוואות בשוק האפור, באופן פרדוקסלי, נחשבות חוקיות.

שרת המשפטים כתבה בעמו הפייבוק שלה: "הצעת חוק חדשה שלי תשים סוף לתופעת השוק האפור ותלחם במונופול הבנקים על ריבית ההלוואות. היום העברתי בוועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק "חוק ההלוואות החוץ בנקאיות". זוהי הצעה חברתית ממעלה ראשונה.
מדוע?
כי כיום תקרת הריבית של המלווים החוץ בנקאיים נמוכה מזו הנהוגה בפועל בבנקים.

הסיטואציה הזו מייצרת מצב שבו מלווים חוץ בנקאים הופכים להיות שחקנים לא משמעותיים בשוק ההלוואות- והצרכנים מפסידים.

למה מפסידים?

כי ככל שמספר השחקנים בשוק קטן כך קטנה התחרות, וככל שמספר השחקנים בשוק גדל- כך גדלה התחרות. המשמעות של זה היא שאם יותר גופים יוכלו להלוות, כך תנאי ההלוואה והריבית יהיו טובים יותר לאזרח.

מעבר לזה, כשאדם לא מקבל תנאי הלוואה טובים מהבנק שלו הוא פונה החוצה, וכך נוצר השוק האפור. בשוק האפור אין פיקוח על גובה הריביות, ולא חסרים סיפורי זוועות על אנשים שלקחו הלוואות קטנות בשוק האפור, שתפחו לממדים מפלצתיים.

הצעת החוק שלי תאפשר קביעת נוסחה אחידה לחישוב תקרת הריבית לכל הגופים אשר נותנים הלוואות לאנשים פרטיים או לתאגידים קטנים, ככה שהמלווים החוץ בנקאיים יהפכו אף הם לחלק משמעותי בשוק ההלוואות והתחרות בשוק תגדל.

בנוסף, החוק יגדיר שמתן הלוואה בריבית נשך היא עבירה פלילית שעונשה עד 3 שנות מאסר.

הצעת החוק תאפשר את הגדלת התחרות על ידי הכנסת שחקנים נוספים לשוק ההלוואות, תלחם במונופול הדורסני הקיים בבנקים ובנוסף תחסל את תופעת השוק האפור.

הצעת החוק היא, ללא ספק, רווח נקי לציבור!"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.