מלחמת קודש?!- ממש לא / דוד בן נעים

במקום להילחם בכל מיני חידושים בואו ננסה להפוך אותם למועילים כאלו שניתן להפיק מהם את המיטב. ולא יצריכו את הציבור לחפש חלופות בשדות זרים, ששם ודאי ימצאו משהו, אך זה כנראה לא יהיה לרוחנו.

במשך שנים ארוכות סובל הציבור החרדי מבידול השקפתי ומחשבתי. יש שיגידו שהוא סובל, ויש שיגידו שבדרך זו הוא בוחר לחיות. החברה החרדית מתבטאת בכך שהיא מובדלת מהאחרים הן בחינוך שונה, הן ביחסה למדינה והן ביחסה לחברה. אולם לאחרונה נשמעות יותר ויותר קולות הקוראים לשינוי, שינוי תפיסתי ומעשי, שינוי שבסופו יוביל לשבירת הקונפורמיות המקובלת, כזה שיראה שקיימים עוד גרסאות למושג חרדי.

כולנו מסכימים שהתורה היא ערך עליון, לאורה נלך ואותה נלמד. אולם מה לעשות שלא כולם מסוגלים לשבת וללמוד, ולא כולם יכולים לשקע עצמם בעסק התורה, ולצורך כך נוצרו מסגרות קודש המשלבות גם לימודי חול בצורה כשרה ואיכותית, כזאת שמצד אחד תשמור על רמה רוחנית גבוהה ומצד שני תשמור על רמה מקצועית מעולה. אולם גם לה כמו לכל שינוי אחר מבורך קמים מתנגדים רבים המנסים לחבל בכל הזדמנות להתקדם ולקבל תקצוב.

אחת הבעיות בציבור החרדי הקלאסי בניגוד לזרמים חרדים אחרים (חב"ד לדוגמה), הינה האי רצון להתעדכן במציאות הקיימת, המחשבה שמה שעשינו עד היום לא בהכרח מתאים להמשך, או מה שעשינו בעבר התאים לעבר, וכיום עלינו להתאים את עצמינו למציאות המשתנה, קשה לקבל, ולכן הם לא מוכנים ואף נלחמים בכל כוחם כנגד שינויים וחידושים, הרי אם המציאות השתנתה למה שלא נתאים את עצמנו אליה? למה לנו להמשיך לנהל מלחמות חסרות סיכוי?

הראיה לכך שגדולי הדור כן תומכים בהתעדכנות וחידושים, הינה ההיתר שניתן לטלפונים החכמים. בעוד שבעבר הודעות אס. אמ. אס. היו אסורות בתכלית האיסור, כבר היום ניתן לראות אברכים המחזיקים סמארטפונים מאושרים, הכוללים בתוכם הרבה יותר מהודעות טקסט.

אנו עדים בימים אלה להמשך המאבק בנושא שילוב מקצועות החול לנוער מתקשה. קמה קבוצת הורים חרדים הרוצה שלילדיהם תינתן האופציה לבחור בדרך אחרת לכשירצו. הם לא ביקשו את הסכמת גדולי הדור או הסכמת "החברה", הם ביקשו בסך הכל לקבל תנאים כמו שמקבלים שאר המוסדות, וגם בקשה אחת קטנה, שלא יפריעו להם.

והרי, אם יהיו מוסדות חרדים שישלבו בתוכם לימודים גבוהים, אזי בהכרח הם יהיו כשרים, כאלו שיעברו ביקורת של וועדה חינוכית ותמיכת רבנים, ולא יצריכו מאות צעירים לצאת ולרעות בשדות זרים. הרי התופעה בלתי נמנעת. אז במקום להילחם בה ולהסתכן בעשרות ומאות בחורים ש"יחליקו" החוצה, נספק להם מסגרות מותאמות, שישאירו אותם בפנים.

ידוע שעסקנים חובבי רייטינג ועיתונאים צהובים מתפרנסים מלהציף את זה, אך במקרה זה צריך להתעלות על שיקולי רייטיניג ופרסום ולראות את טובת הציבור והנוער. במקום להילחם בכל מיני חידושים בואו ננסה להפוך אותם למועילים, כאלו שניתן להפיק מהם את המיטב ולא יצריכו את הציבור לחפש חלופות בשדות זרים, ששם ודאי ימצאו משהו, אך זה כנראה לא יהיה לרוחנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.