ממגרש הכדורגל לכולל: כך הפך עידן טל לחרדי

הכדורגלן עידן טל, קטף כל תואר אפשרי בכדורגל הישראלי, עשה קריירה באירופה והרוויח הון, עידן טל, אחד הספורטאים הגדולים ביותר, מחליף את הכדור בגמרא. בראיון מקיף ל"ידיעות ירושלים" הוא מסביר את נסיבות המהפך שהביאו אותו לחיק עולם התורה

הכדורגלן עידן טל, קטף כל תואר אפשרי בכדורגל הישראלי, עשה קריירה באירופה והרוויח הון, עידן טל, אחד הספורטאים הגדולים ביותר, מחליף את הכדור בגמרא. בראיון מקיף ל"ידיעות ירושלים" הוא מסביר את נסיבות המהפך שהביאו אותו לחיק עולם התורה.

עידן טל הגיע לפני כמה שבועות יחד עם חבר הכנסת לשעבר אלי ישי אל שרת התרבות והספורט מירי רגב, במטרה לקדם את העברת משחקי הכדורגל משבת ליום חול "המשפט הזה, 'לשמור על הסטטוס־קוו', לא הגיוני. מה, לא משנים שום דבר בחיים? לא מתקדמים? לא משפרים? נשארים אותו דבר בגלל הסטטוס־קוו?

כתב ידיעות ירושלים הגיע בשעת בוקר מוקדמת לבית הכנסת 'זכות אבות' ברמת שרת, שם לומד טל גמרא באופן קבוע. הוא חובש כיפה שחורה וכובע וגם חובש ציצית. "אני מגיע לווינגייט ולאנשים קשה להתרגל לחזות החדשה שלי אבל כולם בסוף מפרגנים ומבינים את הדרך", הוא אומר לידיעות ירושלים. המושג 'חוזר בתשובה' לא נוח לו. "כולנו יהודים", הוא אומר. "צריך להזין את הנפש. תמיד היתה לי אמונה חזקה ואי אפשר למלא כל היום את הנשמה באכילה ושתייה ונסיעות לחו"ל וכדורגל ועסקים. הגשמיות לא נגמרת אבל גם הנפש צריכה לקבל את שלה וזה הרבה יותר ממה שיש להציע לך בחוץ. צריך להבין איפה האמת בעולם הזה.

מי שמבין את היהדות שלנו יודע שאין דבר שמשתווה לה. יש טרנד להשמיץ את הדת והרבנים, כי לא נעים לשמוע את האמת. כל בוקר אני מתפלל שחרית ולומד גמרא. בלי לזלזל בשום דבר, גמרא זה בטח לא פחות מלימודי רפואה או קורס טיס מבחינת החוכמה והעומק של הדברים".

טל נשאל, כיצד מקבלים את זה בבית שהוא חוזר בתשובה?על כך השיב "הילדים רואים שאבא מתפלל שלוש תפילות ביום, שחשובה לו הדת, אבל אני לא אומר לאף אחד בבית מה לעשות. יש מסגרת של משפחה וחשוב שהדורות יידעו את המורשת, כפי שקורה כבא אלפי שנה כי בלי התורה לא היינו קיימים. הילדים שלי רואים את הדרך שלי אבל אני לא כופה עליהם כלום. הם מקבלים ערכים בסיסיים של תפילין, שבת, 'שמע ישראל' וכל מה שהם ירצו לעשות מתוך זה זאת ברכה, אבל אסור בכוח. כל דבר בחיים הוא עניין של גישה – אם ילד לא רוצה בכלל, מה שלא קורה אצלי, אתה לא מכריח".

טל מדבר על התגובות ברחוב ואומר כי הוא לא לבד: "אחי, אני כלום. בוא נדבר על אלה שבאמת הפכו לגדולים בתורה. אודי אשש, שהוא היום הרב של מבשרת ציון, הוא צדיק אמיתי; אסי טובי, שהוא רב בהרצליה ובעל כולל. כל הכבוד להם שהם הצליחו ללכת בדרך הזו. לא פשוט לעבור את כל מה שעברנו וללכת בדרך חדשה".

טל מדבר גם בראיון על כך שהתורה מסייעת לו לייצב את קו מחשבתו. "אם תקנה את המכשיר הכי משוכלל בעולם, תרצה לדעת איך הוא פועל, אז התורה היא ספר הפעלה לחיים. אין בעיה ללמוד תרבות ממקומות אחרים, למשל מה שקורה בכבישים באנגליה, אבל הכל נמצא בספרים שלנו. אז למה לחקות את מה שקורה בעולם, כשזה שלנו?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.