ממשיכים להדיר חרדים: הממשלה תסיר יישובים חרדיים מ'אזורי עדיפות לאומית' – ובכך יאבדו החרדים הטבות מיוחדות

הבוקר (ראשון) צפויה הממשלה לאשר את מפת היישובים שייכללו ב'אזורי העדיפות הלאומית' ויזכו להטבות ממשלתיות בתחומי הדיור, התשתיות, החינוך, התרבות והביטחון. כעת מפגינה 'הבית היהודי' את כוחה, כאשר כ-15 יישובים שמזוהים עם ציבור המתנחלים ומצביעי הבית היהודי יוכנסו לרשימה החדשה, ולעומת זאת – שתי ערים חרדיות, ביתר עלית וחריש (שעתידה להיות חרדית) – יוסרו ממנה.

כזכור, רשימת אזורי העדיפות הלאומית אושרה על ידי הממשלה בשנת 2009 ולאחר מכן ב-2012 הורחבה כך שתכלול גם הטבות בתחום הדיור. הרשימה כוללת יישובים בגבול הצפון, עיירות פיתוח ויישובי עוטף עזה, אבל גם התנחלויות רבות. הממשלה טוענת כי הנימוק להכנסת ההתנחלויות לרשימה הוא ביטחוני ואינו קשור למדיניות הרחבת ההתנחלויות. לרשימה החדשה שתובא לאישור הממשלה היום יתווספו 20 יישובים חדשים. מחצית מהיישובים שיתווספו הם התנחלויות שחלקן אף מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים. כך למשל יתווספו לרשימה ההתנחלויות אשכולות ונגוהות בדרום הר חברון. התנחלויות נוספות ברשימה הן רחלים, סנסנה וברוכין שעד לפני כמה חודשים נחשבו כמאחזים בלתי חוקיים אך לפני הבחירות האחרונות הוכשרו על ידי הממשלה, וכן נופים, גבע בנימין, מעלה מכמש ואלון מורה.

במקביל הוכנסו לרשימה שורה של יישובים שבהם מתגוררים מפוני תכנית ההתנתקות שגרו בעבר בגוש קטיף: באר גנים, בני דקלים, גני טל, נצר חזני וניצן. יישובים הללו עונים לקריטריונים שנקבעו בהחלטת הממשלה בכל הנוגע לקרבתם לגבול או להיותם תחת איום ביטחוני, אך כמובן הקריטריונים לא מסתירים את העובדה שמיישובים אלה מגיעים רוב מצביעי הבית היהודי.

מרשימת אזורי העדיפות הלאומית הוצאו ארבעה יישובים שהיו בה בארבע השנים האחרונות – שניים מהם חרדים: ביתר עילית, בה גרים כ-40 אלף תושבים חרדיים, הוצאה מהרשימה. בנוסף, היישוב חריש, שהיה פרוייקט אישי של שר השיכון הקודם אריאל אטיאס, שתכנן להקים במקום עיר חרדית, הוצא גם הוא מהרשימה.

למרות הכנסתן של התנחלויות רבות לרשימת אזורי העדיפות הלאומית, החלטת הממשלה קובעת כי כדי לזכות בהטבות בתחומי הדיור, התשתיות, החקלאות ופיתוח הכפר – יהיו זקוקים יישובים אלה לאישור נוסף של הדרג המדיני. הסעיף הוכנס עקב התחייבות ישראלית לממשלה האמריקאי משנת 2005 שלא לתת הטבות או מענקים כדי לעודד תושבים לעבור לגור בהתנחלויות. עם זאת, החלטת הממשלה קובעת כי ההתנחלויות שנמצאות במפת אזורי העדיפות הלאומית יזכו להטבות מיוחדות בתחומי החינוך, התרבות, הספורט ואיכות הסביבה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.