ממשלת ה-66 יוצאת לדרך: לקראת חתימה עם ליברמן

יום לאחר שנודע כי מפלגת ישראל ביתנו תיכנס לממשלת נתניהו וכי יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן ימונה לשר הביטחון, הודיעה הערב חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס כי היא פורשת מהמפלגה. נמשך המו"מ מול ישראל ביתנו לקראת כניסתם לממשלה, בשל מבנה הקואליציה – הכוללת את הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה – הובהר לליברמן כי הוא לא יוכל לאתגר את הממשלה בסוגיות דת ומדינה שיתסיסו את הסיעות החרדיות

יום לאחר שנודע כי מפלגת ישראל ביתנו תיכנס לממשלת נתניהו וכי יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן ימונה לשר הביטחון, הודיעה הערב (חמישי) חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס כי היא פורשת מהמפלגה. על המהלך שמע ליברמן מכלי התקשורת. בפועל, תישאר לוי-אבקסיס חברת כנסת עצמאית.

בידי יו"ר המפלגה, ח"כ אביגדור ליברמן, יופקד תיק הביטחון – והוא יחליף בתפקידו את השר המכהן משה (בוגי) יעלון. סופה לנדבר תשוב לתפקיד שרת הקליטה, אותו מילאה בשנים האחרונות – ובידיה תופקד האחריות גם לנתיב – המרכז לזהות ולגיור. היא תכהן בתפקיד במקומו של השר זאב אלקין, שככל הנראה יקבל במקומו את תיק הכלכלה או התיירות.

בשל מבנה הקואליציה – הכוללת את הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה – הובהר לליברמן כי הוא לא יוכל לאתגר את הממשלה בסוגיות דת ומדינה שיתסיסו את הסיעות החרדיות. בתמורה הסכים נתניהו לקדם את הצעת חוק עונש מוות למחבלים של ליברמן.

בידי נתניהו נותרו כמה תיקים שעדיין לא אוישו, והוא מחזיק בהם במקביל: משרד החוץ, משרד הכלכלה, משרד התקשורת והמשרד לפיתוח אזורי. אמש נודע כי נתניהו בוחן אפשרות להציע ליעלון את משרד החוץ כפיצוי על העובדה שהוצא ממשרד הביטחון.

אחת האפשרויות שיהוו פיצוי לאלקין היא משרד כלכלה עם סמכויות מקוצצות, וזאת בשל העובדה ששר הרווחה חיים כץ דורש להחזיר את משרד הכלכלה למתכונתו המסורתית, ולהעביר את תחום העבודה למשרדו. עם זאת, לא מן הנמנע שנתניהו ימצא לאלקין תיק אחר ולאו דווקא כלכלה.

השר יריב לוין, נציגו של נתניהו למו"מ עם ליברמן, אמר הבוקר לחדשות 2 כי "ישנן עדיין נקודות שמצריכות ליבון ונעשה זאת במהלך היום". גורם בכיר המעורה בפרטי המשא ומתן הבהיר כי עיקר המחלוקות בין הצדדים נוגע לסוגיות תקציביות. "אם יהיה סיכום מהיר מול האוצר יחתמו כבר היום", הדגיש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.