מנגנון שימנע מתקבולי ביטוח "להיתקע" בחברות הביטוח במקרה שרכב מעוקל נגנב או הוכרז טוטאל-לוס

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק רכב מעוקל שנגנב או הוכרז באבדן (תיקוני חקיקה), התשע"ח-2018 – שיזמו הח"כים מיכאל מלכיאלי ויואב בן-צור.
הצעת החוק אושרה בכפוף לרביזיה שהגיש היו"ר חה"כ סלומינסקי על מנת לוודא שהנוסח נותן מענה לחששות ביחס לשינוי שהוכנס בהצעת החוק במצבים בהם חברת הביטוח מעבירה כספים לזוכה והמבוטח אינו נותן את הסכמתו לכך.

הצעת החוק נועדה לקבוע הסדר מאוזן למקרים שבהם רכב מעוקל, נפגע בתאונה והוכרז כרכב באובדן גמור (total loss) או שנגנב. במקרים אלה, המבוטח, שהוא החייב, זכאי ככלל לתקבולים או לפיצויים כתחליף לרכב. בהצעת החוק נקבע מנגנון המחייב את חברות הביטוח ליידע את הגורמים המעקלים על שינוי הסטטוס של הרכב המעוקל ועל הזכאות לתקבולים או לפיצויים, על מנת לאפשר לזוכים להטיל עיקול בידי צד שלישי על אותם כספים. מנגנון זה כולל תקופת זמן קצובה מראש לצורך הסדרת הנושא שבסופה יוסר העיקול. במקרה של אובדן או גניבה יהיה על חברת הביטוח לעדכן תוך 100 ימים מרגע שהיא יודעת על שינוי הסטטוס ועל זכות החייב לתגמולים. בחלוף תקופה הקבועה בחוק המוצע, תוטל חובה על הגורם המעקל לבטל את העיקול. בשלושת המצבים תבוצע הקפאת מצב עד לבירור הסטטוס.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.