מנדלבליט נגד החוק של ח"כ גפני (וידאו)

היועמ"ש בחוות-דעת חד משמעית: הצעת החוק לפיה שימוש במקווה יהיה רק לצורך טבילה אינה חוקתית ולא תעמוד במבחן בג"ץ {"פגיעה בכבוד האדם"}

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט קובע כי הצעת החוק של ח"כ משה גפני לפיה שימוש במקווה טהרה בבעלות ציבורית יהיה רק לצורך טבילה הלכתית לקיום ההלכה והמנהג היהודיים – זאת לפי פסקי שולחן ערוך ובהתאם להוראות מועצת הרבנות הראשית לישראל אינה חוקתית ולא תעמוד במבחן בג"ץ.

הצעת החוק כוללת גם קביעה לפיה הוראות חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים לא יחולו במקרה של מקווה טהרה בבעלות ציבורית. בכך, עלולה לא להתאפשר כניסת יהודים מהזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי למקוואות הציבוריים.

אביחי מנדלבליט קבע בחוות דעת משפטית כי הצעת החוק אינה חוקתית. בחוות דעת שחיבר היועץ המשפטי לממשלה הוא קובע כי ההצעה פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, ויש בה פגיעה בכבוד האדם ובזכות לשיוויון.

מוקדם יותר פרסם הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו 'קול קורא' הקובע כי אין לאפשר טבילת נשים ללא נוכחות בלנית במקוואות הטהרה הציבוריים. בהנחיה שהפיץ למועצות הדתיות, כתב כי אישה שחשה אי-נעימות מכך שגופה נחשף לעיניים זרות, תוכל להיכנס למים כשהיא מכוסה בחלוק – אך בכל מקרה תחת פיקוח של מפעילת המקווה.

ח"כ גפני שהביא את הצעת החוק אמר במליאת הכנסת: "יש במדינה הזו יותר מקוואות פרטיים שאף אחד לא מתערב בהם, אבל מקוואות ציבוריים של המדינה הם עבור טבילה הלכתית, דבר וחצי דבר לא ישתנה מהחוק הזה, מה שהיה הוא שיהיה".

"אנחנו רוצים להשאיר את המצב כמו שהוא ולא רוצים להביא למתח מיותר", הוא הוסיף. "מה שמדובר פה זה שרוצים לעשות גיור במקווה כשזו לא מטרת המקווה. מקווה זה נושא הלכתי, זה לא בית מרחץ ולא חמאם טורקי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.