מנדלבליט הכריע: עריכת טקס "ברכת כהנות" בכותל – אסורה

מכה לנשות הכותל: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדנבליט, קיבל את עמדת רב הכותל לפיה קיום טקס "ברכת כהנות" ברחבת הכותל במהלך ימי החג אינו חוקי

הסוף לפרובוקציה? בישיבה מיוחדת שהתקיימה הבוקר בלשכת היועץ המשפטי לממשלה הכריע היועץ לאסור על נשות הכותל לקיים במקום טקס "ברכת כוהנות" במהלך החג.

בישיבה השתתפו, בין היתר, נציגי משרד רה"מ, המשרד לשירותי דת, רב הכותל המערבי, וגורמי משרד המשפטים.

בישיבה הוצגה עמדת רב הכותל והמשרד לשירותי דת, לפיה עריכת הטקס של "ברכת כוהנות" איננה בגדר "מנהג המקום" ברחבה. היועץ המשפטי לממשלה אישר עמדה זו מבחינה משפטית.

ממשרד המשפטים נמסר: "בלשכת היועץ המשפטי לממשלה התקיים היום דיון בנושא, בהשתתפות נציגי משרד רה"מ, המשרד לשירותי דת, רב הכותל המערבי, וגורמי משרד המשפטים.

בישיבה הוצגה עמדת רב הכותל והמשרד לשירותי דת, לפיה עריכת הטקס של "ברכת כוהנות" איננה בגדר "מנהג המקום" ברחבה. זאת, לאור העובדה כי טקס דתי של "ברכת כוהנות" לא מוכר, ובנוסף ממילא מעולם לא נערך ברחבת הכותל. לפיכך, עריכת הטקס אסורה בהתאם לתקנה 2(א)(1א) לתקנות השמירה על מקומות קדושים ליהודים.

היועץ המשפטי לממשלה אישר עמדה זו מבחינה משפטית".

כזכור, בית המשפט העליון דחה את העתירה לבג"ץ למנוע את קיום טקס "ברכת כוהנות" מטעם ארגון נשות הכותל בחוה"מ פסח בעזרת הנשים בכותל המערבי בטענה כי הבקשה הוגשה כמעט בדקה ה-90.

מעמותת "בצדק" אשר הגישה את העתירה נמסר בתגובה "אנו מצרים על כך שביהמ"ש במקום למנוע קיום טקס שהוא המצאה מוחלטת שמטרתו היחידה לעורר פרובוקציה השמה ללעג את המסורת היהודית ואת קדושת הכותל, נתלה בתואנה טכנית של 'הדקה ה-90'. לשיטת בית המשפט, גם ממצרים בני ישראל לא היו יוצאים מאחר וזה נעשה בחיפזון".

כאמור, היועץ המשפטי הצליח למנוע את החרפה ברגע האחרון כאשר קבע כי קיום הטקס – אינו חוקי.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.