מנהלי הת"תים עם החכי"ם בכינר: "הקב"ה הקשיח את ליבו של לפיד" (תמונות)

"חברי הכנסת החרדיים הפילו את הממשלה" מבהיר ח"כ אורי מקלב מבהיר בועידת מנהלי מוסדות החינוך שנפתחה אתמול – בנאום הפתיחה שנשא יו"ר הועידה הרב יצחק גולדקנופף האשים את משרד החינוך באפליה אנטי-חרדית מכוונת

"אנחנו בעשר אצבעותינו, עשר אצבעות חברי הכנסת החרדיים, הבאנו לקריסת הממשלה – היינו אופוזיציה לוחמת ומתמידה, מלחמה עיקשת, ובסיעתא דשמיא הצלחנו למתוח את החבל עד שניתק לחלוטין". את הדברים אמר מקלב היום לפני הצהריים בפני מאות מנהלי מוסדות החינוך החרדי המתכנסים בימים אלה בועידה השנתית המתקיימת בכינר מטעם איגוד הת"תים ואיגוד מנהלי הת"תים.

מקלב הביא ראיה לתובנה זו מחבר כנסת שאינו נמנה על הסיעות הדתיות: "לפני כמה ימים שמעתי את איתן כבל שאומר: 'צריך להודות על האמת: החרדים הפילו את הממשלה, ידעו להילחם על כל דבר'. וזו האמת, חוק של מע"מ אפס הוא אשר הביא להפלת הממשלה, ולמעשה אנחנו היינו אלה אשר ייבשנו ומסמסנו אותו. חוק כזה צריך לבוא בשיטת 'זבנג וגמרנו', ברגע שהוא מתמהמה, כאשר הציבור לא יודע מה לעשות מבחינת הדיור, וממתין בלי פתרון באופק – חוק כזה נידון לכישלון. חשוב לציין כי כבר מתחילה הקב"ה הקשיח את לבו של יוזם החוק שר האוצר יאיר לפיד, אשר הבהיר כי החרדים, מי שלא עשה צבא, לא ייהנה כלל מן החוק. הדבר הזה גרם להתנגדות משפטית עזה, מה שסייע לנו לבלום ולמסמס עוד יותר את החוק, עד שב"ה הביא לנפילת הממשלה".

 

"לא פוסלים אף אחד"

בכל הנוגע לישיבה בממשלה הבאה, נענה מקלב לשאלת המשתתפים בכנסת, והבהיר כי "אנו לא פוסלים אף אחד מישיבה משותפת בממשלה. אמנם יהיו חלק ממצביעינו שהדברים אולי נשמעים לא נעימים, אך ניסיון העבר של עשרות שנים מוכיח כי הצהרה אודות פסילה מראש רק מזיקה מן ההיבט הפוליטי, אשר בסופו של דבר אינה מועילה עבור הציבור החרדי. אנו מקוים שכוחנו יהיה גדול ורב יותר, כי תוספת של שלושה ארבעה מנדטים לסיעות החרדיות תשנה את פני התמונה כולה, כולל כיצד תראה הקואליציה ואפילו מי ירכיב את הממשלה".

 

"שתי מדינות לשני עמים"

הועידה השנתית למנהלי מוסדות החינוך נפתחה אתמול בנאומו של יו"ר הועידה למנהלי מוסדות החינוך ומנכ"ל איגוד הת"תים יצחק גולדקנופף. בדבריו תקף את משרד החינוך אשר לדבריו הינו "המשרד המפלה היחיד והבוטה כנגד הציבור החרדי. המושג 'שתי מדינות לשני עמים' – אליבא דמשרד החינוך כבר מתקיים בפועל: בין הציבור הכללי שהוא עם אחד, לציבור החרדי שהוא עם שני. עם המופלה לרעה. בין יתר המשרדים אנו פחות-או-יותר שווים: במשרד הבריאות, משרד הכלכלה, ובמשרד לאיכות הסביבה, למשל – אצלם אנו שווים, ציבור חרדי כציבור כללי. רק במשרד אחד אנחנו מופלים לרעה. משרד החינוך. על אפליה מקוממת זו צריך להילחם.

"יש להם תקציבים להכל" – הוסיף הרב גולדקנופף בכאב, ורמז בציניות לפרשת השחיתות האחרונה של בכירי 'ישראל ביתנו': "לארגון מגדלי הבקר – יש תזרים של תקציבי עתק, גם לחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי יש תוספות ותקנים, כך שאין למשרד בעיה תקציבית. רק לחרדים, פתאום… נגמר הכסף. דורשים דרישות שעולות ומשתרגות כארס מפעפע ואילו המימון רק הולך וקטן. לא ייתכן שיתקצבו 70% מכל 100 שקלים, דורשים עוד 30% שאנחנו נשיג בכוחות עצמנו, והביקורת כלפינו היא כמובן בדרישה על כל מאת האחוזים, דרישתנו היא לקריטריונים הוגנים" – סיכם.

 

"לתבוע פקידים"

בשלב זה דיבר ראש מוסדות מענה שמחה ויו"ר איגוד הת"תים  – הרב משה שלזינגר, אשר קבל במרכז דבריו על ההתנכלות העיקשת והמכבידה שהשית משרד החינוך על הכתות המקדמות בחינוך החרדי. החרה-החזיק אחריו הרב אברהם שלום פינזל, מנהל מוסדות חכמת שלמה ושירת דבורה, חבר הנהלת איגוד מנהלי הת"תים, אשר השתמש במילים נוקבות כנגד ההתנכלות הממשלתית והפקידותית במשרד החינוך, תוך שהוא מעלה על נס את "רשעותם של חברי 'הבית היהודי' אשר מהם ייצא הרשע. הלוואי שנזכה להחזיר להם כגמולם" – אמר, "לא כדי לנקום אלא להשריש מלבם כי יכולים המה להרע".

הרב פינזל הוסיף כי לדעתו "צריך להתחיל לתבוע אישית פקידים שמתעללים במוסדות החינוך" – קובע ומבהיר: "פקיד כזה, יחשוב פעמיים לפני שינקוט יד קלה על ההדק. צריך לא לתת להם מנוחה. יש לשכור עורכי דין ולוביסטים כדי לא להניח להם. עבור כך, כל הת"תים צריכים להיות מאוגדים באיגוד מנהלי הת"תים – כדי להפוך לאגרוף כנגד הפקידות המתנכלת". דברים אלה קיבלו חיזוק למחרת מח"כ הרב אורי מקלב, אשר הביע עמדתו כי הדבר היחיד שיכול להרתיע, הינה תביעה אישית כנגד פקיד שפועל כראות עיניו ועל פי גחמותיו והשקפת עולמו האישית.

 

"יכולים לשנות"

ח"כ הרב מאיר פרוש שנשא דברים במעמד הפתיחה, הדגיש בפני קהל הנאספים: "עברו עליכם ועלינו שנתיים קשות" – פתח, "המאבק הוא יומיומי ועל כל פסיק. למזלנו לעתים יש קואליציה נוחה יותר, שלאחר מאבקים, מתרככים מניחים לנו לשעה או לשנה, אך כל העת נדרשת מאתנו עירנות. כעת, אחרי שנתיים של ממשלה רעה וקואליציה מתנכלת, התחושה לא טובה. הכל שואלים את עצמם: האם חברי הכנסת שלנו יכולים לשנות ולהאבק? "התשובה היא: בעזרת ה' – כן!

"כן, כמו שאפשר לקלקל בשנתיים כך אפשר לתקן בשנתיים. צריך סיעתא דשמיא, אך התגייסות נרחבת גם בהשתדלות המעשית שלנו. 'איש איש למטה' – כל אחד מן היהדות החרדית צריך להיות 'מטה בחירות'. כדי להצליח אי"ה, נצטרך הרבה כח, הרבה נציגים, כדי שנוכל לעמוד איתנים בדרישות ועם הרבה סיעתא דשמיא, נמשיך כתמיד להכריז בגאון זאת התורה לא תהא מוחלפת!

 

"לא הצליחו לשבור אותנו"

ח"כ הרב יעקב אשר – אשר היה חבר ועדת החינוך בממשלה הקודמת, נחשף מתוקף תפקידו למקרים רבים של התנכלות קטנונית וקשה כנגד הציבור החרדי. "מי שהיה בקו האש הראשון היה החינוך החרדי. פגעו בכל דבר, ניסו לפגוע בכל דבר. אין לכם מושג כמה דברים נבלמו בסיעתא דשמיא על ידי חברי הכנסת החרדיים. לא בכדי כוונה האש כלפי החינוך החרדי. רצו לשבור אותנו כדי לשנות אותנו, אך לא הצליחו. וזה אולי אחד הדברים הטובים שקרו: כל הפוליטיקאים הבינו שאי אפשר לשבור אותנו. אחרי כל מה שניסו – אם לא נשברנו, מן הסתם שיניהם תקהינה. איני משלה עצמי, אך אני מקוה שהניסיונות כבר יהיו פחותות בצורה מובהקת. אין ספק כי הם למדו את הלקח: כולנו ביחד – סבלנו, אבל עמדנו איתן".

 

בהמשך: פאנל פוליטי מרתק

הועידה מתכנסת זו שנתה ה-12 כאשר במהלכה משתתפים מאות מנהלי המוסדות במגוון פאנלים מקצועיים, הרצאות עקרוניות וערכיות, המלצות והכוונה מאת אנשי מקצוע ואישי ציבור עתירי ניסיון ומעש. ביומיים הבאים ילובנו וידונו זכויות מערכת החינוך החרדית, אפלייתה הממסדית והמשוועת למול זו הכללית, תוך מתן דגש לסיכום שנתיים של מאבק בלתי פוסק נגד החינוך החרדי, מצד השלטון החולף, בראשות לפיד ופירון.

היום הנוכחי, השני לועידה, תופס את מירב תשומת הלב, כאשר בו יתקיים אחד המושבים המרתקים בהשתתפות ראשי הסיעות החרדיות בכנסת: יהדות התורה וש"ס, אשר צפוי להיות מרתק וסוער, נוכח הבחירות הקרבות ונפתוליהן המפתיעות.

נציגי יהדות התורה וש"ס, ח"כ יעקב ליצמן, ח"כ משה גפני ויו"ר ש"ס אריה דרעי, יסקרו בדבריהם את המאבק שניטש על שמירת החינוך הטהור בכנסת החולפת, שהייתה קשה וכואבת, ובמקביל יפרט על הצפוי בתקופה הקרובה שעד לבחירות ובממשלה הבאה, נוכח אתגרי השעה המורכבים בתחומים הנוגעים לכלל היהדות החרדית ובראשם החינוך החרדי. בסוף היום ייערך מושב מיוחד שיעסוק בתחום הרשויות והמוניציפאלי, בהשתתפות מחזיקי תיקי החינוך ברשויות החרדיות השונות.

חינוך 1 חינוך 4 חינוך 3 חינוך 1 חינוך 2

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.