מנהל אבו כביר חושף סודות מבפנים (הקלטה)

מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר חושף: "אלפי חלקי גופות שנשמרו והוחזקו באבו כביר הובאו לקבורה בתיאום עם המשפחות. על המכון להפוך לרשות עצמאית כדי למנוע מנופי לחץ". האזינו

ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר, פתח צוהר על התנהלות המכון בשנים האחרונות וחשף את שיטות העבודה המתקדמות.

בריאיון שהעניק לרועי כ"ץ בתכנית "פרלמנט שישי" ואשר ישודר מחר (שישי) ברדיו תל אביב 102FM, חשף כי המכון הצליח לצמצם משמעותית את מספר נתיחות המתים בישראל באמצעות העדפת הדמיות CT על פני ביצוע ניתוחים ובכך מסוגל להיענות להתנגדויות של בני משפחה לביצוע הנתיחה: "עברנו בצורה גורפת להדמיה, כלומר הורדנו את מספר הנתיחות. כל גופה עוברת CT מלא ואנחנו מפענחים את הגופה. לגבי אנשים שמתנגדים לנתיחה אנחנו אומרים 'תשמע, חלק מהתשובות אנחנו יכולים לתת גם בלי לפתוח את הגופה'".

לשאלה בכמה אחוזים צומצם מספר הנתיחות השיב: "כמעט 50% באמצעות הדמיות ואנחנו נגביר את זה". עוד הסביר דוקטור קוגל על התהליך המורכב: "לפעמים זה יותר עבודה כי לתת תשובה באמצעות הדמיה לפעמים זה יותר קשה, אבל יש גם אנשים שמתנגדים לנתיחות וצריך להתחשב בהם".

על רקע הביקורת כלפי מספר הרקמות הרב שנותר במכון, השיב כי נמצא לעניין פתרון: "מתוך רקמות של 8,400 אנשים שנשמרו במכון לרפואה משפטית, כיום יש כ-150. את כולם הצלחנו בשנים האחרונות לקבור בתיאום עם משפחות ומה שנשאר הם מקרים בעיתיים, אנשים שנמצאים בחו"ל, שנפטרו בחו"ל או מהרשות הפלסטינית".

בהמשך הריאיון דרש להפריד את המכון מכפיפות כלשהי למשרד ממשלתי בכדי למנוע הפעלת לחצים ממסדיים: "ברוב מדינות העולם המערבי המכונים לרפואה משפטית שייכים לרשות עצמאית … . כדי שלא יהיו כל מיני קשרי חפיפה ואולי מנופים שמפעילים בכל מיני דרכים – עקיפות או ישירות – כדאי מאוד שזה יהיה רשות עצמאית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.