מנכ"ל המועצה לשלום הילד מזהיר: אל תפגעו בציפור נפשינו הרפו ידיכם מהקיצבאות

ד"ר יצחק קדמן מנכ"ל המועצה לשלום הילד מפרסם מאמר חריף מאוד נגד התוכנית ההרסנית של קיצוץ הקיצבאות לילדים, בהגנה חסרת תקדים הוא אומר כי אסור חלילה לקצץ מאף משפחה, את קיצבת הילדים הדלה שהיא מקבלת מהמדינה: "בכל פעם שמתעוררת בעיה תקציבית או מתגלה גרעון בלתי צפוי, נשלחת האצבע המאשימה והיד החמדנית לכוון קצבאות הילדים שנדמה שיש מי שרואים בו הר שקלים מיותר ובלתי נגמר. רגע לפני שמבטלים או אפילו "רק" מקצצים אותן, כדאי לדעת כמה עובדות על קצבאות ילדים ולהפריך כמה מיתוסים סביבן".

בהמשך הוא מתייחס לכך שמתכונת הקיצבאות נעשו ע"פ כלכלן בכיר שאין לו ולחרדים שום קשר: "קצבאות הילדים הונהגו במתכונת הנוכחית כבר ב-1975, בעקבות המלצות ועדת בן שחר שהוא כידוע כלכלן בכיר ולא חלילה פוליטיקאי חרדי. קצבאות הילדים החליפו את שיטת ההטבות במס עבור ילדים, משום שמבחינה כלכלית זו דרך נכונה יותר וצודקת יותר".

מנכ"ל המועצה תמה מאוד כי במדינת ישראל שבה קיצבאות ילדים מהנמוכות ביותר, רוצים לקצץ גם את זה: "קצבת הילדים נהוגה בכל העולם המערבי ואיננה פטנט ישראלי, ודאי לא המצאה ייחודית שהגו פוליטיקאים ממגזר מסוים, בישראל. הערך היחסי של קצבאות הילדים ברוב ארצות העולם המערבי, עולה במידה משמעותית, על ערך קצבאות הילדים בישראל, עוד לפני הקיצוצים הצפויים.

הקצבה לילד באיחוד האירופי (בממוצע) מגיעה ל-4.3% מהתוצר לנפש, בעוד שבישראל היא מגיעה רק ל-2.4% מהתוצר לנפש. לא רק ועדת בן-שחר (1975), גם ועדת ששינסקי (1988) המליצה באופן חד-משמעי על אוניברסליות מלאה של קצבאות הילדים, וקבעה כי זו הדרך הנאותה והמוצדקת מהבחינה הכלכלית".

לסיום הוא מבקש: "הרפו ידיכם מקצבאות הילדים. אין צודק, נכון ונחוץ מהן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.