מנכ"ל "נובל אנרג'י" מזהיר את לפיד: "אם חוק שישינסקי ייפתח – נשקול את פעילותנו בישראל"

מנכ"ל נובל אנרג'י, צ'ארלס דייוידסון, מזהיר את שר האוצר מההשלכות הצפויות במידה ו"חוק שישינסקי" יפתח מחדש: "נשקול פעילותנו בישראל"

מנכ"ל חברת "נובל אנרג'י", צ'ארלס דייוידסון, הגיע ביום שני לישראל ונפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם שר הכלכלה, נפתלי בנט.

בהתייחסו להזרמת הגז ממאגר תמר אמר דייוידסון כי "זרימת הגז הטבעי ממאגר תמר מצויינת. התשתית יוצאת מן הכלל. לא יכולנו להיות מרוצים יותר. אנחנו מספקים היום לישראל גז בנפח גבוה משסיפקנו אי פעם ממאגר ים תטיס".

דייוידסון נשאל על הודעת שר האוצר, יאיר לפיד, אתמול, על כוונתו לכונן ועדה ממשלתית נוספת לבחינת מעמד אוצרות הטבע של ישראל. דייוידסון היה נחרץ: "חוק ששינסקי היה נחוץ בגלל שלדעת ישראל שיעור התמלוגים לא היה מעודכן. הוועדה ביצעה מחקר לימודי ושינתה את המשטר הפיסקאלי כדי שישקף את נתח המדינה הראוי לדעתה. קיבלתי את זה, כי זה היה מקרה של חקיקה והמשכנו להשקיע. אבל אם המשטר הפיסקאלי יפתח שוב, אני חושב שנשקול מחדש את כל פעילותנו כאן", אמר דייוידסון.

דיוידסון הוסיף ואמר שהוא "משתדל שלא לחשוב על ועדת ששינסקי, כי זה היה מקרה לא רגיל של העלאת מס לאחר שבוצעו השקעות ולאחר שנחשפו תגליות. אם ישראל תעשה זאת שוב – זה יפחיד משקיעים מלהשקיע בישראל. אני לא ידוע אם ששינסקי גרם לכך – אבל כשחיפשנו שותף למאגר לוויתן, היו כמה שהביעו דאגה לנוכח המהלך של ישראל".

יש לציין כי באוצר הבהירו אתמול שהוועדה החדשה לא תעסוק בסוגיית הגז הטבעי שכבר נדונה במסגרת ועדת שישינסקי.

"נובל אנרג'י", מפעילת קידוחי ים תטיס, תמר ולוויתן, החלה לפני כשבועיים בהזרמת הגז ממאגר תמר למשק – ארבע שנים לאחר גילויו. דייוידסון התייחס להקדמת הזרמת הגז "הקדמנו במעט את לוח הזמנים, כי רצינו לוודא שהגז יזרום לפני חודשי הקיץ הקשים. ישראל מרוויחה לא רק דלק בעלות נמוכה בכשני שלישים מהגז המיובא, אלא גם דלק נקי יותר".

בהתייחסו לסוגיית יצוא הגז למדינות נוספות, אמר דיוידסון כי "בגלל שגילינו כל כך הרבה גז, מעבר למה שנחוץ בשוק המקומי, והיות שיש עוד הזדמנויות לתגליות, יצוא דרוש לא רק כדי להזרים לישראל הון דרך המיסוי, אלא דרוש גם לעידוד המשך פיתוח הענף. לכן אנו מעודדים את ממשלת ישראל להתקדם, ולאמץ את מסקנות ועדת צמח כי הן יאפשרו לנו להתקדם עם לוויתן". לדבריו "הייצוא הוא מהלך מפתח".

"ממשלת ישראל מבינה שהחלטה על ייצוא צריכה להתקבל כדי שנוכל להתקדם בפעילות הקידוחים ופיתוח לוויתן" אמר דייוידסון והוסיף כי "יש מגוון דעות באשר לשיעור יצוא הגז. אנחנו תומכים בהמלצות ועדת צמח – אם כי היינו רוצים כמובן ייצוא בשיעור גבוה יותר. בפגישתי אתמול עם ראש הממשלה נתניהו, הסכמנו כי החלטה כלשהי צריכה להתקבל. אני לא יודע מתי, אבל ביקשתי ממנו להתקדם מהר ככל הניתן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.