מנסים לרדת מהעץ: האם משבר הגיוס לקראת סיום?

לאחר ששרת המשפטים איילת שקד הניחה את ההצעה בפני ועדת השרים לחקיקה, ליצמן יעלה למעונם של חברי המועצת וינסה לקבל את הסכמתם להסדר המוצע

האם משבר הגיוס לקראת פתרון? הצעת החוק של ח"כ יואב בן-צור מש"ס לפטור גיוס חרדים מצה"ל- יובא ביום ראשון הקרוב לוועדת השרים לחקיקה – וזאת לאחר ששרת המשפטים איילת שקד הניחה את ההצעה בפני ועדת השרים לחקיקה – כך נמסר ממזכירות הממשלה.

מי שלוחץ ובוחש על מנת להביא לפתרון המשבר הם השרים נפתלי בנט ואיילת שקד יחד עם השר דרעי מנסים לקדם את טויטת חוק הגיוס, כפי שנחשפה על ידי 'אקטואליק' בראשית השבוע.  אלא שליצמן עומד להם לרועץ, ומטרפד את הפשרה שכן הוא הציב מוקדם יותר תנאי להעביר את חוק הגיוס בשלוש קריאות ולא רק בקריאה טרומית. ליצמן יעלה במוצ"ש יחד עם חברי הכנסת של יהדות התורה למעונם של גדולי ישראל ויציג להם את המתווה החדש.

לפי הצעת הפשרה, חוק הגיוס יופקע אוטומטית במידה ולא יגיעו החרדים למספר המכסות.

מי שעוד מקשה על מתווה הפשרה הוא שר הביטחון ויו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן שיצא בהודעה חריפה בעקבות משבר הגיוס: "בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים. הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם. אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין. אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות. 'ישראל ביתנו' לא תוותר על שלושה עקרונות:

1.מי שהציב מלכתחילה את אולטימטום 'שלוש הקריאות' הוא האחראי על פירוק ממשלת הימין! לא יזמנו את המשבר. 'ישראל ביתנו' היא שותפה נאמנה בממשלת הימין, אך לא נוותר על העקרונות המנחים אותנו: ביטחון ואחריות. לא ננהל משא ומתן כשמצמידים לנו אקדח לרקה.

2.בנושא הגיוס מערכת הביטחון וצה"ל הם שייקבעו ולא המפלגות החרדיות. לא יעלה על הדעת שהצעת חוק כ"כ משמעותית, העוסקת בלב ליבו של צבא העם והחברה הישראלית, תלויה במועצת גדולי התורה בלבד ואת צה"ל אפילו לא שואלים. זה אבסורד. זה חוסר אחריות לאומית.

3.הקמתי במשרד הביטחון צוות מקצועי, שיכין את החוק הכי טוב למען צה"ל ועם ישראל. תנו לו לעבוד! זה נכון לצה"ל. זה נכון לחרדים. זה נכון לחברה הישראלית. 'ישראל ביתנו' ויתרה מראש על האג'נדה שלה והתחייבה לקבל את המתווה, שהצוות של משהב"ט וצה"ל מגבש. מחלוקת שמלווה את מדינת ישראל מיום הקמתה לא תיפתר בכפייה ובסחטנות, בתוך שבוע אחד.

אינני רוצה בחירות. חשוב שממשלות בישראל יכהנו עד תום הקדנציה, אבל יש לי אחריות לביטחון ישראל ולצה"ל ועל עקרונות אלו אינני מוכן להתפש

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.