מסדרון השלום ופארק האגרו-תעשייתי המשותף

מטרת הפרויקט היא ליצור תשתית כלכלית לשלום אזורי ובמרכזו הוקם במימון ממשלת יפן הפארק האגרו-תעשייתי ביריחו

שר החוץ היפני טארו קונו, שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, השר לשיתוף פעולה אזורי הירדני עמאד פאח'ורי ושר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאליכי נפגשו אמש בירדן לקידום מסדרון השלום ופארק האגרו-תעשייתי המשותף

הפגישה נערכה כהקדמה לביקורו של ראש ממשלת יפן שינזו אבה באזור השבוע, זאת לאחר סיום הנתק ביחסים בין ירדן לישראל והחזרת השגריר הישראלי לשגרירות בעמאן לפני כשבועיים

השר כהן עמד בראש משלחת שכללה נציגים ממשרד החוץ, משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד לשיתוף פעולה אזורי ומפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים

כיום בפארק האגרו-תעשייתי ביריחו פועלים 9 מפעלים, על פי התכנון המלא, הפארק יכלול 32 מפעלים שיעסיקו כ-5,000 עובדים

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "קידום אזור התעשייה הינו אינטרס של כל הצדדים לחיזוק הקשר, ולא רק במימד הכלכלי. המדיניות שלנו היא לתת הקלות היכן שניתן ולעשות את מירב המאמצים להעניק חיים תקינים לאלה שאינם מעורבים בטרור, אבל לא על חשבון ביטחון מדינת ישראל. קידום פרויקטים מסוג זה יחזקו את החוסן של הקהילות באזור ויהוו כלי מרכזי לשיפור איכות החיים כפרט וככלל המרחב כולו"

בהמשך למדיניות הממשלה והחלטותיה בתחום פיתוח שיתוף הפעולה הכלכלי ומימוש פרויקטים כלכליים שיתרמו בתחומי הרווחה והכלכלה ליציבות האזורית ולחיזוק ההתיישבות, נועדו אמש בירדן שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן הערב עם שר החוץ היפני טארו קונו, השר לשיתוף פעולה אזורי הירדני עמאד פאח'ורי ושר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאליכי וזאת במטרה לקדם שיתוף הפעולה המרובע בפרויקט ה-JAIP (Jerico Agro Industrial Park).

מטרת הפרויקט היא ליצור תשתית כלכלית לשלום אזורי ובמרכזו הוקם במימון ממשלת יפן הפארק האגרו-תעשייתי ביריחו, המייצא את התוצרת הפלסטינית של המפעלים באזור. על פי החזון, הצדדים רואים את אזור התעשייה כ"אבן שואבת" לתעשייה בשטחי הרש"פ וזאת בשל קרבתו לגשר אלנבי ולירדן, המהווה את נקודת הייצוא העיקרי של הרש"פ לעולם הערבי, ומדינות המפרץ בפרט. מעבר להיותו אזור תעשייה ייצרני, ייתכן ויהפוך למרכז לוגיסטי פלסטיני אשר ירכז סחורות המיועדות לשיווק לחו"ל וסחורות מיובאות טרם הפצתן בשטחי הרש"פ.

הפארק האגרו-תעשייתי מצוי בין העיר יריחו וכביש 90 המפותח בשלבים (בשלב זה הסתיים פיתוח שלב א' וצפויים להתחיל בפיתוח שלב ב'), וצפוי לייצר כ-2,000 מקומות עבודה ב-32 מפעלים בשלב א' אשר צפוי להסתיים ב-2020 (ו-5,000 מקומות עבודה בסיום שלב ב'). באזור התעשייה פועלים כיום 9 מפעלים, כאשר מפעל נוסף נמצא בשלבי הקמה מתקדמים. ביניהם מפעל למגבונים לחים, מפעל לייצור ניילון לאריזה, מפעל לקלייה ואריזת פיצוחים, מפעל למשקאות קלים ומפעל לייצור תמצית ותרופות מעלי זית.

מטרת הפגישה היא לקדם ולשדרג הפארק ולהפוכו למרכז לוגיסטי שיופעל באזור יריחו ויהיה מקושר באופן יבשתי לירדן, זאת באמצעות כביש המקביל לכביש 90 אל מעבר אלנבי. חשוב לציין כי על פי כל ההערכות המשותפות לכל הצדדים צפוי גידול משמעותי בנפח הסחורות שיעברו במעבר אלנבי. ישראל משקיעה מאמץ וממון לשדרגו בתיאום עם הירדנים והרשות הפלסטינית, בכדי שיתן מענה לפעילות הכלכלית הזו.

הפארק הוקם בהובלה של היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, בראשות אלוף יואב (פולי) מרדכי, שאמונה על פיתוח הכלכלה והתשתיות באזור יהודה ושומרון כחלק מתפיסת הביטחון הלאומי של ישראל. מתפ״ש פועלים בתיאום עם הקהילה הבינלאומית לקידום אזורי תעשיה, תשתיות אנרגיה ומים לפיתוח האזור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.