מסחר אוטומטי מול מסחר אנושי במט"ח

עולם שוק ההון הוא עולם מורכב מאוד, המופעל ברובו על ידי אנשים. בין אם אתם סוחרים בבורסה, ברוקרים, יועצי השקעות או כל מקצוע אחר מעולם שוק הון, התפקיד שלכם הוא בדרך כלל לגרום לכך שאתם או הלקוחות שלכם ירוויחו כמה שיותר כסף. אך מלבד האנשים המניעים את עולם שוק ההון, יש גם תחום שלם של מסחר אוטומטי, ובמילים אחרות – רובוטים הסוחרים בבורסה. בתחום של מסחר במט"ח, המסחר האוטומטי הוא מקובל למדי. בכתבה זו נפרט על אודות ההבדלים המרכזים בין מסחר אנושי למסחר אוטומטי בעולם המט"ח.

מה זה מסחר במט"ח?
התחום שנקרא מסחר במט"ח (מטבע חוץ) הוא תת תחום בתוך העולם העצום והמגוון הנקרא שוק ההון. למעשה המדובר במסחר המבוסס על שינויים המתרחשים בשערי החליפין של מטבעות מכל רחבי העולם. אם בחרתם להתמחות במסחר במטבע חוץ, זה אומר שאתם מאמינים שיש לכם את היכולת לדעת מראש בצורה מדוייקת ככל האפשר איזה מטבע יעלה בערכו ואיזה מטבע ירד. סוחר מט"ח איכותי שגם רוצה להרוויח כמה שיותר, צריך לדעת "לנבא" (או להעריך) בצורה טובה ולרוב מדוייקת מתי הדולר יעלה או ירד, מתי השקל יתחזק וכך גם לגבי הין, הקורונה, היורו, ולמעשה כל מטבע אפשרי. כמובן שכל מי שרוצה לעסוק בתחום של מסחר במט"ח, חייב להבין בתחומים רבים ומגוונים כגון כלכלה, תרבות, פוליטיקה של מדינות (ובעיקר המצב הפוליטי והמדיני בכל מדינה המשפיע על ערך המטבע), סטטיסטיקה וכמובן גם שוק ההון ועולם הבורסה. לעומת האדם הממשי אשר סוחר בבורסה במטבע חוץ, קיים גם "גוף" נוסף המתמחה במסחר במט"ח – "רובוט" אשר מבצע מסחר אוטומטי.

מסחר אוטומטי במט"ח
במקרה של מסחר אוטומטי, אין המדובר באדם ממשי אשר מבצע את הפעולות אלא במחשב המשמש כסוג של רובוט אשר קנה ומוכר על פי נתונים רבים. וכיצד עושה זאת הרובוט? באמצעות תוכנת מחשב המזהה עסקאות שונות, עליות וירידות של שערי מטבעות שונים, פעולות של סוחרים אחרים (אנושיים ורובוטים) ואין ספור נתונים המוזנים לתוכנה. ולבסוף, הרובוט מסוגל גם לקנות ולמכור בהתאם לנתונים שהוא גילה וניתח. באתרים ברי סמכא בתחום, כגון מט"ח 24 תוכלו לקבל תמונה רחבה יותר כיצד עובד רובוט המסחר הזה. מה שבטוח הוא שככל שהתוכנה של הרובוט היא איכותית, מפורטת ועדכנית יותר, כך הרובוט יבצע את הפעולות שלו בצורה טובה יותר. הנתונים המוזנים לתוכנה של הרובוט כוללים, בין היתר נתונים על מטבעות בעולם, על שינויים במצב הכלכלי במקומות שונים, אסטרטגיות מסחר מגוונות, יכולות חיפוש, סריקה וזיהוי של הזדמנויות שונות בשוק המט"ח ועוד. ומה אין לרובוט? רגשות כמובן.
בעוד על הסוחר האנושי משפיעים רגשות כגון פחד, תאוות בצע, שנאה או אהבה של סיכון וכו', לרובוט אין את כל הרגשות הללו והוא פועל על סמך הנתונים שהוזנו אליו בלבד! האם זה טוב יותר או פחות? על כך יש ויכוח כמובן… ההחלטות של הרובוט הן רציונליות לחלוטין הן בזמן המסחר והן בזמן ההכנות למסחר. יש לכך יתרונות רבים אך גם חסרונות. לרובוט אין "אינסטינקטים", "הרגשות של רגע" או מזל, כמו שיש לעיתים לבני אדם. כל אלה יכולים לגרום לסוחר האנושי להפסיד לא מעט אך לעיתים גם להרוויח בגדול, אפילו יותר מהרובוט.

אז מה עדיף? מסחר אנושי לגמרי שיש בו רק את הידע, הניסיון והרגשות של הסוחר? או שמא מסחר אוטומטי המתבצע על ידי רובוט מנוטרל מכל רגש וסוחר על פי הנתונים בלבד? כמובן שהתשובה לכך תלויה בצרכים, חזון ובאסטרטגיה של כל אחד ואחת. המחשב יכול אמנם למנף את היכולות האנושיות ולהכפיל אותם פי כמה וכמה (בזכות תוכנות משוכללות), אך אין לו את ה"ערך המוסף" שיש לסוחר בעל ניסיון וידע של שנים, ובוודאי לא את האינסטינקטים והמזל של הסוחר המנוסה. לעיתים ניתן גם לשלב וליצור רובוט אוטומטי הסוחר באמצעות תוכנה משוכללות, ולצרף לכך אדם אנושי המשגיח על הרובוט ומוסיף את הידע והניסיון שלו. כל אדם, סוחר, לקוח או חברה העוסקים בתחום המסחר במט"ח, צריכים להחליט מה הם מעדיפים, בהתאם לצרכים, לרצונות ולאופי שלהם – סוחר אנושי או רובוט אוטומטי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.