מסיגריות עד אקסטזי: תעשיית ההברחות הגיעה למגזר החרדי

תעשיית ההברחות לא פוסחת על המגזר החרדי: חרדים שהיו מכורים מספרים ל'אקטואליק' על הכסף הקל שעשו מהברחות סיגרים ומוצרי חשמל, וכיצד נגמלו. עו"ד המצוי בתחום "החרדים הם טרף קל לעבריינים"

כל אחד מכם שעובר ב"מסלול הירוק" של המכס בנמל התעופה בן גוריון, שער הכניסה לישראל, יכול להיות מבריח. המבריחים מחביאים במזוודה שבאמתחתם סחורות שחייבות במס. סיגריות, ביגוד, טלפונים ניידים, ועוד, תעשיית ההברחות מסתכמת כמידי שנה במיליוני שקלים.

בשנים האחרונות פועלים ברשות המסים על מנת למגר את התופעה ההולכת וחודרת גם לתוככי הציבור החרדי. ברשות עדים למגמה גוברת של ניסיונות של הברחת סיגריות במכולות, כאשר סוכלו מאות ניסיונות הברחה בהיקף כולל של כ-מיליוני חפיסות סיגריות. גם בתחום הטבק ישנה עלייה ובשנתיים האחרונות נתפסו שם עשרה משלוחים בהיקף כולל של כ- מאה טון טבק.

בחודש האחרון נעצרו בנתב"ג ארבעה חרדים בחשד לייבוא עשרות אלפי כדורי אקסטזי לישראל ובחשד למעורבות בהברחה. מסלול ההברחה תוכנן בתחילה לבלגיה, אך שם הם נתקלו במנגנון אבטחה בלתי חדיר, לפיכך הם המשיכו לשוויץ. עורך הדין מיקי חוב אומר בשיחה ל'אקטואליק' כי החשודים אותם הוא מייצג תושבי בני ברק, כלל לא היו מודעים לכך שמדובר בסמים מסוכנים. "אמרו להם שזה שעונים", הוא טוען.

חרדים במעבר הגבול בנתב"ג (צילום: פלאש 90)

 

עד כדי כך תמימים?

יש חלב יש חתול. המצב הסוציואוקונימי בציבור החרדי לא מזהיר. רוב החרדים לומדים בכוללים ולא מודעים לנעשה סביבם. הם לא קוראים ב"יתד" או ב"המודיע" על קרטלי הסמים שמפילים בפח אברכים תמימים. ואז מגיע מישהו ואומר "בא תעביר לי כך וכך שעונים". החרדי המצוי סבור שזו עבירת מיסים קלה. אלא שבמקרה הנוכחי הם העבירו במקום שעונים 32 אלף כדורי אקסטזי. "הם לא ידעו שזה אקסטזי, אמרו להם שזה שעונים", הוא טוען."הם חשבו שזה סתם עבירה מינורית של שעונים. גורמים בכירים בעולם הפשע שידלו אותם לבצע את ההברחה, ואיך אני יודע? "בהתאם לסגנון ולכמות". אין מצב שחרדים מבני ברק פועלים בשיטה של הברחות דרך בלגיה – שוויץ.

אתה מכירים חרדים שהתמכרו להברחות?

לא מעט.

גורם במשטרה עימו שוחחנו טוען כי אין "תופעה" של הברחות. אך לאחרונה החלו הסמים לחדור לציבור החרדי, ומשכך גם תופעת הברחות הולכת ומתרחבת וחודרת לכל עדה ואינה מבדילה בין חסידים לליטאים. עוד מוסיף הגורם, כי הבעיה העיקרית במגזר החרדי בכך שלא מסבירים לצעירים את חומרת המעשים והעונשים הצפויים להם באם יתפסו מבריחים סחורות במעברי הגבול מה שלפעמים יכול להגיע לשנים של מאסר.

א' בחור חרדי שהיה מכור (כהגדרתו) להברחות מספר ל'אקטואליק' על המניע שמאחורי הרצון להגיע שוב ושוב לעבר שערי שדה התעופה. א', מעיד בשיחה איתנו על ההתמכרות שלו להברחות. "חיפשתי קצת ריגוש בחיי האפורים. כסף לא היה חסר לי – אך הרצון לגזור עוד קופון מתחת לאף של אנשי רשות המסים היה זה שסחף אותי אל ההרפתקה".

ולא רק א', גם מרדכי ש.תושב בני ברק שהבריח לא מעט מוצרי חשמל  מספר לנו על תופעה דומה שהלכה והפכה במרוצות השנים להתמכרות. "היה חסר לי קצת מתח ואקשן. והחלטתי להתחיל לנסות להבריח. וכך הייתי עובר בטבעיות במסלול הירוק מבל להתרגש ומבריח כמויות גדולות של חומרי עישון ומכשירי סלולר וחשמל, עם הזמן ועם קצת עזרה אתה מפתח שיטות שונות ומשונות לבצע את המהלך הזה. נכון שיש פה כסף ולפעמים הרבה כסף, אבל בשביל בחור ישיבה מגיע שלב שהכסף כבר לא העניין -ואתה מתמכר לכל האקשן שמסביב, המתח של לפני "והאושר המזויף" של אחרי.

הברחת חפיסות סיגריות (צילום: מכס אילת)

 

כיצד הכל החל?

"זה התחיל אצלי ברגע של חולשה", הוא נזכר, "אני בא ממשפחה שאין לה אמצעים, ואתה מבין שיש פה הזדמנות לעשות "כמה שקלים" בצורה קלה ועל הדרך לטוס לחו"ל, אתה צריך להבין שבשביל בחור ישיבה שבחיים לא טס לחו"ל רק הפיתוי של "נשלם לך על הכרטיס"-  הוא כבר עולם ומלואו. אתה אומר לעצמך שסה"כ מדובר בלהעביר מזוודה קטנה, ובלי לחשוב הרבה אתה נופל לזה".

"הבעיה הכי גדולה", אומר מרדכי היא שכאשר ההברחה הראשונה עוברת חלק במסלול הירוק – אתה מרגיש מלך העולם ושאף אחד לא יכול עליך. בפעם השנייה והלאה אף אחד לא צריך לשכנע אותך, ואתה מחפש כבר איך לטוס ולהבריח. בפעמים הבאות אתה לומר את השיטה ואת האנשים שפועלים בתחום ועם הניסיון שאתה חושב שיש לך אתה מתחיל לפעול לבד ולעשות לפעמים כסף גדול במונחים של בחור צעיר", הוא אומר. "וכל זה בלי הרבה עבודה" .

הברחת סמים?

"אני אישית מעולם לא הסכמתי להעביר חומרים מסוכנים וסמים", הוא מדגיש.  למרות הפיתוי הרב והכסף הגדול, אין  לי ספק ששם המבריחים עושים את הבוכטות. אני מכיר צעירים מהציבור שלנו שהתחילו עם כמה פאקטים סיגריות, ומהר מאד נגררו לדברים מורכבים יותר שהדרך משם לכלא לפעמים תלויה בטיסה בודדת.

כיצד נגמלת?

הלכתי למכון גמילה שם עברתי סדרת טיפולים וסדנאות בליווי מומחים בתחום שפירטו באוזני את החומרה שבעניין וכי אני יכול להיגרר להברחות סמים ולהעביר את מרבית חיי בבתי הכלא .

תפיסת הברחת סלולר (צילום: רשות המיסים)

 

ואחרי ככלות הכל?

כיום, אחרי שנגמלתי מזה והבנתי שאי אפשר לבנות מזה עתיד לחיים, וכי כסף שבא בקלות הולך בקלות. זה לא דרך חיים ועם קצת תבונה ומבט קדימה אתה מבין שזה רק יביא לך נזק.

אם קורא אותנו מישהו שמבריח, מה ממליץ לו ? 

אני מרפרף על הכותרות שמבשרות באותיות קידוש לבנה על "החרדים שנתפסו" או "המשטרה פשטה על מאה שערים", ומרחם עליהם. אבל גם מבין אותם.  אנשים שיש להם ניסיון של שנים בתחום מפתים אותם בטיסות לחו"ל ופינוקים ואף פעם לא מסבירים להם את חומרת המצב – לו ייתפסו במעברי הגבול.  מדובר פה באנשים שמנצלים חולשות של בחורים תמימים, הם לא יפנו אליך אם יידעו שאתה בא ממשפחה מסודרת כלכלית, כיום אני לא מעביר גם לא לקרובי משפחה, למרות שלפעמים מדובר בחבילה תמימה או שקית בגדים, מעדיף לא לסמוך ולטוס בשקט ובשלווה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.