מסכינים לנשק חם? תסריט האימים של מערכת הביטחון

במערכת הביטחון חוששים כי הפיגועים האחרונים מבטאים מגמה של מעבר מאירועי טרור "עממים ומפוזרים" לאינתיפאדה "מתוכננת ומוקפדת". מנגד, בכיר באוגדת איו"ש טוען כי לא ניתן לקבוע בשלב זה האם מדובר במגמה או בצירוף מקרים

צירוף מקרים או מגמה? התחושות במערכת הביטחון עד להיום (חמישי) ב-14:00 בצהרים היו אופטימיות זהירה באשר לסיומו של גל הטרור האחון, לפחות בחלקו העיקרי.

העובדה כי לאורך 3 השבועות האחרונים פחת באופן דרסטי מספר "המפגעים הבודדים" ואירועי הדקירה היא הגורם המרכזי לתחושה המתוארת. גם פיגוע הירי המחריד בו נרצחו הרב יעקב ונתנאל ליטמן הי"ד לא שינה את ההערכה הרווחת, היות ובכירים רבים נטו לחשוב כי מדובר באירוע חריג שאינו קשור ל"אופנת" אירועי הטרור העממיים ברחובה של עיר.

שני הפיגועים הרצחניים בתל אביב ובגוש עציון שינו באחת את התחושות וההערכות השונות וכעת יש מי שמדבר על מעבר מהשלב "המפוזר והפרימיטיבי" של גל הטרור לשלב "המתוכנן והמוקפד שלו".

העובדה כי לפני מספר שבועות נספרו מידי יום אירועים רבים שגרמו למעט נפגעים בנפש באופן יחסי, לעומת הפיגועים "האיכותיים" האחרונים שגבו כל אחד שני הרוגים לפחות – הופכת את השבוע האחרון למבשר מגמה.

זירת הפיגוע בתל אביב. צילום: מוטי קרליץ - זק"א תל אביב
זירת הפיגוע בתל אביב. צילום: מוטי קרליץ – זק"א תל אביב

מנגד יש במערכת הביטחון מי שמסרבים להסיק מסקנות מהשבוע האחרון, ומתעקשים על כך שמדובר בצירוף מקרים.

"למען האמת קשה מאוד בשלב זה לקבוע האם מדובר במגמה או בצירוף מקרים. לכל היותר ניתן לספק ההערכה. רק בפרספקטיבה של שבועות ארוכים נדע היכן עומדים הדברים", אמר הערב בכיר באוגדת איו"ש לכתבים צבאיים.

יום של טרור רצחני בתל אביב וגוש עציון 

חמישה בני אדם נרצחו מאז שעות הצהרים בשני פיגועים שהתרחשו בתל אביב ובגוש עציון.

בשעה 16:45 מחבל פלסטיני הגיע ברכב מכיוון אלון שבות לצומת גוש עציון כשהוא חמוש בנשק מסוג עוזי. באותה שעה נוצר במקום פקק. המחבל ניצל זאת, עקף את כלי הרכב, תוך שהוא יורה לעברם. לאחר מכן הוא המשיך בנסיעה והתנגש – בכוונה או שלא – ברכב שבא מולו.

צוותי מגן דוד אדום שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותם של 3 אנשים כתוצאה מהירי: צעיר אמריקאי כבן 18 ופלסטיני שהיה בקרבת מקום ונפגע בשוגג. אזרח נוסף כבן 50 שפונה מהמקום במצב אנוש נפטר בבית החולים.

יתר הפצועים הגיעו לבית החולים שערי צדק בירושלים כשהם סובלים מפציעות קלות. בנוסף פונו מהזירה מספר נפגעי חרדה. הכוחות במקום השתלטו על המחבל ועצרו אותו.

כונן מד"א ד"ר מיכאל הרמן ופרמדיק מד"א ראם נעימי שהגיעו למקום סיפרו כי "סמוך למיניבוס ראינו מספר שני פצועים שוכבים, בהם צעיר כבן 18. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ולאחר ניסיונות החייאה נאצלנו לקבוע את מותו בשטח".

רפי אבא-שאול, מתנדב מד"א וזק"א, סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online על שראו עיניו: "זה קרה ממש ליד היקב. לפתע שמענו צרורות של יריות. לא הבנו מה קרה וירדנו מהר למטה. ראינו שהגיע רכב במהירות והתנגש בעוד רכב תוך כדי שהוא מבצע ירי לעבר מכוניות".

משה סוויל, סגן ראש המועצה האזורית גוש עציון, אמר: "מדובר באירוע מתמשך של יריות וניסיון דריסה. זה יום לא פשוט. הפעלנו פה את צוותי הרווחה. אנחנו יכולים לשער שחברון הוא אזור שמלא בהסתה, מלא ברצון של אותם מחבלים לפגע ביהודים השכם וערב.

"הם לא מבדילים בין דם לדם ופשוט רוצים להרוג כל מי שיש לו קשר לעם היהודי. המחבל מתל אביב חיפש את המתפללים, פה בגוש עציון חיפשו לפגוע בחיים השוקקים, באזור מלא בעשייה".

תיעוד דרמטי: כך השתלטו הלוחמים על המחבל בגוש הציון לפני זמן קצר

תיעוד דרמטי: כך השתלטו הלוחמים על המחבל בגוש הציון

‎Posted by ‎חדשות אונליין‎ on‎ חמישי 19 נובמבר 2015

https://www.youtube.com/watch?v=Zxa3PND0jkA

בשעה 14:00 הגיע מחבל לגלריה לתשמישי קושה בבית פנורמה בתל אביב, שם התקיימה תפילת מנחה. הוא החל לדקור את המתפללים, רצח שנים מהם ופצע אדם נוסף.

סרטון ראשוני מזירת הפיגוע בתל אביב:

https://www.facebook.com/News213/videos/783225055137572/

המחבל עצמו נוטרל על ידי שוטרים ועוברי אורח שהיו באזור. המחבל, שנפצע בינוני, הועבר לחקירת כוחות הביטחון שחוקרים אותו בשעה זו.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=DRhl_9-A4Pg

צפו: עדכון של פרופ רוני גמזו מנהל המרכז הרפואי ת"א איכילוב

וידאו: עדכון של פרופ רוני גמזו מנהל המרכז הרפואי ת"א איכילוב

‎Posted by ‎דיווח ראשוני – חדשות, מתעדכנים היום במה שמעניין מחר‎ on‎ חמישי 19 נובמבר 2015

נחום ברנשטיין סגן ראש סניף 'ירושלים' של איחוד הצלה שעבד בסמוך והגיע לזירה סיפר: "מדובר באדם שנדקר למוות בכניסה לבית כנסת במתחם בניין פנורמה ככה"נ לאחר שיצא מתפילת מנחה. למרבה הצער נקבע מותו בזירה. גבר נוסף נדקר בפלג גופו העליון ולאחר טיפול רפואי ראשוני שהענקנו לו בזירה הוא פונה בניידת טיפול נמרץ לבית החולים. יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה ערכנו סריקות בכל הקומות של המבנה בכדי לשלול הימצאות נפגעים נוספים".

בתוך כך, לפני זמן קצר פורסם כי ראאד מסאלמה, פלסטיני בן 36 תושב הכפר דורא שליד חברון ואב לחמישה, הוא המחבל שיצא היום (חמישי) לבצע את הפיגוע בבית פנורמה בתל אביב. בפיגוע נרצחו שני ישראלים בהם  האברך ר' אהרן יסייב הי"ד.

מסאלמה, ללא עבר ביטחוני, עבד במסעדה סמוכה לאצטדיון בלומפילד וקיבל אישור שהייה בישראל רק לפני ארבעה ימים.

הוא התגורר ביפו בתקופה שבה עבד במקום. מדובר בפעם הראשונה בשנים האחרונות בה פלסטיני ששוהה בהיתר בישראל יוצא לפגע בישראלים.

מסאלמה נחקר בזירת האירוע על ידי כוחות שב"כ ולאחר מכן נלקח לחקירה במשטרת מחוז ת"א.

במהלך בחקירתו סיפר על המניע שהוביל אותו לבצע את הפיגוע ואמר כי "כואב לו" על המצב של הפלסטינים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.