מסעדה הפתוחה בשבת לא תקבל כשרות

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום את הצעת החוק של חבר הכנסת אלעזר שטרן אשר ביקש לחייב הענקת תעודת כשרות גם לבעלי עסקים הפתוחים ביום השבת. {שבת כשרה}

בוועדי הכשרויות השונות, בהם גם ברבנות הראשית לישראל, לא מעניקים תעודת כשרות לעסקים הפותחים את שעריהם ביום השבת. הסיבה לכך היא בשל העובדה כי הם אינם נאמנים שהם אכן שומרים את הלכות הכשרות אם הם אינם שומרים על הלכות שבת.

חבר הכנסת אלעזר שטרן, (יש עתיד) הגיש הצעת חוק אשר ביקשה לחייב את הרבנות הראשית ךהעניק תעודת כשרות גם לבעלי עסקים הפתוחים בשבת, אך השרים החברים בועדה לענייני חקיקה, החליטו לדחות את הצעת החוק הקנטרנית מבית היוצר של יש עתיד.

בהסבירו את הצעת החוק שנדחתה היום בועדה טען ח"כ אלעזר שטרן כי "עלות מונופול הכשרות למדינת ישראל הוא 600 מיליון שקל בשנה. זוהי עלות המונופול ולא הכשרות. המונופול כולל שימוש של הרבנות בכשרות ככלי כפייה שלא בהקשר של הכשרות".

לדבריו, "תפקידו של מערך הכשרות הוא לאפשר לנו לאכול כשר – אבל בפועל הרבנות משתמשת בזה גם ככלי שמאפשר לה לכפות על בעלי העסקים דברים נוספים, דוגמת האיסור לחתן חתונות אזרחיות, האיסור לקיים מסיבות סילבסטר וגם החובה לסגור בשבת".

"אנחנו אומרים שיש פתרון הלכתי, ושאפשר לתת למסעדה כשרות בימי חול גם אם היא פתוחה בשבת", אמר שטרן שפירט כי "יש לזה תקדים. רבנות בצפון הארץ נתנה גם למסעדות שפתחו בשבת כשרות. הצעת החוק הזו ביקשה לאפשר לבעלי העסקים הפתוחים בשבת לקבל תעודת כשרות בימי חול".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.