מסע התנתקות • ב'פלג' מקימים מוסדות: "אנשים התדרדרו לטיפשות ילדותית"(האזינו)

שלוש שנים אחרי הפיצול הליטאי בהקמת עיתון 'הפלס': אנשי 'הפלג הירושלמי' מתנתקים ומקימים מוסדות עצמאיים לאחר שהממסד החרדי-ליטאי סירב להכיר בקבוצתו של הגר"ש אויערבך • יוסף פטרוב נאמנו של הגר"ש אוירבך תוקף: "אנשים התדרדרו מאכזריות לטיפשות ילדותית"

שלוש שנים אחרי הקמת עיתון 'הפלס' נדמה שב'פלג הירושלמי' בראשות הגר"ש אוירבך הפנימו כי בעקבות דחיקתם מחוץ למיינסטרים החרדי עליהם להקים מוסדות משלהם, ומאיומים עברו למעשים, ב'פלג הירושלמי' הכריזו בסדרת כינוסים על הקמת מוסדות חדשים לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ו.

במשך השנים הממסד החרדי-ליטאי המזוהה עם הגראי"ל שטיינמן, הגר"ח קנייבסקי ואתם מרבית מגדולי ישראל סירבו להכיר בקבוצתו של הגר"ש אויערבך ואף הדירו אותם ממוקדי הכוח החרדיים. בעבר הוקמה 'הועדה למען כבוד רבותינו' על מנת למפות ישיבות וסמינרים שרבניה מזוהים עם 'הפלג הירושלמי'.

כעת, כאמור החלו במחנה הרב אוירבך להיפרד ולהקין מוסדות עצמאיים, בשלב הראשון הכריזו על הקמת תלמוד תורה חדש בעיר בני ברק. בת"ת ייפתחו במקביל שמונה כיתות ובהם ילדים שלמדו עד היום בת"תים בבני ברק.

הת"ת הוקם בהוראתו הישירה של הגר"ש אוירבך, הרב אליהו טומבק המקורב לגר"ש אוירבך הוצב לכהן כמנהל הת"ת, כמפקח הוצב לכהן הרב איתמר מושקט.

גורם ב'פלג' ששוחח עם 'קוקר' אומר כי לא מדובר במוסד יחיד אלא במגמה שתלך ותתרחב בפתיחת מוסדות עצמאיים. מלבד הת"ת צפויים להיפתח ישיבה קטנה חדשה וסמינר חדש שיהיו מזוהים עם אנשי 'הפלג'.

בכינוס פנימי שקיימו אנשי 'הפלג' באולמי 'כליל מלכות' בבני ברק נשלח הרב יוסף פטרוב מקורבו של הגר"ש אוירבך לנאום ומתח ביקורת על אנשי 'דגל התורה' שלטענתו במוסדותיהם התנכלו לילדים המזוהים עם 'הפלג': "יש כל כך הרבה טיפשות בעולם, אנשים מתדרדרים מאכזריות לטיפשות ילדותית".

פטרוב סיפר מה הביא להקמתו של הת"ת: "מדי יום מגיעים סיפורים לראש ישיבה, למנהלי ת"תים במקומות הכי חזקים יש ניסיונות קשים, מנהלים עומדים בפני איומים תקציביים קשה. מנהלים שלפני כמה שנים היה קשה שישאלו שאלות משונות 'האם לעשות חופש ביום העצמאות', 'האם להכניס לימודים כאלה או אחרים' האווירה הייתה פשוטה ואף אחד לא שאל שאלות מהסוג הזה, אבל זה נהיה פרוץ מיום ליום".

פטרוב סיפר כי הרב אוירבך התבטא על הת"תים בבני ברק: "האם יש מקום שאפשר ללמוד שם? יש מקום שהכול בסדר שם? אצל הראש ישיבה ההקמה של החיידר הצלה של הדור, מקום נקי שיתחנכו בו רק לחינוך טהור". אמר פטרוב.

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  • "יש די מקום בגיהנום העליון והתחתון למי שמתייצב לגיוס השמד והניאוף" יהרג ואל יעבור!!!!
   "יש די מקום בגיהנום העליון והתחתון למי שמתייצב לגיוס השמד והניאוף" יהרג ואל יעבור!!!!
   "יש די מקום בגיהנום העליון והתחתון למי שמתייצב לגיוס השמד והניאוף" יהרג ואל יעבור!!!!

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 1. שלא יבלבל בשכל ויערב השקופה, לא תשב"ר ולא בתורת אמת ולא בכל החדרים הרציניים שאלו אם לא ללמוד ביום העצמאות, הסיבה המתקבלת היחידה היא שיש הצקות לילדי הפלג בחלק מהתלמודי התורה , אבל גם זה רק לאלו שמדברים על זה ומתגרים באחרים!

  אבי |
  הגב
 2. טוב מאד. מציע לקרוא לקהילה המתפתחת 'קורח ועדתו'…
  אפשר גם לתקן שכל התלמידים במוסדות ילבשו טליתות שכולן תכלת, להדגיש שמדובר ב'חינוך הטהור',
  'השקפה הטהורה', 'חוצפה לגדולי ישראל', 'מחלוקת שלא הייתה כמותה' וכו' וכו'.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. כרגיל ב'קוקר', כביכול כתבה אינפורמטיבית, למעשה כתבת 'דעה' או 'חוסר דעת'. אין שום בעיה היום לאנשי ה'פלג' להכנס למוסדות מכל סוג. ה'ועד לענייני חיות בית' הפך לבדיחה. אבל מה לעשות שהאווירה נעכרה בשל ה'טפשות' המתוארת בכתבה ואנשים מחפשים ללמוד באווירה נינוחה.

  יוסי |
  הגב
  • חחח, כמובן שאין להם בעיה להתקבל, מלבד לילדי נתי גרוסמן ישעיהו ווין יחיאל אונא, להמשיך?

   משה |
   הגב
 4. בא לקלל ונמצא מברך , הכתב שלכם ולא בחכמה חשב שהוא מביא כתבה מזלזלת במרן הגר"ש שליט"א אלא שאינו מבין שלבנות מוסדות על טהרת הקודש זה דרך התורה. אולי לימדו אותו בחצרות בני ברק שרק לנסות ולא בהצלחה להרוס מוסדות זה הדרך.

  רבינא |
  הגב
 5. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה! צאו לנו מהוורידים!

  חיים |
  הגב
  • צריך לשמור את התגובה הזו ולהראות אותה לכל המגיבים מהזן הבניברקי כשירצו להכניס את ילדיהם למוסדות הללו.

   יוסי |
   הגב
   • אין מצב שאדם בן תורה ליטאי ירצה להתאבד ולהגניס את בנו לכזה מוסד

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
    • אתה מדבר ממש כמו הסיתרא אחרא
     יישר כוח

     משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
     הגב
     • איזה בושה ל"מדינת ישראל השמד והניאוף" במקום להתעסק עם הטרור הערבי, הם מתעסקים ורודפים אחרי הצדיק יסוד עולם מגדולי הדור, הצדיק הגאון הרב ברלנד שליט"א, עלילת דם, בגדר של שנאת ע"ה לתלמיד חכם כמ"ש בחז"ל, "גדולה שנאה ששונאים עמי הארץ לתלמידי חכמים משנאה ששונאים עכו"ם לישראל" (פסחים, מט ע"ב) ושם אמר רבי עקיבא שכשהיה 'עם הארץ' אמר: "מי ייתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור", לא ככלב! אלא כחמור! ללא שום הנאה! רק להזיק! מה שרואים גם בזמנינו כך אצל הציונים האפיקורסים. השנאה הקשה ביותר היא בגלל הקנאה, כי מול האמת קשה להתמודד. כל ע"ה יודע שהאמת היא אצל הת"ח, וקשה לו להכחיש, אז מתבטא בשנאה, והוא כביכול מנסה למצוא בת"ח את הפירצה כדי לקרוא תיגר עליו. הגמרא (פסחים מט:) לא ישא בת עמי הארץ מפני שהן שקץ, ונשותיהן שרץ, ועל בנותיהן הוא אומר (דברים כז, כא) ארור שוכב עם כל בהמה וגו' ודו"ק.

      בושה וחרפה למנהיגי מדינת ישראל הרשעים המשומדים והרוצחים, שבמקום לעצור את הטרור הערבי, מתעסקים ומבזבזים משאבים ואנרגיות יקרות לרדוף אחרי יהודי מבוגר על לא עוול בכפו כלל וכלל, אבל באמת אין זה כל כך פליאה, בגלל שזה מדינה שראש ממשלתה ורבה הראשי נכנסים לכלא, ושר הכלכלה בוגר הכלא, מה פליאה על החלפת סדרי העדיפויות? פשוט מאוד מדינה של עולם שלישי… אני בטוח שהרב ברלנד שליט"א זכאי לגמרי, אין לי שום ספק בכך, כמו עובדה שההאשמות נגד הרב פינטו שליט"א לאט לאט מתבררות כלא נכונות, והעובדות מדברות בעד עצמן, עצוב מאוד שככה הם גורמים לרב גדול בישראל שצריך לברוח כך מכת הציונים הארורים ימ"ח, ברור לי כשמש בצהרים שהציונים חשודים שירדפו אחריו להרגו ח"ו. זה מזכיר לי בדיוק הרדיפות של פלג הבניברקי המשומדים מזרע עמלק, נגד מרן הצדיק הגאון רבי שמואל אוירבך שליט"א. העיקר לא לפחד כלל לומר האמת. הם לא חייבים לדעת לאן הוא נעלם. הפח נשבר ואנחנו נמלטנו … ד' ית' יהיה בעזרו של צדיק יסוד עולם. לא נותר לנו אלא להתפלל שאלו הימים יהפכו לששון ושמחה והאמת והשלום אהבו.

      משתמש אנונימי (לא מזוהה) |