מסר של רגיעה? השגריר הטורקי ננזף

בעוד ישראל רומזת שהעבירה לטורקיה מסרים בניסיון להרגיע את הרוחות – נזף מנכ"ל משרד החוץ בנציג הרשמי של המדינה

ישראל אולי העבירה מסר לטורקיה שאחרי ההתבטאויות הקשות של הנשיא ארדואן והתגובה הישראלית, הפרשה הסתיימה, אבל בפועל נראה שהיא נמשכת.

מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם קיים שיחת נזיפה עם השגריר הטורקי בישראל קמאל אוקם והבהיר לו שבירושלים לא מוכנים לשמוע השמצות כמו של הנשיא ארדואן.

הוא הבהיר לנציג הטורקי שבירושלים זועמים על דבריו הקשים של הנשיא והוסיף כי ישראל היא הדמוקרטיה היחידה באזור – ומתקפות כאלה פוגעות ביחסים בין המדינות, שעדיין לא חזרו למסלולם, חרף הסכם בין ישראל וטורקיה.
במקביל, תקף השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן את הדברים שהשמיע הנשיא הטורקי. "דברי ארדואן חסרי כל שחר ואין להם בסיס במציאות".

"לצערי, אמירותיו לגבי ירושלים והר הבית הן אמירות מלבות אש, הפוגעות בביטחון תושבי ירושלים והמבקרים בה", אמר השר ארדן.

כזכור, בפגישה שקיים עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה באיסטנבול, הוא טען כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי בהתנהלותה מול הפלסטינים.
"העולם צריך לצאת באופן נחרץ נגד ישראל ולהוקיע את הפשעים שהיא מבצעת. הם לא יכולים להתחמק מעונש", טען נשיא טורקיה.

הוא הוסיף כי יש צורך לפנות לכל העולם המוסלמי בקריאה "לפעול כדי למנוע את ייהוד ירושלים".

אמש גם מתח ארדואן ביקורת חריפה על ישראל וטען כי "כל יום בו ירושלים תחת כיבוש הוא עלבון עבורנו". לטענתו המדיניות של ישראל כלפי הפלסטינים "גזענית, מפלה ומזכירה משטרי אפרטהייד".
במשרד החוץ אמרו בתגובה כי "מי שמפר זכויות אדם בארצו באופן שיטתי, שלא יטיף מוסר לדמוקרטיה היחידה במרחב. ישראל שומרת באדיקות על חופש פולחן מלא ליהודים, מוסלמים ונוצרים ותמשיך לעשות זאת חרף השמצות חסרות שחר".