מסתמן: הדיון על חוק מע"מ אפס ידחה לסוף דצמבר

לקראת ניצחון חרדי? מסתמן: הדיונים בוועדת הכספים על הצעת החוק יופסקו כעת ויתחדשו בתחילת מושב החורף עם הסכמה לדיון מהיר מצד האופוזיציה

האם הדיונים הממושכים במע"מ בשיעור אפס המתקיימים במהלך הפגרה יופסקו? ל"גלובס" נודע כי בשעות האחרונות נרקמת הצעת פשרה בין משרד האוצר לבין המתנגדים לחוק להפסקת הדיונים עד תחילת מושב החורף של הכנסת (26 cאוקטובר) והסכמת המתנגדים לדיון מהיר בהצעת החוק במהלך השבוע הראשון של המושב. את ההצעה העלו המתנגדים לחוק ונכון לעכשיו מתנים אנשי האוצר את הסכמתם בכך שכל חברי האופוזיציה המתנגדים לחוק יסכימו למתווה זה.

המשמעות בפועל של הצעה זו היא שוועדת הכספים שדנה בנושא בשבועיים האחרונים, ללא התקדמות משמעותית, תפסיק את הדיונים, ובשבוע הראשון של מושב החורף הדיונים יתחדשו ללא דיון מעמיק בכל אחת ממאות ההסתייגויות שעוד נותרו לחוק. גורמים המעורים בנושא מוסיפים כי במקרה שתושג הסכמה צפויה ועדת הכספי לסיים את הדיון תוך שבוע כאשר בשבוע השני של מושב החורף תוכל הצעת החוק להתקדם לקריאה שניה ושלישית בכנסת.

נציין שאם אכן כך יהיה, החוק יוכל לעבור בתחילת חודש נובמבר ועל פי הצעת החוק והמועדים שנקבעו בה, תיכנס הטבת המע"מ לתוקפה 45 יום לאחר מכן לאחר שהשמאי הממשלתי הראשי יגבש באופן סופי את טבלאות המחיר למ"ר דירתי בכל איזור בארץ על פי סעיפי החוק שאושר, כלומר לקראת סוף דצמבר 2014.

דיוני ועדת הכספים בנושא מע"מ בשיעור אפס שהיו אמורים להתקיים היום (ה') טרם החלו בעקבות הצעתו של ח"כ גפני לאוצר. נזכיר שלאורך כל הדיונים האחרונים בהצעת החוק לא נרשמה כל התקדמות ממשית כאשר חברי האופוזיציה המשיכו לתקוף את החוק ולדון ארוכות בכל אחת מההסתייגויות. גורמים שונים כבר מתחו ביקורת על ההתנהלות זו של חברי ועדת הכספים, בין היתר אמר שר האוצר, יאיר לפיד, בשבוע שעבר כי "בשבועות האחרונים הפך השיח סביב החוק לקרקס. במקום להתעסק בדיור, בשירות צבאי, בדור שלם שקורס ומרגיש שאין לו סיכוי לקנות דירה, עוסקים בפוליטיקה ובגימיקים".
חדש: באפשרותכם לסמן קטע מהמאמר ולשתף רק אותו. סמנו קטע ושתפו.

במקביל טען חבר הכנסת גפני לפני מספר ימים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר שהוא מתנגד לחוק, אמירה שעוררה סערה בוועדת הכספים והמערכת הפוליטית אך במקביל באוצר הכחישו זאת וטענו כי ראש הממשלה תמך ועדיין תומך בהצעת החוק.

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) אישר כי המגעים מתקיימים עם האוצר והוסיף כי "אנחנו לא נוותר על ההתנגדות לחוק אבל אין עניין למשוך הדיונים על חשבון הפגרה. יש מגעים בנושא וטרם התקבלה החלטה".

[alooma ref="23ca2306f05bf1d55ee64741458d411e.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]
הקרקס יפסק? צפו בחכי"ם החרדים מחוללים מהומה בועדת הכספים. צילום: אבי שיף

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.