היום שהיה: ישיבת הממשלה האחרונה • הבלאגן עם יו"ר הכנסת • ומה הקשר בין המו"מ הקואליציוני לאפיפיור? התשובה בפנים עפ"י הסטטוס של לפיד

בנימין נתניהו ראש הממשלה פתח היום (ראשון) את ישיבת הממשלה האחרונה לקדנציה בחלוקת שבחים לרוב לחברי הממשלה היוצאת: "אלה היו ארבע שנים של עשייה רצופה, של הצבת יעדים והשגת יעדים. אני חושב שבפרספקטיבה של זמן, הממשלה הזו תיזכר כאחת הממשלות שהשיגה יותר הישגים כמעט מכל ממשלה אחרת בתולדות מדינת ישראל. ההישגים הם רבים, הם חובקי עולם, הבאנו את מדינת ישראל למצב שהיא בטוחה יותר, משגשגת יותר, מתקדמת יותר בכל התחומים שעסקנו בהם. אני חושב שזו הייתה המטלה הראשונה שלנו; להביא את המדינה למצב טוב יותר ממה שקיבלנו אותה", אמר נתניהו.

על תיק החוץ השמור לליברמן ע"י רה"מ, הגיב ליברמן לראשונה ואמר: "היו תקופות שבהן ראש הממשלה החזיק 7-8 תיקים. קדנציה שלמה הוחזק תיק הביטחון, מדוד בן גוריון לאהוד ברק. יש הרבה דוגמאות. אני לא חושב שיש משהו חדש שראש הממשלה החזיק בתיק החוץ למשך כמה חודשים".

הקרב הגדול הוא בין נתניהו לריבלין, וכאבי הראש שיהיה לו מצד בכירים ממפלגתו כמו דנון וחוטובלי.

הבלאגן הגדול שנוצר הוא בעיקר בין נתניהו לריבלין, כשראש הממשלה התקשר אמש (מוצ"ש) לרובי ריבלין והודיע לו כי כנראה שח"כ יולי אדלשטיין יכהן כיו"ר הכנסת בממשלה הבאה. לדברי גורמים בכנסת, "ריבלין כבר הבין מה קורה. ואמר כי הבין שנתניהו החליט להדיח אותו". עם זאת, הוסיפו הגורמים: "ריבלין הוא בעל זכויות ציבוריות רבות ומעמד ציבורי משמעותי. ההתנהלות שלו כיו"ר כנסת הייתה לטובת בית המחוקקים והדמוקרטיה, זו גם הבעיה של נתניהו איתו. ייתכן מאוד שנתניהו יילחץ מההד הציבורי שייגרם מהכוונה להדיח את ריבלין ויחזור בו ברגע האחרון".

עוד אומרים לציטוט חברי כנסת דני דנון וציפי חוטובלי כי לא יתכן ש"יש עתיד" ו"הבית היהודי" יקבלו את כל הכופתאות וכל מבוקשם, בשעה שלהם חברי הכנסת מהליכוד שנבחרו ברוב של חברי הפריימריז, והם יהיו כעת בתחתית הרשימה בלי שום תפקיד בכיר כזה או אחר.
אין ספק שלנתניהו יהיה קשה מאוד להתנהל בין חבריו מהליכוד, מאשר בין "יש עתיד" של לפיד ו"הבית היהודי" של בנט.

מצב הרכבת הממשלה, על פי הדיווחים, הינו עדיין בהתקדמות איטית ומרחק רב מסיכום, כך ע"פ גורמים ביש עתיד המסכמים את מצב השיחות הקואליציוניות מול הליכוד ביתנו.
לאחר דיון לילי ממושך, התחדש בשעות אחר הצהריים הדיאלוג הפוליטי, וזה נסוב לעת עתה, על פי אותם גורמים, במתווה השוויון בנטל. "המשא ומתן רחוק בשלב זה מסיכום. זה מתקדם כעת מאוד לאט", אמרו. "רק בשלב מאוחר יותר נגיע למספר השרים ולחלוקת התיקים".
לאור המשבר, שישה ימים לפני תום המועד להרכבת הממשלה, ייפגשו בשעה 22:00 יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הפגישה תיערך בשעה 22:00 בלשכתו בירושלים וידונו בה במשא ומתן הקואליציוני.

לעומת זאת בתנועת ש"ס כבר מרימים ידיים ומוכנים לילך לאופוזיציה לוחמנית, ולראיה אריה דרעי כותב היום בדף הפייסבוק שלו:
"יש שעה שבה אני חש כי עלי לשמש פה למאות האלפים ששלחו אותנו לכנסת, עלי לומר בקול את שהם חשים, חובתי אליהם קודמת לטובתי האישית. אינני מדבר על פוליטיקה, אלא על ערכים, חזרתי לחיים הציבורים מתוך מטרה לאחד, האמנתי תמיד ואני מאמין גם היום, כי באחדות אפשר להשיג כל מטרה בלי לפגוע באיש".

עוד הוא כותב: "אנחנו עדים למצב אבסורדי בו ניתן להחרים ציבור שלם, מצב בו תנועות פוליטיות חוקיות במדינת ישראל יכולות להצהיר בריש גלי כי שני מיליון אזרחים במדינת ישראל מוחרמים מבחינתם, סתם כי כך דורש מאזן הנוחות שלהם. החרמה של ציבור אסור שיהיה לה מקום בישראל, אסור לתת לה יד, היום מחרימים חרדים, מחר יחרימו ערבים, מתנחלים, עולי חבר המדינות".

לסיום הוא פונה לראש הממשלה נתניהו ובהתקפה ישירה הוא אומר: "לא תוכל לרחוץ בנקיון כפיך, אמרת פעם ובשעה גורלית לא פחות, שאתה בן של היסטוריון וככזה אתה רואה דברים אחרת, אין לי ספק שההיסטוריה תשפוט ובחומרה את מי שנתן ידו למצב הזה, נכון, תירוצים ישנם למכביר, אילצו אותך אמרת, אפילו טרחת לגנות, אבל אלו תירוצים שאינם שורדים את מבחנה המחמיר של ההיסטוריה, במבחן התוצאה, שני מיליון איש, כולם אזרחי ישראל השנייה, ישראל של השכבות החלשות, ישראל של אלה שלא מתחילים את החודש וגם של אלה שלא גומרים את החודש, כולם יוותרו ללא ייצוג בממשלה המתוכננת, כל אלה רואים איך אתה, ראש הממשלה שלהם, נותן ידך להחרמתם. מנהיג אחראי והגון צריך לומר בקול צלול, לא אתן ידי להחרמות ויהי מה, לא אתן ידי לפסילה מראש של ציבורים במדינת ישראל, האשמה הבלעדית רובצת ותרבוץ לפתחך לא תוכל לחמוק מאחריות".

גורמים בתנועת ש"ס אומרים ל"קוקר" כי כששמע מרן הרב עובדיה על הממשלה המסוכנת שקמה והולכת להיות באופן סופי בכה ואמר אמר כי "נתניהו משיב לנו רעה תחת טובה".

לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב:
בערוץ 2 נחשף כי הברית המוזרה בנט- לפיד מצמיחה דברים שלא נעשו מעולם, זאת בעקבות הדיבורים בימים האחרונים כי לפיד מסרב לקבל את תיק האוצר, כתבת ערוץ 2 רינה מצליח דיווחה כי נפתלי בנט נסע במיוחד למקום מגוריו של יאיר לפיד ונסע הלוך וחזור לאנשי המו"מ וחזר משם שוב ללפיד, והכל עשה בכדי שחברו לפיד יסכים לקבל את תיק האוצר.

ומה כתב לפיד בפייסבוק שלו? "לילה אחרי לילה נמשך המשא ומתן, מתח, עצבים, כולם על הקצה, העייפות הופכת להיות גורם מכריע, כל חמש דקות יש ספין חדש. למה אי אפשר לגמור את זה כבר? כמה זמן לוקח לבחור אפיפיור?"

מי האפיפיור? טקבקו!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.