מסתמן: משפטו של הרב יאשיהו פינטו ידחה

מוסיף להיות קשה מצבו של ראש מוסדות 'שובה ישראל', הרב יאשיהו פינטו. בעקבות המצב: משפטו של הרב שהיה אמור להיפתח בעוד כחודש – ידחה

דאגה בעקבות ההידרדרות במצבו של ראש מוסדות 'שובה ישראל' באשדוד, הרב ישאיה פינטו. חסידיו ממשיכים להתפלל לרפואתו כל העת, כאשר במוסדות 'שובה ישראל' נערכות משמרות תהילים 24 שעות ביממה.

הרופאים בבית החולים במנהטן שבו מאושפז הרב מסרו כי עוד השבוע יכנס הרב פינטו לסדרת טיפולים כימותרפיים אגרסיביים כדי להתמודד עם המחלה הקשה בה לקה.

בתוך כך, בעקבות המצב הקשה צפוי להידחות משפטו של הרב שהיה אמור להיפתח בעוד כחודש. פרקליטי הרב נמצאים בקשר רציף עם התביעה שמסרה כי תתחשב במצב.

כזכור, פרשת הרב והניצב ידעה תפניות רבות, כאשר במהלכה ביקשו חלק מפרקליטי הרב לפרוש מייצוגו בשל ראיונות שקיימו מקורביו.

בבקשה להשתחרר מייצוגו של פינטו כתבו הסנגורים כי הם "ליוו את הנאשם מתחילת חקירתו, וייצגו אותו במגעים שנוהלו עם היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה והמחלקה לחקירת שוטרים, שהבשילו להסדר שנחתם אם הנאשם. עורכי הדין מבקשים בזאת את רשותו של בית המשפט להשתחרר מייצוגו של הנאשם".

הסנגורים ציינו עוד כי עורכי הדין אייל רוזובסקי ובת חן ליפסקי ימשיכו לייצג את הרב פינטו "ואם יתיר בית המשפט הנכבד לסנוגרים להשתחרר מהייצוג לא תיגרם כל דחייה במהלך המשפט".

זוהר, בלכר ומזור אינם חושפים את הסיבות לבקשתם להתפטר מהייצוג של פינטו ואולם להערכת גורמים המכירים את הצדדים הרקע להתפטרות הם הראיונות שנתנו בכלי התקשורת לאחרונה רעייתו של הרב ואחיו וזאת בניגוד להוראה מפורשת והסכמה מפורשת במסגרת הסדר הטיעון לפיו הרב פינטו ומקורביו לא יתראיינו לכלי התקשורת.

נציין כי לאחר החגים, ב-20 באוקטובר עתיד להתקיים דיון בעתירת התנועה לאיכות השלטון בבג"ץ במסגרתה היא מבקשת לבטל את הסדר הטיעון שנחתם עם הרב ויומיים לאחר מכן עתיד להתקיים דיון הקראת כתב האישום והצגת הסדר הטיעון בתיק הפלילי כנגד הרב.

להערכת גורמים שונים בתיק, בין עורכי הדין ממשרד גולדפרב זליגמן והרב פינטו נתגלעו מחלוקות על רקע הפרות נוספות שעלולות להיות להוראות הסדר הטיעון עד לקיום הדיונים הפרשה.

לפני מספר חודשים החליט ‎‎היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להגיש כתב אישום נגד הרב יאשיהו פינטו בעבירות של מתן שוחד לתנ"צ אפרים ברכה, בסכום של כ-400 אלף שקל, הצעת שוחד בסכום דומה נוסף ושיבוש מהלכי משפט. ‏ כזכור, תנ"צ ברכה עדכן בשעתו את מפקדיו בזמן אמת על הצעת השוחד שקיבל, ובהנחייתם פעל מול הרב פינטו לצורך איסוף ראיות בחקירה זו.‏

כתב האישום יוגש במסגרת הסכם שנחתם עם הרב פינטו, בו נקבע כי הרב יודה ויורשע בכל עובדות כתב האישום. בנוסף, הרב פינטו התחייב בהסכם לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירת ניצב מנשה ארביב והסכים כי מח"ש והפרקליטות יעשו כל שימוש שימצאו לנכון בחומרי החקירה שהועברו מטעמו למח"ש. ‏

לעניין הטיעונים לעונש הוסכם כי המדינה תדרוש כי יוטל על הרב פינטו עונש של שנת מאסר בפועל, ובנוסף עונש של מאסר על-תנאי, קנס כספי בסכום משמעותי וחילוט כל הכספים שנתפסו.

לאחר פרסום ההסכם עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בבקשה כי יורה לפרקליט המדינה, לפרקליטות המדינה וליועץ המשפט לממשלה לחזור בהם מחתימתם על הסדר הטיעון עם הרב פינטו ולמצות עמו את הדין על מעשיו. לחלופין, מבקשת התנועה לאיכות השלטון מתן צו על-תנאי אשר יורה לפרקליטות, לפרקליט המדינה וליועמ"ש למצות את החקירה כולה, כולל חקירת כלל המעורבים בה, קודם להקראת כתב האישום שגובש בין הצדדים במסגרת הסדר הטיעון וטרם הכרעת הדין בעניינו של הרב. זאת, על מנת להבטיח את בחינת כדאיות ההסדר ומהימנות גרסת הרב, בשלב שבו פרקליט המדינה עוד יכול להפעיל את סמכותו, מכוח ההסכם והדין, לביטול ההסכם כולו, ככל שימצא כי הרב לא עמד בתנאיו.

כך או כך, העקבות הסיטואציה הבעייתית שנוצרה מסתמן כי המשפט ידחה למועד בלתי ידוע.

ראיון שהתקיים בניגוד לעמדת הפרקליטים. צפו ברבנית פינטו מדברת לראשונה (באדיבות רשת)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.