מסתמן: תקיפה בסוריה ביומיים הקרובים

הכינו את ערכות המגן, לכל מצב שלא יהיה: "אנחנו מוכנים לצאת לפעולה אם תינתן הפקודה", הצהיר אאמש (ג') שר ההגנה האמריקני. דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר גם הוא כי מתקפה היא לא שאלה של 'אם', אלא 'מתי'. "השאלה היא איננה האם המשטר הסורי אחראי לשימוש בנשק כימי, אלא מהי התגובה ההולמת להפרה בוטה של נורמות בינלאומיות", אמר קרני, למרות שנשיא ארה"ב אובמה עוד לא קיבל את ההחלטה הסופית.

כלנשיא יהיה מה להודיע הוא ימסור הודעה, אמר הדובר, והוסיף כי ניתן לצפות לנאום לאומה האמריקנית לפני או במקביל לפתיחת המתקפה נגד אסד. דיווחים שונים מעלים כי התקיפה תכלול תכנית של הפצצת עשרות מטרות באמצעות טילי שיוט, שישוגרו ממשחתות ויתכן שגם מצוללות אמריקניות הנמצאות כבר בים התיכון. בין המטרות בסיסי חיל אוויר סוריים, אתרי פיקוד ושליטה ואתרים לאחסון נשק קונבנציונלי.

ההערכות כרגע בארה"ב ובשאר המדינות החברות בקואליציה התומכת בתקיפה דחופה בסוריה – הן כי זה יקרה ביומיים הקרובים.

הנשיא אובמה, מזכיר המדינה קרי, שר ההגנה הייגל ובכירים נוספים בממשל ממשיכים לטוות קואליציה בינלאומית רחבה שתתמוך במתקפה. כמו כן הם מעדכנים ומתדרכים נציגי הממשל בכירים בקונגרס. רשת NBC דיווחה כי יתכן שהמתקפה תחל כבר מחר – ותימשך שלושה ימים. לפי הערכות אחרות, המתקפה צפויה רק בשבוע הבא, אחרי שיסיים צוות הפקחים של האו"ם את שליחותו בסוריה והנשיא אובמה ישוב מוועידת ה-G-20 ברוסיה.

ארצות הברית אינה לבד במערכה. לצידה עומדות גם מדינות העולם, וכך, ככל הנראה, מתגבשת קואליציה לקראת תקיפה אפשרית. אל הנשיא האמריקני אובמה הצטרף אמש גם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהבהיר כי אמנם יש לתקוף, אך לעשות זאת בצורה זהירה, שלא תבעיר את האזור. "מה שאנו רואים בסוריה הם מראות מזעזעים של מוות וסבל בגלל השימוש בנשק כימי על ידי משטרו של אסד, ואנו לא יכולים לתת לזה להמשיך לקרות. כמובן שכל פעולה תצטרך להיות חוקית וספציפית כדי למנוע שימוש עתידי של נשק כימי", אמר קמרון, לצד דיווחים שהתקבלו על משחתות בריטיות שכבר ממוקמות מול חופי סוריה. אל קמרון הצטרף נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שאמר כי ארצו מוכנה "להעניש" את אלה שהשתמשו בנשק כימי נגד חפים מפשע בסוריה. "אני אומר כאן, בנחישות ההכרחית, כי הטבח הכימי בדמשק לא יכול להישאר ללא תגובה. צרפת מוכנה להעניש את מי שקיבל את ההחלטה להרוג חפים מפשע", הודיע.

הביקורת על משטר אסד מגיעה לא רק מהמערב. שר החוץ של סעודיה, סעוד אל פייסל, אמר כי "המשטר הסורי איבד את הזהות הערבית שלו ואינו שייך באף צורה לתרבות הסורית, שהייתה תמיד לב הערביות".

בישראל, ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ שלחו מסר ברור לנשיא אסד: כל נשק שיופנה כלפי ישראל יזכה לתגובה חריפה. הקבינט הביטחוני יתכנס היום (ד') לדיון בעניין. "נדמה כי כעת העולם הנאור מבין מול אילו כוחות הוא ניצב: רשע שמתחיל בטהרן ממשיך דרך דמשק ומתבסס בביירות", אמר הרמטכ"ל בני גנץ והוסיף כי ישראל לא תוכל להחריש אם אזרחיה יותקפו בטילים: "היום, עוד יותר מתמיד, ניצבת חומתנו מבוצרת וחסינה כחומת ברזל. לא נבקש ולא נעודד רוחות מלחמה באזורנו ובקרבנו, אך צה"ל יממש את חובתו להגן על אזרחי ישראל ככל שיידרש".

השר לענייני מודיעין לשעבר, דן מרידור, הסביר כי "ראש הממשלה לא אמר אתמול שנגיב במידה וניפגע, אלא שנגיב גם אם נזהה ניסיון לפגוע בנו". בראיון לגלי צה"ל הוסיף מרידור כי "אסד צריך להבין שאם הוא חושב שהוא יכול להגיב נגד ישראל, הוא מסכן את עצמו בעליית מדרגה – סיכון אמתי לו ולמשטרו". מרידור התייחס גם למטרות הצפויות של תקיפה האמריקנית בסוריה. לדבריו, "חציית הקו מצד אסד היא הסיבה לפעולה אמריקנית. הם לא רוצים לעשות זאת על ידי כיבוש או כניסה רגלית, אלא על ידי תקיפה ממוקדת מרחוק. המטרה היא עצירת הנשק הלא קונבנציונלי, לא עצירת המלחמה בסוריה".

צילום: פלאש 90

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.