מס על דירה שלישית? מקלב נלחם

האוצר החליט להכניס לחוק ההסדרים את הטלת תוספת המס לבעלי דירה שלישית ויותר, מה שמביא להתנגדות גורפת בקרב האנשים שמחזיקים דירה שלישית.

מתווך חרדי במודיעין עילית עמו שוחחנו מסביר לנו כי ברגע שההצעה תתקבל מחירי הדירות ירדו, " אין כאן ספק, זו בשורה גדולה עבור הזוגות הצעירים ללא דירות." יכנוס לשוק אלפי דירות, משקיעים רבים יגנזו את החלום וימהרו להיפטר מהדירות".

ואילו, ח"כ אורי מקלב מסביר את הבעייתיות הרבה שישנה בהחלטה זו. לדבריו, המהלך הזה הינו רטרואקטיבי, פוגעני ולא ישר שכן הוא בא לפגוע בבעלי דירות קיימים, שכבר קנו דירה שלישית, לקחו ע"ח משכנתא ותכננו על בסיס זה את המשך עתידם הכלכלי, כאפיק השקעה סולידי ושקט, ביטחון עתידי לימי הפנסיה או עזרה לילדיהם, אין זה הגון לפגוע פגיעה למפרע במהלך שנעשה כשורה וכעת נהפך לבלתי לגיטימי.

כמו"כ מדובר במס כללי המוטל על כל הדירות באופן שווה מבלי להתחשב כלל במיקום הדירה ובשוויה, ובפועל זהו מיסוי על דמי השכירות שעלול להגיע לכדי סכום של 40% מערך השכירות השנתית! ובנוסף מה יקרה במקרים שבהם הדירה אינה מושכרת כל השנה, או שיש הוצאות מיותרות על שיפוצים או נזקים בדירה, שאז הנזק גדול הרבה יותר.

טענת האוצר שצעד זה יביא להצפת השוק בדירות אינה נכונה, שכן צעד זה לא יגרום לאנשים למכור את דירתם, מכיוון שגם המיסוי על קניה ומכירת דירה נוספת הינו גבוה, ובנוסף עמלת שבירת המשכנתא, ומה מצפים ממי שימכור את דירתו בשלב זה? שישקיע את כספו בהשקעה בבורסה?

ובעיקר שתוספת המס ברובו ייפול על כתפי השוכרים והקונים מה שיגרום לעליית מחירים בשוק הדיור.

זאת ועוד, בבסיס החלטה זו רווחת התחושה שמדובר בכרישי נדל"ן מהמעמד הגבוה, ולא היא! מדובר גם באנשים ממעמד בינוני אשר חסכו ממשכורתם במשך שנים רבות, פדו את קרנות הפנסיה וקופות הגמל שעמלו עליהם, והעדיפו להשקיע את כספם בהשקעה בטוחה וסולידית, בכדי שיוכלו לסיים את חייהם בצורה ראויה מבלי שיזדקקו לתמיכה, או כבסיס עזרה בשביל נישואי ילדיהם, וכעת יפגעו פגיעה אנושה מהחלטה זו, שכן במצבם כעת הם לא יחפשו אפיק השקעה אחר.

לפי המצב כיום, מספיק שתהיה ירושה קטנה בשביל שייחשב כדירה נוספת, וכך יוצא שאלפי משפחות ייצאו ניזוקות ממהלך פוגעני זה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. שטיות במיץ מקלב. אתה משרת את העשירים.חצוף לא איכפת ל מזוגות צעירים !!

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב