מס שפתיים: מה נעשה נגד "שפתיים יבשות"?

סובלים מיובש בשפתיים או כפות הידיים בימי החורף? הנה כמה עובדות שיעזרו לכם

אחרי סופ"ש סוער במיוחד, גשמים, רוחות וטמפרטורות נמוכות שגורמות לעור שלנו להיסדק ולהתייבש. מה שגורם לאי נעימות, ואם לא מתחשבים בגנטיקה, גיל או תרופות, הרוח והקור גורמים לעור, לכפות הידיים ולשפתיים שלנו לזעוק לעזרה. ובכן, העזרה בדרך. כמה עובדות על שפתיים יבשות:

לה-רוז פוזה, מסייע לתקן שפתיים סדוקות

 

10 עובדות על שפתיים יבשות:

  1. לשפתיים יש נטייה להתייבש מהר יותר מכל חלק אחר בפנים, מכיוון ששכבת הקרנית של עור השפתיים דקה וחדירה.
  2. בשפתיים יש כמות מינימאלית של בלוטות שומן ואין בלוטות זיעה.
  3. אובדן המים בשפתיים הינו פי 3 עד 10 יותר מאזורי הפנים או גוף אחרים.
  4. ליקוק השפתיים היבשות, בכדי ללחח אותן, מסייע למעשה לפעולה ההפוכה ומחמיר את מצבן – רוק מהפה פוגע בשכבת העור הדקה המכסה את השפתיים.
  5. בכדי לשמור על שפתיים לחות יש להגן עליהן עם טיפול עקבי וסבלני, לא ניתן להעלים את הסדקים בתוך יום, והחמצה של אפילו יום אחד בטיפול, עלולה להחזיר את המצב לקדמותו.
  6. כחלק מהשגרה של לפני השינה, מומלץ למרוח קרם עשיר על השפתיים.
  7. רצוי להימנע  ממוצרי שפתיים העלולים להכיל רכיבים היכולים לגרות את העור כמו מנטול, פפרמינט או הדרים, וגם כאלה המכילים חמרי בושם. מרכיבים אלה אינם מספקים שום תועלת לשפתיים ומחמירים את היובש.
  8. השפתיים ואזור השפתיים הינם האזורים הראשונים להתקמט. בנוסף ללחות, יש להקפיד על מריחת קרם הגנה על השפתיים במשך כל ימות השנה. מריחת ליפגלוסים למיניהם מושכת את קרני השמש לאזור השפתיים, ומחמירה את נזקי החשיפה והיובש.
  9. ישנם מקרים חמורים יותר של יובש קיצוני והתפתחות אזורים נגועים בשפה, כמו מחסור בוויטמין B2 (ריבופלבין) או מחסור בניאצין וב-B6. יובש מסוג זה יכול גם להיגרם מזיהום פטרייתי וחולי סכרת מועדים לכך במיוחד.
  10. טיפול תרופתי באקנה (שימוש ברואקוטן, קיורטן וכו')  גורם ליובש קיצוני ומתמשך בכל הגוף ובפרט בשפתיים. חשוב מאוד למרוח בעקביות קרם טיפולי, עשיר בלחות להזנת עור השפתיים ולשמירתם.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.