"ההסכם עם איראן – עובדה מוגמרת"

דאגה בישראל בעקבות התקדמות המו"מ בין איראן למעצמות. בכיר במשרד החוץ: "היחידה שיכולה למנוע את ההסכם היא…איראן"

השיחות בין איראן למעצמות נמשכות כל העת – ומפלס הדאגה בירושלים נוסק: ע"פ הדיווחים, איראן ושש המעצמות קרובות להסכם מסגרת שיהווה את הבסיס להסכם ארוך-טווח על תכנית הגרעין של טהראן – כך מסרו אמש גורמים מערביים ואיראניים המעורים במשא ומתן.

דבריה של שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שאמרה בפני העיתונאים כי "מעולם לא היינו קרובים יותר להסכם עם איראן", יחד עם הצהרתו של שר החוץ האיראני על כך שאיראן מוכנה להתקדם להסכם, גרמו גם לאחרוני הארופטימיסטים בישראל ובקרב הקפובליקנים בארה"ב להפנים שאובמה מוכן ללכת עד הסוף בענין ההסכם.

כזכור, שר החוץ האיראני הביע אופטימיות לאחר פגישתו עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס, שמדינתו נוקטת בקו הניצי ביותר מבין ארצות המערב המשתתפות בשיחות הגרעין בשוויץ, ואמר כי טהראן מוכנה להתקדם הלאה. "לפי כל הסימנים אנו יכולים לנוע קדימה, איראן קיבלה החלטה מדינית ללכת להסכם – מתוך כבוד", אמר.

שר החוץ האיראני סיכם את הפגישה בין השניים ואמר כי היא הייתה "מצוינת". לדבריו, "דיברנו על כל הסוגיות, ואני סבור שהגענו להסכמות". נוסף על כך צייץ זריף בחשבון הטוויטר שלו הודעה שלפיה "במשא ומתן, שני הצדדים חייבים להביע גמישות. אנחנו עשינו זאת ואנחנו מוכנים לקראת הסכם טוב, למען כולם. אנו ממתינים שגם השותפים שלנו יביעו נכונות".

נוסף על כך, הודיע נשיא איראן חסן רוחאני כי שוחח בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ואמר כי השניים תמימי דעים בצורך להתקדם במשא ומתן. בהודעה שפרסם בטוויטר, כתב רוחאני כי "שנינו הדגשנו את חשיבות ההגעה להסכם".

תאריך היעד לשיחות נקבע ל-31 בחודש. לדברי הגורמים המעורבים במשא ומתן, מסמך מפורט של שניים עד שלושה עמודים עשוי להיחתם בקרוב. עם זאת, הגורמים הבהירו כי עדיין יש סוגיות מרכזיות שטרם נפתרו במסגרת השיחות המתמשכות.

"ייתכן שכמה מהפרטים בהסכם יישארו חסויים"

"הצדדים קרובים מאוד לשלב הסופי ועשויים לחתום או להסכים ולהכריז על כך בעל-פה", מסר גורם איראני בכיר המעורב בפרטי המשא ומתן. גורמים נוספים השמיעו דברים טובים, אך הזהירו כי השיחות עדיין עלולות שלא להניב תוצאות ולהיכשל. שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי דן בימים האחרונים בלוזאן שבשוויץ עם מקבילו האיראני זריף על ההסכם המסתמן, ובמהלך סוף השבוע צפויים להצטרף אליהם שרי חוץ נוספים מיתר המעצמות.

לדברי הגורמים, ישנם דיונים אם לפרסם את פרטי הסכם המסגרת, אך שניים מהם טוענים כי הם ישוחררו בסופו של דבר. עם זאת, כמה מהם הדגישו כי ייתכן שכמה מהפרטים יישארו חסויים. אם יאושר, המסמך צפוי לכסות נושאים מרכזיים כמו מספר הצנטריפוגות שטהראן תוכל להמשיך ולהפעיל, רמת האורניום המעושר שתורשה להחזיק, גודל מאגר האורניום שיתאפשר לה לתחזק, סוגי המחקר הגרעיני ופיתוחו שתוכל לבצע והסרת הסנקציות שפגעו אנושות בכלכלת איראן.

עוד הוסיפו הגורמים כי הסנקציות יבוטלו בהדרגה, כשחלק מהן עשויות להיות מוסרות תוך זמן קצר מאוד. נושא מרכזי נוסף הוא משך ההסכם, שלטענת הגורמים יהיה יותר מעשר שנים. לאחר תום התקופה, צפוי להיות משך זמן נוסף שבו צוות מיוחד של האו"ם ימשך לפקח על תכנית הגרעין של טהראן כדי לוודא שהיא אכן למטרות שלום כפי שהמשטר טוען.

עם זאת, טרם ברור אם ההסכם ייחתם באופן רשמי או שהצדדים רק יסכימו עליו בעל-פה. האיראנים התנגדו ארוכות לכתיבת מסמך בשל החשש שהוא יגביל את מרחב הפעולה שלהם במסגרת המשא ומתן על הפרטים הטכניים של ההסכם, שתאריך היעד שלו הוא ה-30 ביוני. הגורמים הבהירו כי גם אם הסכם העקרונות הפוליטי ייחתם בימים הקרובים, זה לא יבטיח את ההגעה להסכם סופי.

בישראל מודאגים מאוד מההתפתחויות האחרונות. בכיר במשרד החוץ מסר כי על אף ההצהרות "המרגיעות כביכול" מצד יחק מהגורמים המשתתפים בשיחות, בירושלים מבינים שההסכם הוא כמעט עובדה מוגמרת, כאשר היחידה שיכולה למנוע אותו היא…טהרן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.