מענים את עצורי דומא? השב"כ: מכפישים אותנו

עורכי דינם של היהודים שנעצרו בחשד לשריפת הבית בכפר דומא סיפרו היום כי שמעו מהם על מסכת התעללויות קשה שהם עוברים בחקירתם על ידי אנשי השב"כ, שם מיהרו להגיב בהודעה חריגה כי מדובר בנסיון להכפיש את הארגון.

ביממה האחרונה התירו לחלק מהצעירים היהודים שנעצרו בפרשת דומא להפגש עם עורכי דינם. היום נערכה מסיבת עיתונאים בירושלים במהלכה נטען כי העצורים עוברים מסכת התעללויות קשה מאוד מצידם של חוקרי השב"כ. עורך הדין עדי קידר אמר במסיבת העיתונאים כי זהו "יום עצוב למערכת המשפט ואכיפת החוק".

לדבריו, "בחדר החקירות בשב"כ לנחקר אין זכות. אין דין ואין דיין ומותר לעשות הכל כולל בגופו של העצור". קידר סיפר: "נפגשתי אתמול עם קטין אחרי 21 יום וראיתי אדם אחר לחלוטין שקרה לו דבר קשה מאוד. קצינים בכירים בשב"כ נכנסו לחדר החקירות והשתמשו בשיטות עינויים ואלימות פיזית בקטין".

עו"ד קידר תיאר כי העצור סיפר לו כי "נמנעה ממנו שינה, הוא אזוק בידיו וברגליו. נכנסים חוקרים בכירים ומתחילים לבצע בו תקיפות אכזריות באיברים רגישים בגוף עד שבשלב מסוים הוא כבר לא הרגיש כלום כולל בעיטות וסטירות". בשם עצור נוסף סיפר: "נמנעה ממנו שינה במשך שלושה ימים. החוקרים החלו למתוח את ראשו לאחור והוא הקיא בצורה קשה. לאחר שראה רופא שאמר שהוא צריך מנוחה עדיין המשיכו את ההתעללות".

עורך הדין איתמר בן גביר טען כי  "לפי החומר בידיים שלנו, הרצח של דומא טרם פוענח. מדינת ישראל התהדרה בדמוקרטיה אבל זהו יום שחור למדינת ישראל". הוא תיאר כי "חוקרי השב"כ מתעללים ומרביצים ואף אחד הם לא נותנים את הדין. אנחנו דורשים מהשופטים לעצור את החקירה. אנחנו דורשים שההתעללות הזו תיפסק".

עו"ד אביחי חג'בי אמר במסיבת העיתונאים כי "צדק צריך לרדוף בצדק. מציירים כאילו מדובר בחקירה מוצדקת ונותנים לשב"כ את כל הקרדיט. זה דבר שלא היה ולא נברא. מתקיימות פגיעות פיזיות ופגיעות בנפש. נחצו כל הקווים האדומים ואת זה בית המשפט והשופטים יצטרכו לבחון".

 

לסיום טען עו"ד קידר כי "עניין דומא גוסס והולך להסתיים. יכול להיות שחלק מהנחקרים הודו באירועים אחרים אך למיטב הבנתי הם לא הודו בכלום. יש גרסאות של החשודים על אירועים אחרים אבל זאת לאחר עינויים ואנחנו מבינים שאותם חשודים יאמרו הכל רק כדי לא לחזור להתעללות של השב"כ".

בתגובה להאשמות חמורות אלו, החליטו בשב"כ לפרסם תגובה הנחשבת לחריגה מאוד. לטענת הארגון, "בתקופה האחרונה נחקרת התארגנות טרור יהודי, אשר פעיליה חשודים בביצוע פיגועי טרור חמורים, אשר בין היתר סיכנו חיי אדם, קודשי דת ורכוש. התארגנות זו מאופיינת באידיאולוגיה קיצונית, אנטי-ציונית, אשר שמה לה למטרה לפעול באמצעים אלימים לשינוי סדרי המשטר במדינת ישראל. זאת, לרבות באמצעות ביצוע פיגועי טרור אשר יקדמו את מטרותיה".

בהמשך הודעת השב"כ נכתב כי "פיגועי הטרור אשר על-פי החשד בוצעו בידי ההתארגנות, הובילו בין השאר, לרצח שלושה פלסטינים חפים מפשע, וכנגזרת מכך תרמו לערעור היציבות באזור והשפיעו לרעה על מצב הביטחון. לנוכח האיום הביטחוני המשמעותי הנשקף מפעילותם בשטח של חברי ההתארגנות, והחובה לסכל מבעוד מועד את כוונתם להמשיך ולבצע פיגועי טרור חמורים העלולים להוביל לפגיעות בנפש, נעצרו לחקירה מספר פעילים מרכזיים בהתארגנות הטרור, ואלה נחקרו באופן אינטנסיבי על אודות החשדות המיוחסים להם".

בשב"כ התלוננו: "לצערנו, מאז ביצוע המעצרים, שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך שמטרתו להכפיש את הארגון ועובדיו ולשבש את פעילותו המבצעית. ניסיון זה ראוי לכל גינוי ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו, כשליחם של אזרחי מדינת ישראל, ותחת ערכים ממלכתיים".

"יודגש, שהחקירה עדיין מצויה תחת צו איסור פרסום ואנו מנועים מלהתייחס (לפי שעה) לפרטים על אודות תכניה והפעולות הננקטות במהלכה. עוד יודגש, כי שב"כ הינו ארגון ממלכתי שייעודו הראשון במעלה הינו סיכול איומי טרור וכל פעולותיו, לרבות החקירות המנוהלות על ידו, מבוצעות על פי הוראות החוק והפסיקה ונתונות לפיקוח הדוק של כלל הגורמים הרשמיים הנוגעים בדבר".

האגודה לזכויות האזרח מסרה בתגובה כי הדיווח של סניגורי החשודים מעלה חשד כבד לשימוש בשיטות חקירה לא חוקיות, כגון שימוש בכוח פיזי ומניעת שינה לשעות ארוכות. "אמצעי חקירה אלה נפסלו בבג"ץ העינויים בעקבות עתירות של האגודה לזכויות האזרח, הוועד נגד עינויים והמוקד להגנת הפרט, שהתבססו בין היתר על דוחות של ארגון בצלם", לדברי האגודה. "אנו קוראים לממונה במשרד המשפטים על בדיקת תלונות נחקרים בשב"כ לפתוח מיידית בבדיקת התלונות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.