מעצר בנתב"ג: המשטרה תשלם פיצויים לחרדי מבית שמש

מכה למשטרה שנקנסה בסכום של 5 אלף שקלים בגין מעצרו התמוה של העצור אהרן דוידוביץ (25), חרדי תושב בית שמש, שנעצר בנתב"ג כשבא לעזוב את ישראל. { "מעצר רשלני ומיותר"}

מכה למשטרה שנקנסה בסכום של 5 אלף שקלים בגין מעצרו התמוה של העצור אהרן דוידוביץ (25), חרדי תושב בית שמש, שנעצר בנתב"ג כשבא  לעזוב את ישראל.

כנגד דוידוביץ הוצא  צו איסור יציאה מהארץ לאחר שהמשטרה טענה  כי תקף חייל חרדי בבית שמש.  דבר שהוכח כלא נכון, ובשל כך הוחלט על שיחרורו, וחרף בקשת המשטרה לא נאסר עליו לצאת מן הארץ, אלא כשהגיע לנתב"ג  הוא נעצר, וכך נכתב בטיעון המשטרה, המשיב נתפס הבוקר ב־27.11.16, כשהוא מנסה לצאת מהארץ, מגבולות המדינה, בפעם השנייה וזאת מבלי שהוא עדכן את היחידה החוקרת ולא ביקש או הודיע כדי שנוכל לתאם עימו את המשך הפעולות שלנו. מה עוד, שיש לנו פעולות חקירה מהותיות בתיק החקירה, ואני מצרף בדוח הסודי לעיני בית המשפט את פעולות החקירה שיש לבצע אף בתיק הקודם. המשיב עוכב בשדה התעופה, הובא לצח״מ ציון לחקירה, שם ניתן להתרשם שהוא לא משתף פעולה ולא עונה על שאלות או מוסר גרסה מתי הוא קנה כרטיס או לכמה זמן הוא רצה לצאת את הארץ.

 

 

השופט ארנברג מתייחס בהחלטתו לשערורייה של המשטרה,שברשלנותה, לא ביטלה את הצו שהתבקש. בחוצפת המשטרה, הוא נעצר בצו לא חוקי בנתב״ג, שהיה כבר אמור להיות מבוטל לאחר הפרוטוקול ביום שישי  "המעצר אינו חוקי, הלך לו הכרטיס של ארה״ב, יש את הזמן שלו ושלי, וזה המקרה לפצות אותו. "אני מבקש מאדוני לשחררו על אתר. אין שום עילת מעצר. כל מה שניסה החוקר בדלת האחורית לומר שיש פעולות נוספות בתיק העיקרי, זה לא יעלה על הדעת. הלוגיקה של חברי היא כל פעם שאדם נחקר בתחנת משטרה, הוא חותם אצל ק. ממונה שהוא 90 יום יתייצב לחקירה שיידרש, והפרשנות הזו אינה נורמלית. זה לא יעלה על הדעת" טען עורך דין נדב גדליהו.

 

לדברי הסנגור, הואיל ולא בוטל צו עיכוב קודם, המשיב עוכב ולאחר מכן נעצר שלא כדין בנתב״ג ונגרמו לו נזקים שלטעם הסנגור יש לפצותו בגינם.

עוד מציין  הסינגור כי התנהלות המשטרה הינה דוגמה לשימוש לא ראוי בסמכויות הנתונות לה. המשטרה היא בראש ובראשונה משרתת את הציבור, ממש כפי שבית המשפט הוא משרתו של הציבור. שומה עליה לנהוג זהירות יתרה בסמכויות שהיא מפעילה, ולא רק שהדבר לא נעשה כאן, אלא שנדמה כי סמכויותיה הופעלו בשרירות לא ראויה".

 

 

בתום הדיון קבע השופט  כי "לאחר ששקל בדבר, ולאחר ששמעתי את טענות המבקשת בעניין זה, אני סבור כי זהו המקרה שיש לחייבה בפיצוי בגין פעולה רשלנית זו שהביאה למעצר מיותר".

מתוקף סעיף 38(א) לחוק המעצרים, ולאחר שמצא כי הנסיבות מצדיקות מתן פיצוי, חייב השופט את המשטרה  לשלם לחרדי מבית שמש סך של 5,000 ₪.

התשלום יבוצע בתוך 30 יום. בנסיבות האמורות, השופט שחרר את החרדי  ללא תנאי.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.